Dale Carnegie, lata 50. (źródło zdjęcia: ru.wikipedia.org)
Dale Carnegie, lata 50. (źródło zdjęcia: ru.wikipedia.org)
Kryptos Kryptos
78
BLOG

Dale Carnegie - przyjaciel każdego biznesmena (i nie tylko)

Kryptos Kryptos Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Jedną z najbardziej kluczowych umiejętności w biznesie jest to, czego odpowiednikiem w polityce jest tzw. soft power. Soft power to w teorii polityki nieszablonowe, trudne do sklasyfikowania czy zdefiniowania atuty danego państwa, n.p. sprawna dyplomacja, prestiż na arenie międzynarodowej czy bogata kultura danego kraju. W przypadku biznesu takie wymykające się wszelkiej klasyfikacji umiejętności zwiemy "kompetencjami miękkimi". "Kompetencje miękkie" obejmują zagadnienia z dziedziny psychologii (n.p. radzenie sobie ze stresem), zarządzania (n.p. rozwiązywanie konfliktów) i wielu innych dziedzin. W tak szybko zmieniającym się świecie "kompetencje miękkie" są coraz częściej stawiane w centrum uwagi przez ludzi interesów. Jeśli, Drogi Czytelniku, poszukujesz sposobu, by rozwinąć w sobie pożądane cechy, możesz się zdziwić, ponieważ jednym z najwybitniejszych znawców kontaktów międzyludzkich nie jest popularny youtuber czy charyzmatyczny filantrop pokroju Bezosa czy Muska, ale... zmarły ponad pół wieku temu pisarz.


Urodzony w 1888 roku  w Maryville (Missouri) Carnegie to klasyczny przykład figury self-made-mana. Pochodził z rodziny ubogich farmerów; początkowo imał się różnych zajęć - był między innymi akwizytorem, podróżującym cały czas po rozległych połaciach Środkowego Zachodu. Z czasem jednak postanowił porzucić tą pracę na rzecz zajęcia, które go zawsze fascynowało - sztuce publicznego przemawiania. Ponoć zamiłowanie do retoryki i krasomówstwa narodziło się u niego w liceum, gdy zauważył, że najbardziej szanowanymi uczniami są członkowie sekcji sportowych i laureaci konkursów krasomówczych. Podczas swoich kursów, prowadzonych z sukcesem od 1912, zrozumiał, że wielu kursantom brakuje nie tyle umiejętności retorycznych, co wiedzy na temat zjednywania sobie ludzi.  Rezultat tych studiów, książka "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi", okazała się światowym bestsellerem i wyznaczyła kierunek dalszej pracy twórczej Carnegie'go - od teraz głównym obiektem jego zainteresowań stał się szeroko pojmowany rozwój osobisty. W tym okresie powstały kolejne fascynujące dzieła, n.p. "Jak przestać się martwić i zacząć żyć".


Być może najciekawszą cechą dzieł Carnegie'go jest jego niezwykły, ujmujący, ciepły styl. Jego książki to nie tylko cenne i aktualne rady, ale znakomity wykład dla każdego, kogo interesuje tzw. "Anglosfera" - każda lekcja w jego książkach jest poparta szeregiem anegdot z życia postaci znanych, jak n.p. Konfucjusz, czy trochę zapomnianych, jak Walt Whitman (amerykański poeta) czy Calvin Coolidge (prezydent USA).  Jednocześnie, mimo że erudycja i gruntowny research tego genialnego samouka oszałamiają, jego prace są napisane w bardzo przystępny sposób. Przytoczmy zresztą jedną z jego rad:


"Niesłuszna krytyka to często ukryty komplement. Często oznacza, że wzbudzasz zazdrość. Pamiętaj, że nikt nie kopie zdechłego psa" [z książki: "Jak przestać się martwić i zacząć żyć"].


Dale Carnegie zmarł w 1955 roku, ale jego dzieło żyje nadal. Jego książki (wielokrotnie wznawiane i uaktualnione) rozeszły się w milionach egzemplarzy na całym świecie, a kursy według jego metody są organizowane w wielu krajach - ostatnio także w Polsce. Z całą pewnością warto zapoznać się z jego naukami.

Źródła:
⦁    pl.wikipedia.org; en.wikipedia.org
⦁    www.dalecarnegie.com
⦁    lubimyczytac.pl
⦁    "Jak przestać się martwić i zacząć żyć" - Dale Carnegie
⦁    "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" - Dale Carnegie

Kryptos
O mnie Kryptos

Witaj, Drogi Gościu, na moim blogu.   "Szuflada Kryptosa" realizuje koncepcję dziennikarstwa obywatelskiego. Wpisy umieszczam za darmo, w wolnej chwili, bo tak lubię i chcę tak robić. Sztuka, literatura, wielkie idee, sprawy poważne i niepoważne - to wszystko znajdziesz w tym miejscu! "Szuflada Kryptosa": twój ulubiony blog hobbystyczno-humanistyczny!  Zapraszam do lektury! [zdjęcie w tle: Pixabay, zdjęcie profilowe autorstwa Kryptosa i Pawła P.]

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo