Najpierw słyszymy muzykę – potem poznajemy dźwięki ...
Najpierw widzimy kolory – potem poznajemy ich składowe ....
Najpierw uczymy się fraz – potem poznajemy sowa, z których są zbudowane ...
A wszystko zaczyna się niewinnie ... gdy dziecko po raz pierwszy powie ... dada, mama, tata ...
Można zastanawiać się nad słowem „ideał”, tak jak można zastanawiać się nad pierwiastkiem „wodór”. Ale tak naprawdę, ich znaczenie poznajemy poprzez realizację tych w pojęć w naturze. Wodór – poprzez jego istnienie w różnych związkach, a pojęcie „ideał” – poprzez zależność tego słowa, jego „realizację” względem słów innych.
Atomizacja naszego myślenia, prowadzi do wielkich filozoficznych pytań: Co to jest życie? Co to jest miłość? Co to jest prawda? Co to jest .... A przecież, od urodzenia, w sposób naturalny nasz świat myśli budujemy z fraz ciągłych, składających się z połączeń 2, 3, 4 słów ... Tak jak wtedy gdy matka mówi do nas: „nie dotykaj tego”, „nie wolno”, „uważaj co robisz” – po prostu przekazuje je w całości, nie rozbijając ich na pojedyncze słowa. I tak poznajemy swiat - frazowo.
Podobnie gdy widzimy kamień, to postrzegamy go najpierw w kontekście otoczenia: pola, drogi, wody ... zanim przejdziemy do pytania w rodzaju: Co to jest kamień?
Atomowy świat słów, zbudowany jest z subatomowego świata liter. Badanie słów i liter, to poruszanie się w świecie kwantowych znaczeń, gdzie każde słowo (litera) wyraźnie odcina się od pozostałych. Odpowiednikiem tego świata w fizyce, jest kwantowy świat Bohra ...
Świat (przestrzeń) fraz, to odpowiednik ciągłego świata Einsteina. W przestrzeni fraz, każde słowo znaczy o tyle o ile znaczy fraza w której jest ujęte. Bez danej frazy, słowo staje się „nagie” i podatne na wielorakie interpretacje. Tak jak wtedy gdy stwierdzamy: „czas przemija” .... i potem rozbijając tę frazę na słowa pytamy: Co to jest czas? Co to znaczy „przemija”?
Podsumowując. Nasz bogaty we frazy świat można badać rozbijając go na słowa. Tak jak można rozbić każdy fragment muzyki, również wiatru i szumiących drzew na dźwięki podstawowe i poddawać je analizie.... Tylko czy ta analiza, da nam jakąś prawdę o życiu, da nam jakąś wiedzę o jego syntetycznej, frazowej postaci?
Inne tematy w dziale Technologie