Szkiełko i oko
Sapere Aude. Ludzie plis sapere aude. Innymi słowy: myśleć trza.
23 obserwujących
117 notek
192k odsłony
  1106   0

7 mitów i legend na temat uchodźców

Masz99 napisał dzisiaj ciekawą notke w której koryguje "mity i legendy" na temat uchodźców. Tekst niestety nie koryguje żadnych mitów. Rozpowszechnia po prostu inne mity i legendy. Autor nie podaje w ogóle żadnych dowodów na poparcie swoich argumentów przeciwko przyjmowaniu uchodźców.

Skorygujmy te fałsze punkt po punkcie. 

Mit 1 - w rzeczywistości "uchodźcy" to nie uchodźcy a imigranci

Zdaniem autora do Europy nie zmierzają osoby uciekające przed wojną i prześladowaniem a migranci zarobkowi. Jest to twierdzenie mylące i naciągane. Oczywiście prawdą jest, że na niektórych łodziach zmierzających do Europy znajdują się rózni ludzie. Są tam Syryjczycy uciekający przed wojną, są Erytrejczycy uciekający przed prześladowaniem. Ci ludzie zasługują na status uchodźcy. Są tam jednak także ludzie z Nigerii czy Senegalu a więc krajów gdzie nie ma obecnie żadnej wojny. Każdy z nich składa jednak wniosek o azyl w Europie. 61% decyzji jest rozpatrywanych pozytywnie. To oznacza, że 61% to uchodźcy. 39% nie dostaje azylu w Europie. A więc 39% to faktycznie nie są uchodźcy. 

Najważniejsze jest jednak to, co jest przemilczane przez wrogów uchodźców. Otóż jeśli ktoś nie jest uchodźcą to nie ma prawa legalnego pobytu w Europie i jest deportowany. Osoby z Nigerii czy Senegalu są, lub powinny być odsyłane z powrotem do kraju pochodzenia.

Osoby mówiące o przyjęciu uchodźców nie mówią w ogóle o przyjmowaniu migrantów zarobkowych. Jeśli okaże się tak jak chce Masz99, że 75% uchodźców to nie uchodźców to ok, nie ma problemu nie musimy tych ludzi przyjmować. Europa nie domaga się przyjmowania migrantów zarobkowych, chodzi jedynie o uchodźców.

Mit 2  - Przyjęcie uchodźców to ogromny problem

Na chwile obecną chodzi wyłącznie o przyjęcie 12 000 osób, które i tak są już w Europie. Spośród tych osób część może faktycznie nie ma prawa do statusu uchodźcy. Te osoby możemy deportować. Nikt nie domaga się od nas przyjęcia większej ilości osób. Nie ma sensu straszyć ludzi rzeczami, których nie ma w ogóle w żadnym programie. Dwanaście tysięcy osób to bardzo mało. W chwili obecnej w Polsce jest około miliona Ukraińców. Jakiś czas temu przyjęliśmy też 90 000 Czeczenów. Czy ktoś zauważył obecność tych ludzi? Obecnie na fali ksenofobii Czeczeńcy zaczynają niestety padać ofiarą nienawiści. Do niedawna jednak nie byli w ogóle postrzegani jako ciężar czy problem.

Mit 3 - Terror islamski będzie trwał wiecznie a skłonność do terroryzmu jest dziedziczna

Jest to kolejne typowe nieporozumienie. Nic nie trwa wiecznie. Nikt nie wie co się stanie za 20 czy 30 lat. Zakładanie, że wszystkie dzieci imigrantów to będa terroryści jest po prostu śmieszne. ISIS istnieje kilka lat, islam istnieje 1400 lat. Terroryzm nie został wymyślony przez ISIS, terroryzm to wynalazek zachodni. ISIS powstało z pewnych konkretnych powodów, głównie z powodu chaosu na Bliskim Wschodzie. Te powody w pewnym momencie znikną. ISIS  jest obecnie w odwrocie. Jeśli przywrócony zostanie porządek w Syrii i Iraku zniknie racja istnienia ISIS. Nie ma żadnych powodów by uważać, że ISIS jest odmienne od IRA czy ETA. 

Poza tym Islam istniał przez 1400 lat bez żadnego terroryzmu więc nie ma sensu uważać, że terroryzm jest jakoś powiązany z islamem. 

Na dodatek warto dodać, że terorryzm ISIS jest de facto mniej krwawy niż prawicowy terroryzm z lat 70-tych i 80-tych. W szczytowych latach eskalacji terroryzmu IRA w zamach ginęło 10 000 ludzi rocznie. Obecnie jesteśmy bardzo daleko od tej liczby.

Mit 4 - terroryzm jest powiązany z uchodźcami

W rzeczywistości spośród 17 dużych zamachów ostatnich miesięcy tylko jeden - ten w Szwecji został zorganizowany przez osobe, która dostała się do Europy z falą migrantów. Osoba ta nie była jednak uchodźcą. Był to obywatel Uzbekistanu, którego podanie o azyl zostało odrzucone i miał być deportowany. 

W zamachach w Paryżu uczestniczyło faktycznie dwóch obywateli Iraku, który dostali się do Europy wraz z falą migrantów. Cały zamach był jednak organizowany z Europy i odniósł skutek dzięki obywatelom UE. ISIS specjalnie wysłała tych 2 Irakijczyków aby skompromitować uchodźców w oczach Europy. ISIS nienawidzi bowiem uchodźców, uchodźcy z Syrii uciekają bowiem właśnie przed ISIS. 

Mit 5 - Polacy nie chcą uchodźców i to normalne

W rzeczywistości jeszcze 2 lata temu większość Polaków była otwarta na przyjęcie uchodźców. Dopiero 2 lata ostrej propagandy PiS, nieustannego grzania tematu w TVP, niezależnej i różnorodnych prawicowych mediach doprowadził do zmiany tego stanu rzeczy. Niechęć ta jest niezrozumiala.

Mit 6 - Nie mamy obowiązku pomagania innym bo nam nie trzeba bylo pomagać

W rzeczywistości podczas II Wojny Światowej około 120 000 Polaków uciekało z ZSRR do Iranu. Irańczycy przyjęli nas wtedy gościnnie.  Podobnie podczas stanu wojennego ogromna rzesza Polaków uciekała na zachód i zostaliśmy przyjęcie bardzo dobrze przez państwa zachodnie. Nawet jednak gdybyśmy nie byli przyjęci godnie przez inne państwa, to wciąż pozostaje zwykły ludzki odruch pomocy innym ludziom.

Mit 7  - Wśród uchodźców są potencjalni przestępcy - a więc nie powinniśmy ich przyjmować

Tak to oczywiście prawda. Jak w każdej grupie ludzkiej także w grupie uchodźców mogą znaleźć się przestępcy. Dlaczego jednak ten fakt ma wpływać na naszą postawe wobec uchodźców? Z dotychczasowych badań wynika, że [obecność uchodźców nie wpływa znacząco na przestępczość](http://forsal.pl/artykuly/1016791,uchodzcy-w-niemczech-wplyw-na-przestepczosc-i-zatrudnienie.html). Co ciekawe w USA imigranci są nawet [mniej skłonni do popełniania przestępstw](http://forsal.pl/artykuly/1016791,uchodzcy-w-niemczech-wplyw-na-przestepczosc-i-zatrudnienie.html). Wynika to z tego, że imigranci są cały czas niejako "na radarze" służb. W wielu krajach popełnienie przestępstwa wpływa na status imigracyjny a więc każdy imigrant zastanowi się dwa razy zanim popełni jakieś przestępstwo.

Oczywiście ludzie w Polsce patrzą na to inaczej. Wynika to głównie z tego, że praktycznie każde przestępstwo imigranta jest ntaychmiast wychwytywane przez prawicowe media i nagłaśniane. Gwałt dokonany przez Szweda nie jest żadnym newsem i nikogo nie interesuje. Gwałt dokonany przez obywatela Somalii w Szwecji jest ogronym newsem, który będzie krążył po całym świecie, wzbudzi tysiące reakcji na blogach, facebooku, twiterze itp. 

Na pewno zdarzają się przestępstwa imigrantów. Dlaczego jednak miałoby to wpływać na ocene całej grupy uchodźców? Teoretycznie w przypadku każdego polskiego dziecka też istnieje ryzyko, że zostanie gwałcicielem. Czy w związku z tym powinniśmy dokonywać aborcji przy każdej ciąży? Każdy człowiek niezależnie od rasy, religii czy narodowości może stać się przestępcą. Uchodźcy nie są skłonni do przestępczości bardziej niż inne grupy. 

Pozostało mi jeszcze 5 kolejnych mitów do obalenia.

Ciąg dalszy nastąpi...

Lubię to! Skomentuj55 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka