8 obserwujących
66 notek
108k odsłon
Francja przed wyborami: dlaczego Macron może przegrać?

Francja przed wyborami: dlaczego Macron może przegrać?

Do Polski docierają bardzo cząstkowe informacje o wyborach, które mogą znacznie zmienić układ sił w Europie. Amerykańska „Wyborcza” alarmuje, że Marine Le Pen dogania sondażowo Macrona, prawicowego idola polskiej „Lewicy”, i to by było na tyle. Rzeczywiście wynik francuskich wyborów prezydenckich jest bardzo niepewny, mimo ukierunkowania oligarchicznych mediów na obronę swego faworyta, podobnie jak pięć lat temu. Problemem są liczne afery, które przebijają się do wiadomości ogółu, mimo cenzury. Wystarczy, że powiemy o trzech.
Zablokowany Paryż. Konwój wolności wśród starć

Zablokowany Paryż. Konwój wolności wśród starć

Od rana informowano o kolejnych setkach zatrzymanych pod zarzutem nielegalnej manifestacji; kto miał chorągiewkę Francji, dostawał mandat. Protest przeciw tyranii sanitarnej poszły tłumić tysiące policjantów. Mimo to uformowały się (nielegalne) pochody ludowe zmierzające w kierunku Pól Elizejskich, ale nie tylko. Dojście do Pałacu Macrona było szczelnie zamknięte, ale policja ciągle wzmacniała obecność w kierunku Pól. Demonstracja o oszczędzenie dzieci i wolność zablokowała miasto jakby mniej niż policja.

US Army w Kongresie: szczepionki kowidowe są katastrofą

Amerykańscy lekarze wojskowi przeprowadzili badanie porównawcze częstości występowania chorób u osób co najmniej podwójnie zaszczepionych na kowid (głównie Pfizerem) w okresie od stycznia do października 2021 r. z częstością tych samych chorób w epoce przedszczepionkowej (poprzednie pięć lat). Wyniki przedstawili przed komisją parlamentarną pod kier. senatora Rona Johnsona pod koniec stycznia. Nie widziałem omówień ich zeznań (pod przysięgą) w polskiej prasie, więc wrzucam.
Rosyjskie flagi w Afryce, porażka Zachodu?

Rosyjskie flagi w Afryce, porażka Zachodu?

Wiadomość o wojskowym zamachu stanu w Burkina Faso (d. Górna Wolta) z 24 stycznia nie mogła zrobić furory w polskich mediach, choć obecność rosyjskich flag nad rozradowanym tłumem w Wagadugu - stolicy tego kraju - mogła wzbudzić jakieś pytania. Ale to już trzeci taki przewrót w okolicy - po Mali i Gwinei - w ciągu minionego półrocza. Francuskie imperium półkolonialne rozpada się, budząc niepokój w Waszyngtonie. Co się dzieje?
Antyszczepionkowy bunt peryferii. Przypadek Gwadelupy

Antyszczepionkowy bunt peryferii. Przypadek Gwadelupy

„Nikt nie wie, co jest w środku dyni” - to kreolskie przysłowie z Gwadelupy znaczy, jeśli przetłumaczyć idiom: „Tylko cierpiący wie, co się dzieje w jego sercu”. Antyszczepionkowe powstanie i strajk generalny na tej francuskiej, karaibskiej wyspie, określa się w Polsce jako „zwykłe burdy” jakichś „foliarzy”. Dobrze, że w ogóle ktoś o tym słyszał, ale czy ma rację, utrzymując, że jakieś wydarzenie na terytorium o powierzchni ledwo przekraczającej radomski powiat, zagubione za wieloma morzami, nie może mieć żadnego wpływu na szerszą historię?

Houellebecq: Islam jako ratunek

Kiedy rozmawiająca z bohaterem 20-latka w mini „rozchyla lekko białe uda”, jesteśmy od razu w świecie Houellebecqa. Oto nasz stary znajomy, to wręcz uspokajające. Jego Cząstki elementarnezrobiły na mnie kiedyś wielkie wrażeni...