marcinw2 marcinw2
150
BLOG

Dzielimy się fantastyką (12.2022)

marcinw2 marcinw2 Fantastyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W lipcu zeszłego roku udostępniłem notkę „Dzielimy się fantastyką” o darmowych tekstach w języku polskim, obecnie czas na pewne uaktualnienia (szczególnie, że w ostatnich dniach pojawiły się aż trzy ebooki)

Allegro.pl/legendy
Zarzucony projekt Allegro – doskonałe filmiki i 2 ebooki.

Fantastyka.pl
Serwis o wyglądzie trącącym myszką, w którym w najlepsze hula przestarzały PHP 5.x. Skansen z 2014 roku (ze starymi błędami i bez żadnych nowych funkcjonalności), za to z ciągle nowymi opowiadaniami (w dziale „Poczekalnia” jakość bywa różna, w dziale „Biblioteka” mamy teoretycznie do czynienia z najlepszymi z najlepszych, a w dziale "Piórka" z najlepszymi z najlepszych z najlepszych).

Moim bardzo skromnym zdaniem czasem widać tutaj mocny wpływ określonych osób czy trendów (treści nie zawsze są całkiem różnorodne, jak to w fantastyce być powinno), ale ogólnie jest naprawdę dobrze.

Chcemy mieć dziesiątki tysięcy tekstów do czytania?

Możliwe jest przygotowanie plików EPUB praktycznie ze wszystkich dostępnych tam publikacji – dawno temu zrobiłem do tego odpowiednie skrypty (jedna wersja w PHP, druga niezależna w JavaScript), udostępniam również darmową aplikację na Androida do czytania i konwersji (z kodem źródłowym).

A do tego dochodzą jeszcze oficjalne antologie „Fantastyczne pióra 2018” i „Fantastyczne pióra 2019”, „Fantastyczne pióra 2020” i „Fantastyczne pióra 2021”.

Fantastykapolska.pl
Porzucony projekt Roberta Szmidta.

Dawno temu przygotowałem skrypt w PHP, który pozwala na stworzenie z dostępnych tam publikacji plików EPUB.

Fantazmaty.pl
Serwis udostępniający już 14 zbiorów opowiadań, wszystkie za darmo.

Historiavita.pl
Do pobrania „Ostatni dzień pary” i „Ostatni dzień pary II” - linki trochę ukryte na głównej, ale są.

Legimi.pl
Nie jest to serwis darmowy (np. możliwość nieograniczonego czytania książek w trakcie trwania wykupionego abonamentu to koszt 39,99 PLN), ale… pozwala zapoznać się m.in. z twórczością takich autorów jak Machanienko, Lem, Przemysław Piotrowski (nie wszystko), Glukhovsky, Szmidt, Orson Scott Card („Gra Endera” i inne), Liu Cixin czy Corey (seria „Expanse”). Nie zawsze można się zgadzać z doborem autorem (np. w abonamencie brakuje Asimova), ale biorąc pod uwagę fantastyczną i niefantastyczną część (np. obecność Mroza, Kinga, itp.) - warto poczytać sobie przynajmniej przez kilka miesięcy albo skorzystać z darmowych promocji pozwalających na korzystanie przez 7 lub 30 dni.

www.krancowo-postapokaliptycznapowiescinternetowa.pl
Dziwny adres www, ale trzy bardzo zacne książki – w ostatniej zdarzają się literówki i jeden czy dwa błędy ortograficzne (widać pośpiech), ale ogólnie bardzo dobra i nietypowa historia, i doskonałe pióro autora.

Metro2033.pl
Kiedyś prężnie działająca strona, obecnie jej cień. Wspominam o niej, gdyż kiedyś w jej ramach udostępniano za darmo 4 zbiorki opowiadań (obecnie dostępne są za darmo w różnych księgarniach) - „W blasku ognia”, „Szepty zgładzonych”, „Echo zgasłego światach” i „W ruinie” (jak również opowiadanie „Koniec drogi” Glukhovskiego).

Olbrzym.com.pl

Adres obecnie nie odpowiada - nie wiem, czy to chwilowe, czy autor nie opłacił serwera czy zrezygnował (profilu na fantastyka.pl nie wykasował).

Wcześniej był tu „Olbrzym” autora ukrywającego się pod pseudonimem Bruno Siak. Moim zdaniem dobra, profesjonalna lektura...a do tego mnie się bardzo spodobało wyjaśnienie autora (dlaczego udostępnia tekst za darmo) rozpoczynające od słów "Nie mam złudzeń. Z pisarstwa nie da się żyć, chyba że dostanę Nobla albo zostanę drugim Sapkowskim. ".

Opowi.pl
Teksty autorów o bardzo różnej jakości – zdarzają się gnioty, ale i perełki. Problemem i siłą strony jest prymitywizm.

Można czytać i konwertować do EPUB w mojej darmowej apce na Android.

Polona.pl
np. Lem.

Radosczpisania.pl
E-zin

Rw2010.pl
Udostępnili np. pozycję "Rok 2012 antologia" - dostępna w wielu księgarniach.

Silmaris.pl
16 darmowych numerów.

Sekcjalogrus.slask.pl
„Zabawa w Boga" i inne.

Wolnelektury.pl
Klasyka, czyli np. Verne czy Żuławski.

Zajdel.art.pl
W każdym roku publikują w formie ebooka teksty nominowane... ale usuwają je pod koniec roku.

Zapomnianesny.pl
Cztery darmowe książki.

Pytanie za 100 punktów - o czym zapomniałem?

marcinw2
O mnie marcinw2

Pisał m.in. dla Chipa, Linux+, Benchmarka, SpidersWeb i DobrychProgramów (więcej na mwiacek.com). Twórca aplikacji (koder i tester). Niepoprawny optymista i entuzjasta technologii. Nie zna słów "to trudne", tylko zawsze pyta "na kiedy?".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura