16 obserwujących
70 notek
90k odsłon
  1293   3

Magia cyferek

Czy ktoś kogoś do czegoś tu przekona?

Wątpię. Magia cyferek. A najciekawsze w tym jest to, że przy ciągłym pełnym obciążeniu czas pracy na baterii spada drastycznie, a ogniwo się bardziej grzeje (co pewnie jemu nie służy)... na końcu wychodzi na to, że owszem każdy sprzęt jak był nowy, to dawał rewelacyjne wyniki, ale z czasem się one pogorszyły (jednakże nikt z tego powodu nie będzie protestował, bo proces jest powolny i przyzwyczajamy się). Chemia jest nieubłagana. Ktoś jakiś czas temu zresztą odkrył, że baterie w iPhone mają większą pojemność niż deklaruje producent (ma to powodować, że telefony dłużej raportują doskonałą kondycję ogniwa).

Czyż to ostatnie nie buduje świetnego wizerunku marki? (nawiasem mówiąc, podobny patent stosuje wielu producentów).

Z drugiej strony Apple bezwstydnie wykorzystuje swoją opinię - stąd pewnie umieszczanie różnego układu chłodzenia w iMac 24 cali (jeden wentylator przy tańszym CPU) i świadome sprzedawanie urządzeń z throttlingiem (jak Macbook Air) czy wadami (klawiatura motylkowa przez bodajże 4 lata).

Czy tak powinna działać marka premium?

Już kilka razy próbowałem zdefiniować pojęcie takiej mitycznej marki, i przyznam się, że chyba czas się poddać.

Sprzęt stał się częścią naszego życia. Niektórzy robią z tego wciąż religię, ale... prawdą jest to, że komputery stają się coraz bardziej niezauważalne, i tak naprawdę nieważne. Jak dla mnie ciekawe jest, że mieliśmy epokę rozwoju, teraz epokę nazwijmy to masówki (robienia wszystkiego masowo), a co potem? Czy przyjdzie epoka mądrości? Wszak nowoczesne długopisy już są.

W tym momencie dochodzimy też do ciekawego dylematu - z jednej strony lepiej wybierać sprzęt na dłuższy czas (czyli np. mający więcej RAM, żeby mniej korzystał ze swap na dysku; i mający większy dysk, żeby dłużej posłużył), z drugiej strony może lepszą strategią (choć mniej ekologiczną i pewnie droższą) jest kupowanie konfiguracji bazowych, „zajeżdżanie ich” i kupowanie po roku czy dwóch kolejnego sprzętu.

PS. W przypadku jabłek mamy nawet video, w których otwarcie mówi się o wyłączaniu cache w przeglądarkach. Podobno zmniejsza to niesamowicie ilość zapisów na dysku.Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie