101 obserwujących
403 notki
722k odsłony
526 odsłon

Przyjaciel Polski

Wykop Skomentuj12

image24.07.1939. Premier Węgier Pál Teleki stanowczo odmówił Hitlerowi udziału w agresji na Polskę stwierdzając,  że Węgry „nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych.”  Wcześniej na zapytanie strony niemieckiej o możliwość dokonania inwazji z terytorium Węgier Teleki odparł: „Prędzej wysadzę nasze linie kolejowe, niż wezmę udział w inwazji na Polskę. Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce.”


Wspomnijmy, że w początkach lipca 1920 rząd Węgier premiera Pála Telekiego podjął decyzję o udzieleniu militarnej pomocy Polsce, przekazując nieodpłatnie i dostarczając w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej na własny koszt drogą przez Rumunię zaopatrzenie wojskowe: 48 mln naboi karabinowych do Mausera, 13 mln naboi do Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30 tysięcy karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych raz inny sprzęt wojskowy. 12 sierpnia 1920 do Skierniewic dotarł transport m.in. 22 mln naboi do Mausera z fabryki w Czepel.

W tym czasie Niemcy, Czechy i Wolne Miasto Gdańsk nie przepuszczały zaopatrzenia wojskowego z Zachodu dla walczącej Polski.

Dzięki pomocy węgierskiej polscy żołnierze mogli pokonać bolszewików w Bitwie Warszawskiej.
***************
W kwietniu 1941 Teleki w proteście przeciwko polityce wiązania się z Niemcami Hitlera popełnił samobójstwo strzałem z pistoletu. Zostawił list pożegnalny, w którym napisał: „Naród czuje, że straciliśmy nasz honor. Sprzymierzyliśmy się z draniami. Staniemy się narodem śmieci. Ja jestem temu winny.”image

W Warszawie powinien stanąć pomnik Pála Telekiego - jesteśmy to winni wielkiemu Węgrowi przyjacielowi Polski.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura