Przedsoborowy5897 Przedsoborowy5897
326
BLOG

Vigano przyjął konsekrację episkopalną sub conditione od biskupa Williamsona?

Przedsoborowy5897 Przedsoborowy5897 Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

Od pewnego czasu krąży plotka, że ksiądz Carlo Maria Vigano uzyskał od biskupa Richarda Williamsona konsekrację episkopalną sub conditione, przez co został wreszcie ważnie konsekrowany na biskupa (przedtem miał ważne święcenia kapłańskie w rycie przedsoborowym, ale konsekrację na biskupa przyjął w nieważnym rycie posoborowym od antypapieża Jana Pawła II, tutaj jest wytłumaczone dlaczego posoborowy ryt święceń kapłańskich jest nieważny https://watykankatolicki.com/nowy-ryt-konsekracji-biskupiej/).

Jednym z pierwszych, który tak zdawał się sugerować, był ksiądz François Chazal, powiązany z SSPX MC, widziany na tym wideo. https://www.youtube.com/watch?v=zEpqo4JomNk Podobno potwierdził to też sedewakantystyczny biskup Markus Ramolla.

Niedawno na Twitterze konto @FlatTrads, popierajce ruch oporu biskupa Williamsona, stwierdziło, że plotka ta została już oficjalnie potwierdzona.  https://x.com/FlatTrads/status/1743056331593191527?s=20 Na razie nie na trafiłem jednak na żadne bezpośrednie źródło pierwszego kontaktu, które by to potwierdziło.

Niezależnie od tego, już od pewnego czasu oficjalnie potwierdzono, że biskup Williamson konsekrował na biskupa polaka, Michała Stobnickiego. Również ksiądz Jacek Bałemba został najprawdopodobniej wyświęcony sub conditione w tradycyjnym rycie przedsoborowym przez biskupa Williamsona - jak sam twierdzi - choć na razie nie ma tego bezpośredniego potwierdzenia ze strony biskupa Williamsona

Wiadomo natomiast, że Vigano planuje założyć seminarium Collegium Traditionis we Włoszech, oraz, że od pewnego czasu podważa już ważność wyboru Franciszka na papieża.

W wywiadzie udzielonym 11 sierpnia 2023 roku gazecie Catholic Family News Vigano stwierdził, że pewien członek kolegium kardynalskiego był świadkiem wydarzeń, które czynią wybór Bergoglio na papieża nieważnym.

Jest to zmiana jego poglądów, gdyż kiedyś Vigano stwierdził, że Franciszek jest ''niekatolickim papieżem'', co spotkało się z krytyczną oceną brata Petera Dimonda z sedewakantystycznego klasztoru Most Holy Family Monastery (tutaj https://endtimes.video/vigano-francis-non-catholic/).

Najnowsze poglądy Vigano zdają się być jakąś jego własną wersją tezy z Cassiciacum Guerarda des Lauriers, zakładającej, że Franciszek ma ważny wybór na papieża, czyli materię papiestwa, ale nie sprawuje ważnie urzędu, i nie posiada formy papiestwa. Przynajmniej tak to interpretują Michał Mikłaszewski, redaktor naczelny sedewakantystycznej strony Tenete Traditiones, oraz Paweł Chmielewski z Polonia Christiana, o których polemikach dotyczących sprawy Vigano można poczytać tutaj.

https://tenetetraditiones.blogspot.com/2023/12/czy-droga-x-vigano-jest-faszywa.html

Vigano na pewno jest postacią kontrowersyjną. Między innymi w związku z jego czasami prorosyjskimi wypowiedziami. Vigano wygłosił przemówienie skierowane do Międzynarodowego Kongresu Rusofili, na którym pojawił się też kontrowersyjny rosyjski politolog Aleksander Dugin. Vigano także pojawił się na ekumenicznym zgromadzeniu wraz z protestantami i Żydami, na którym był obecny razem z Taylorem Marshallem.

https://novusordowatch.org/2020/12/vigano-and-marshall-in-ecumenical-prayer-rally/

Mimo tego jego najnowsze działania są niewielkim krokiem do przodu. Niestety, do prawdziwego sedewakantyzmu, czyli jednoznacznego odrzucenia Jana XXIII i jego następców, wciąż mu daleko.Polak, katolik (nie mylić z sektą Drugiego Soboru Watykańskiego)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo