Kobiece grupy, które od dłuższego czasu domagały się wyświęcania kobiet w Kościele katolickim, skorzystały z kryzysu wywołanego nadużyciami seksualnymi księży i 8 czerwca – na kilka dni przez zakończeniem Roku Kapłańskiego – postanowiły przypomnieć swoje postulaty, aby skłonić Watykan do otwartej dyskusji na temat kapłaństwa kobiet.
Po konferencji w niezależnej katolickiej agencji prasowej ADISTA kilkanaście kobiet udało się na plac św. Piotra, próbując wręczać napotkanym przechodniom okolicznościowe latawce. Na placu św. Piotra zatrzymała je policja, prosząc o rozejście się, co też uczyniły. Choć sama akcja nie była zbyt spektakularna i nie wzbudziła szerszego zainteresowania mediów, warto odnotować niektóre wygłoszone przy jej okazji opinie:
„Absolutna hipokryzja obchodów Roku Kapłańskiego odsłania to, co jest złe w dzisiejszej hierarchii” – powiedziała Erin Saiz Hanna, dyrektor wykonawczy mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych Women’s Ordination Conference. „Watykan jest całkiem zadowolony, zamykając oczy, kiedy mężczyźni w jego szeregach niszczą życie dzieci i rodzin, ale rzuca się na szansę ekskomunikowania kobiet, które w zgodzie z sumieniem, proroczo odpowiadają na wezwanie do święceń i odpowiedzialności za potrzeby ich wspólnot”.
„Na koniec rozczarowującego Roku Kapłańskiego i katastrofalnego roku dla Kościoła rzymskokatolickiego apelujemy o Dekadę Ludu Bożego” – oświadczyła Angelika Fromm, przedstawicielka Międzynarodowego Ruchu Jesteśmy Kościołem (International Movement We are Church) i Ruchu Fioletowej Stuły (Purple Stole Movement) z Niemiec. „Obecny globalny kryzys w Kościele pokazuje, że klerykalna hierarchia nie może już dłużej samodzielnie służyć jako podstawa instytucjonalnej struktury i autorytetu Kościoła katolickiego. Nasz Kościół pilnie potrzebuje licznych męskich i żeńskich duszpasterzy do obsługi naszych parafii. To charyzma powinna być ważna, a nie płeć”– kontynuowała Fromm.
Therese Koturbash, kanadyjska prawniczka i międzynarodowa koordynatorka kampanii womenpriests.org, stwierdziła: „Dzięki badaniom historyków wiemy teraz na pewno, że kobiety otrzymywały święcenia kapłańskie co najmniej w stopniu diakonatu. Wiemy również, że Sobór Trydencki jasno stwierdził, że diakonat jest częścią stanu kapłańskiego. Jednakże gdzieś po drodze przed kobietami zatrzaśnięto drzwi”. Koturbash kontynuowała: „Podczas obecnego Roku Kapłańskiego apelujemy o przypomnienie historycznej posługi kobiet w ramach święceń kapłańskich oraz o zainicjowanie reform, które zapraszałyby kobiety do kapłaństwa! Kobiety mogą i powinny być księżmi”.
„Dyskryminacja kobiet we wspólnotach wiary, a w szczególności w Kościele katolickim, podsyca przemoc wobec kobiet w życiu codziennym” - stwierdziła Mary Leslie z Catholic Women's Ordinationz Wielkiej Brytanii.
Colette Joyce z New Wine, kolejnej brytyjskiej grupy, kontynuowała: „Katoliczce aktywnej w swojej własnej parafii i wspólnocie jest niezwykle trudno wyjść i powiedzieć, że jest to jej powołanie, ponieważ nie ma gdzie jej przyjąć. Chcę rozmawiać o ordynacji kobiet z przywódcami mojego Kościoła – a nie z dziennikarzami – ale przy każdej próbie drzwi są wciąż zamknięte”.
* * *
A oto najważniejsze organizacje upominające się o święcenia kapłańskie kobiet:
Women's Ordination Worldwide - założona w roku 1996 ekumeniczna sieć, której podstawową misją jest działalność na rzecz dopuszczenia kobiet rzymskokatolickich do wszystkich święceń.
Catholic Women's Ordination (CWO) - ogólnobrytyjska grupa kobiet i mężczyzn, którzy poszukują odnowionego wzoru kapłaństwa w Kościele katolickim tak, aby znalazła się w nim perspektywa wyświęconych kobiet.
www.womenpriests.orgjest największym serwisem internetowym, dostarczającym informację i dokumentację na temat ordynacji kobiet. Choć koncentruje się on na Kościele katolickim, jego działalność służy wszystkim Kościołom chrześcijańskim. Oferująca tysiące dokumentów w języku angielskim oraz w 24 innych językach strona internetowa zawiera dekrety soborów i synodów, nauczanie Ojców Kościoła, średniowiecznych teologów, najnowsze dekrety papieskie, współczesne artykuły i trwające dyskusje na temat Pisma św., tradycji, nauczania władz kościelnych.
International Movement We are Church (IMWAC- Międzynarodowy Ruch Jesteśmy Kościołem) - założony w Rzymie w 1996 r., zaangażowany w odnowę Kościoła rzymskokatolickiego w oparciu o Sobór Watykański II i teologicznego ducha, który stamtąd się wywodzi. Jesteśmy Kościołem wyrósł z kościelnego referendum w Austrii w roku 1995, które zostało zainicjowane po skandalu pedofilskim wokół byłego wiedeńskiego kardynała Groera. Jesteśmy Kościołem jest reprezentowany w ponad dwudziestu krajach na wszystkich kontynentach i współpracuje z podobnymi grupami reformistycznymi na całym świecie
Lila Stola (Purple Stole Movement – Ruch Fioletowej Stuły) -założony w roku 1996 w Moguncji jest sekcją Jesteśmy Kościołem, która aktywnie promuje pełną równość kobiet w Kościele rzymskokatolickim. Podczas ceremonii święceń diakonów i księży demonstrują na rzecz odnowy posługi, ubierając fioletowe stuły jako swój symbol. Fiolet jest barwą pokuty i nowego początku.
New Wine (Nowe Wino)jest grupą dla kobiet mieszkających w Wielkiej Brytanii i zapewnia nieformalne wzajemne wsparcie rozwoju kobiet w tradycji rzymskokatolickiej dla tych, które wierzą, że są wezwane przez Boga i wspólnotę do posługi w ramach święceń w tej tradycji.
Roman Catholic Womenpriests (RCWP) jest międzynarodową inicjatywą w ramach Kościoła rzymskokatolickiego, wspierającą nowy model służby kapłańskiej zjednoczonej z ludźmi, którym służy. Ruch jest inicjatywą wewnątrzkościelną, którą miała swój początek w wyświęceniu siedmiu kobiet na Dunaju w roku 2002 r. Kobiety-biskupi wyświęcone w pełnej apostolskiej sukcesji kontynuują dzieło wyświęcania innych w Kościele rzymskokatolickim.
Women's Ordination Conference -założona w roku 1975 z siedzibą w Waszyngtonie, jest najstarszą i największą organizacją działającą na rzecz wyświęcania kobiet na księży, diakonów i biskupów w ramach Kościoła rzymskokatolickiego. WOC promuje również nowe perspektywy ordynacji, które wzywają do mniejszego rozdziału pomiędzy duchowieństwem a świeckimi.
www.tezeusz.pl
Blog portalu Tezeusz; pod redakcją Michała Piątka
Tezeusz jest portalem dla osób zainteresowanych problematyką religijną, kulturalną i społeczną. Zwracamy się jednak szczególnie ku katolikom i innym chrześcijanom, którzy pragną pogłębiania swej wiary, by móc pełniej żyć Ewangelią i owocniej świadczyć o Chrystusie w dzisiejszym pluralistycznym świecie.
Wierzymy bowiem, że Jezus Chrystus jest źródłem sensu życia i zbawienia, a Kościół katolicki wspólnotą wiernych, powołaną do dawania świadectwa Bożej i ludzkiej miłości. Promujemy katolicyzm czerpiący z bogatej tradycji Kościoła, zdolny do twórczej obecności we wszystkich dziedzinach życia osobistego i publicznego oraz nie lękający się wyzwań współczesności.
Z "Misji" Tezeusza.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka