298 obserwujących
483 notki
1890k odsłon
  166   0

Teraz Oni - Rok 2025

 Tadeusz Ciepłecki (TV Prius 48): Witam państwa serdecznie w kolejnym programie z cyklu "Teraz Oni!" Dziś będziemy rozmawiać o cierpieniu i fundamentalistycznych dogmatach religijnych, które nie pozwalają go przerwać!

 
Zdzisław Grabiowski (TV Prius 48): Tak, to trzeba powiedzieć jasno. Wciąż są w naszym kraju prawa, które nie uwzględniają perspektywy miłosierdzia. I ludzie, którzy z jakichś zupełnie niezrozumiałych przyczyn nie pozwalają ich zmienić. A naszym gościem jest dziś pan Mirmił Sępoliński, który od lat cierpi męki.
 
Tadeusz Ciepłecki: Panie Mirmile od dziesięciu lat mieszka Pan z żoną i teściową...
 
Mirmił Sępoliński: Tak. I nie ukrywam, że to męka. Teściowa wciąż słucha Radia Marta. Nosi moherowy beret i co wieczór modli się na różańcu, wciągając w to moje cudowne dziecko. Ale to nie wszysko. Nie mogę ukrywać, że ona jest przygłucha i strasznie głośno mówi, co razi moje uszy. A jakby tego było mało nie zawsze spuszcza za sobą wodę w toalecie.  I tak od dziesięciu lat.
 
Tadeusz Ciepłecki (TV Prius 48): Jest z nami ojciec Gromosław Pędracki, jezuita. Ojcze, czy w takich sytuacjach nie powinniśmy przedyskutować zabiegu zaśnięcia? Pan Sępoliński cierpi i nie widzi wyjścia z tej sytuacji.
 
O. Gromosław Pędracki SJ: Dialog i debata są podstawą naszej religii. A o cierpieniu trzeba mówić niezwykle poważnie. Oczywiście nie oznacza to, że nasz Kościół zmieni swój sprzeciw wobec zabiegów eutanatycznych, ale przecież nie wszyscy w naszym kraju są katolikami. I nie wszyscy muszą być przywiązani do naszych, nie ma co ukrywać, że słabo korespondujących z nowoczesną myślą, religijnych dogmatów. I dlatego sądzę, że można poważnie dyskutować nad zmianami w prawie, które pomogłyby takim ludziom, jak pan Sępoliński.
 
Zdzisław Grabiowski (TV Prius 48): A na naszych łączach jest także poseł z Partii Ludowej pan Jaromir Winnicki. Panie pośle, kiedy wreszcie zostanie przyjęta nowelizacja ustawy eutanatycznej, w której zapisane będą postulaty środowisk liberalnych, by dopuścić eutanazję na życzenie rodziny i bliskich?
 
Jaromir Winnicki (PL): Ale, taka zmiana nie jest potrzebna. Pan Mirmił może przecież wyprowadzić się z żoną od teściowej, albo - jeśli jest ona ciężko chora - to oddać ją do jednego ze specjalistycznych ośrodków...
 
Mirmił Sępoliński: Ja bardzo proszę, żeby takimi fundamentalizmami nie naruszać moich uczuć. To skandal, jak ludzie nie potrafią współczuć innym. Wyprowadzić się z mieszkania na Starym Mieście, i to tylko dlatego, że jakaś kobieta odmawia w nim różaniec??? Czy pan nie widzi absolutnego braku miłosierdzia i zrozumienia dla mojej sytuacji w swoich słowach? Czy nie dostrzega Pan, że w imię przestarzałych religijnych dogmatów, nie dopuszcza pan do rozwoju? I skazuje moje dziecko na przebywanie ze schorowaną dewotką.
 
Jaromir Winnicki (PL): ... ale przecież może ją Pan z żoną oddać do specjalistycznej placówki...
 
Mirmił Sępoliński: Pan chyba kpi. Oddać mamusie do domu starców? A kto się tam o nią zatroszczy, kto jej poda racuszki? Kto spuści po niej wodę? O nie, na oddanie mamusi nie możemy się zdecydować. Ale i życia z nią mamy już dosyć. I prosimy tylko o to, by państwo nie naciskało na nasze sumienia, by nie zmuszało nas do życia ponad nasze siły, by pyszni i dumni katolicy nie narzucali innym swojego dogmatu o świętości i nienaruszalności życia. I by zapewniono nas, że jeśli wstrzykniemy mamusi w czasie snu truciznę nikt nas nie będzie ciągał po sądach!
 
Tadeusz Ciepłecki: Ojcze, i co ojciec na tą dramatyczną dyskusję, w której nie widać było zrozumienia po ludziach, którzy określają się katolikami?
 
O. Gromosław Pędracki: To rzeczywiście przykre, że są ludzie, którzy deklarując wierność wierze integralnej popadają w integryzm. Ja oczywiście także jestem po stronie nauczania Kościoła, że nie należy usypiać bez należytych powodów, ale pokaz pychy, braku zrozumienia i nietolerancji, jaki dał poseł przekracza moje wyobrażenia.
 
Jaromir Winnicki (PL): Ale ojcze, przecież to czego domaga się Pan Sępoliński to zwykłe morderstwo na niewinnej starszej pani...
 
O. Gromosław Pędracki SJ: Nie można zaakceptować takiego języka. Kościół wyrzekł się języka walki, przemocy i pouczania na Soborze Watykańskim II. Mówienie o zwykłym zabiegu zaśnięcia, który przypomnę jest w naszym kraju po debacie w roku 2009 dopuszczalny w formie kompromisowej zaakceptowanej przez Kościół, gdy dotyczy osób nieświadomych, nieprzytomnych od trzech miesięcy i niekorzystnie wpływających na relacje rodzinne, jako o morderstwie to zwyczajny skandal. I niezrozumienie reguł demokratycznego państwa prawa.
 
Jaromir Winnicki (PL): Ta pani jest przytomna...
 
Mirmił Sępoliński: ... ale jak niekorzystnie wpływa na relację w mojej rodzinie. 
 
Katarzyna Wańkiewicz (Sojusz Postępowy): Państwo pozwolą, że się wtracę...
 
Zdzisław Grabiowski (TV Prius 48): Ależ oczywiście pani poseł.
 
Katarzyna Piątek (Sojusz Postępowy): ... chciałam tylko przypomnieć, że obowiązująca w naszym kraju ustawa jest najbardziej restrykcyjną w Unii Europejskiej. Tylko na Malcie  nie wolno zabijać w ogóle, a w Irlandii tylko w okolicznościach takie jak nasze. Wszędzie indziej od dawna już powołano komisje etyczne, które pozwalają ocenić, czyje życie godne jest przeżycia i powinno zostać zachowana. Dzięki temu nie ma tam podziemia płatnych zabójców, nie ma też powikłań chorobowych palców, a państwo kontroluje całe to zjawisko.
 
O. Gromosław Pędracki SJ: I to byłoby chyba odpowiednie prawo. Pozwala ono rodzinie na heroizm, ale też do niego nie zmusza. Kościół, tak jak w Niemczech, mógłby się włączyć w to dzieło powołując sieć poradni, w których ludzie mogliby otrzymywać zaświadczenia o trudnej sytuacji rodzinnej...
 
Jaromir Winnicki (PL): Ale papież wezwał, by wycofać się z tej sieci.
 
O. Gromosław Pędracki SJ: Niestety w Piusie XIII cały postępowy świat  nie widzi sprzymierzeńca. Ale warto pamiętać, że jego poprzednicy choćby Benedykt XVI byli o wiele bardziej otwarci, i warto nawiązywać do nich.
 
Jaromir Winnicki (PL): Ale przecież on także potępiał eutanazję, sprzeciwiał się aborcji...
 
Katarzyna Piątek (Sojusz Postępowy): Proszę nie wyrywać wypowiedzi papieża z kontekstu. To był prawdziwy intelektualista, prowadzący dialog z ludźmi inaczej myślącymi. 
 
Mirmił Sępoliński: A do tego, co do tej sprawy ma papież. Mój osobisty dramat nie powinien być rozpatrywany z ograniczonej perspektywy religijnych dogmatów.
 
Tadeusz Ciepłecki (TV Prius 48): Jak państwo widzą debata jest żywa. A problem poważny. Nie możemy nie brać pod uwagę cierpienia i heroizmu pana Mirmiła. Zamknięcie się na nie, to odmowa zmierzenia się z rzeczywistością. Wzywamy zatem polityków, by podjęli - bez ideologii i dogmatycznego zaślepienia - otwartą dyskusję nad losami takich ludzi jak pan Sępoliński. A nie brakuje ich w naszym kraju!
Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale