88 obserwujących
1273 notki
1339k odsłon
432 odsłony

Koniec epoki Macierewicza?

Wykop Skomentuj30

Jak donosi WP, a powtarza za nią organ rządowej propagandy, tygodnik braci Karnowskich DoRzeczy, Antoni Macierewicz może utracić stanowisko v-ce szefa PiS. 

Informacja, nieoficjalna, ma charakter balonu próbnego w celu zbadania reakcji tej części twardego jądra zwolenników PiS, którzy jeszcze wierzą w zamach smoleński i spodziewają się publikacji odkładanego z miesiąca na miesiąc raportu udowadniającego zamach. Los Macierewicza spoczywa w ich rękach, jeśli partyjne, wewnętrzne badania opinii publicznej wykazałyby, że odwróciliby się oni od PiS i zwrócili w stronę nieformalnych i niezorganizowanych zwolenników teorii spiskowo-zamachowych być może Macierewicz zostałby uratowany.

Z drugiej strony Macierewicz mający wielką rolę w spajaniu zwolenników PiS wokół "legendy założycielskiej" i w integracji środowiska, które doprowadziły do zwycięstw w wyborach 2015 roku budzi coraz większą irytację wśród pisowskich "normalsów", którzy nigdy w zamach nie wierzyli, milczeli, gdy teorie zamachu sprzyjały partii, ale są zaniepokojeni wypaleniem się paliwa smoleńskiego i przybierającym na sile ośmieszaniem partii przez Macierewicza i jego przybocznych śledczych. 

Za teorią zamachu stoją jeszcze najbardziej niezłomni z niezłomnych, rysujący kolorowe strzałki na satelitarnych zdjęciach rejonu katastrofy, upierający się przy rzekomych sprzecznościach w istniejących raportach na temat katastrofy, prowadzący coraz bardziej zawikłane obliczenia, jak również pewna cześć opinii, ignorantów powtarzających "przecież samolot spadał z niewielkiej wysokości z niewielką prędkością (pionową)", na miejscu upadku powinien być głęboki lej", "stalowa blacha przecięta przez miękkie drzewo" i tym podobne dywagacja laików.

Dla pozostałych śledztwo Macierewicza skompromitowało się wielokrotnie swoimi niczym niepopartymi "ustaleniami" o licznych wybuchach w różnych miejscach samolotu, o "3 osobach, które według wiarygodnych źródeł przeżyły". o lądowaniu w helu i innych podobnych bzdurach. Wyskoki różnych dziwnych figur robiących turbokariery u boku Macierewicza - przypomnijmy Cieszewskiego i jego fotogrametrię brzozy czy Berczyńskiego "to ja wykończyłem caracale"


Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie. Pamiętam, jak przeczytałem o tych caracalach, o tym, że polski rząd zamierza je kupić, to mi włosy stanęły dęba. Markowi Pyzie w piśmie „wSieci” powiedziałem, że to jest przekręt, że Polska nie może tak strasznie przepłacać – i się zaczęło. To był kwiecień 2015 r., jeszcze rządziła PO. Potem wybory wygrał PiS, ministrem obrony został Antoni Macierewicz, który powiedział: „Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców”. I tak, krok po kroku, zaproponowano mi, bym włączył się w pracę w WZL w Łodzi, w których powstają właśnie helikoptery. I powiem pani, że z przyjemnością się zgodziłem.


Niewątpliwie, Macierewicz, w swojej kontrolowanej paranoi, przyczynił się w wielkim stopniu do polaryzacji społeczeństwa, sącząc przekaz o współuczestnictwie w spisku najwyższych osób prawujących władzę w Polsce w 2010 roku, tworząc atmosferę zdrady, insynuując udział w morderstwie na prezydencie Kaczyńskim i osłabiając spójność Polaków grał na korzyść przeciwników Polski.

Moment pozbycia się z pokładu PiS niepotrzebnego już balastu jest odpowiedni jak nigdy. W perspektywie najbliższych 3 lat nie ma żadnych wyborów, śledztwo utkwiło w martwym punkcie i nie przyniesie żadnego decydującego dowodu na zamach, stało się niepotrzebnym obciążeniem. Widocznie uznano, że najlepszy moment na ukatrupienie śledztwa jest teraz, do następnych wyborów wszystko zostanie zapomniane, wybuchy, dobijanie rannych i sam Macierewicz. A zwolennicy? Powinni byli przyzwyczaić się do nagłych zmian akcji i niespodziewanych zakrętów. Mieli na to 10 lat z okładem. 

Bo jeśli nie teraz, to kiedy?

Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka