Z inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej w dniach 18-19 lipca 2015 (sobota – niedziela) w Hrubieszowie odbędzie się I Święto Strzelca Konnego.
W ramach I Święta Strzelca Konnego na terenach zielonych nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie, przy ul. Żeromskiego, zorganizowane zostaną ogólnopolskie zawody kawaleryjskie: Memoriał 2 Pułku Strzelców Konnych, a także rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych. W latach II Rzeczypospolitej 2PSK stacjonował właśnie w Hrubieszowie, a swoje święto obchodził 14 lipca. W związku z tym w kościele garnizonowym w Hrubieszowie zostanie odprawiona w sobotę 18 lipca, o godz. 19:00 uroczysta Msza św. w oprawie kawaleryjskiej oraz zostanie odczytany uroczysty Apel Poległych.
Podczas dwudniowych zawodów kilkudziesięciu uczestników będzie rywalizować w siedmiu konkurencjach, zarówno z zakresu jeździectwa sportowego (sobota), jak też władania bronią białą (szabla, lanca) oraz strzelania z broni krótkiej, konno. Zawody będą rozgrywane w tym samym miejscu, gdzie w 1934 roku przeprowadzono słynne MILITARI – Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego.
Nie tylko duch miejsca będzie mobilizował zawodników – także regulamin zawodów oparto na przepisach, według których w zawodach MILITARI rywalizowali kawalerzyści w II Rzeczypospolitej.
Władanie szablą wymaga ścinania w galopie łóz oraz gomuł rozstawinych na pozornikach. Władanie lancą sprawdza umiejętność kłucia lancą, precyzję prowadzenia poprzez nawlekenie pierścieni rozstawionych na pozornikach oraz siłę uderzenia lancą. W konkurencji strzeleckiej uczestnik, jadąc w galopie, musi trafić do pięciu tarcz 30x42cm ustawionych w rzędzie, w odległości 5 metrów o toru jazdy wierzchowca.
Nagrodę Główną Memoriału 2 Pułku Strzelców Konnych stanowi replika polskiej szabli wz.1921 – ufundowała ją Fundacja Niepodległości.
Efektownym zmaganiom kawalerzystów w niedzielę 19 lipca towarzyszyć będzie piknik historyczny oraz wystawa współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego – broni, wyposażenia oraz pojazdów. Polscy kawalerzyści podczas wojny zmienili konie na pancerne pojazdy. Teraz, wraz z rekonstruktorami, przypomną one publiczności o wysiłku wojennym polskiej kawalerii - np. 15 Pułk Ułanów brał udział w Bitwie o Monte Cassino (w jego barwach jest pojazd opancerzony Scout Car M3A1, prezentowany przez Fundację Niepodleglości)
Współorganizatorami wydarzenia są: Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej, Gmina Miejska Hrubieszów, 2 Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "HUBALA" oraz Fundacja Niepodległości.
Wstęp na zawody i pokazy będzie bezpłatny.

Inne tematy w dziale Kultura