"Rzekł do Niego Szymon Piotr: Panie, dokąd idziesz?”
Dzisiejsze czytanie przedstawia scenę z Ostatniej Wieczerzy, z Judaszem Iskariotą i świętym Piotrem. Los tak sprawił, że już po raz trzeci zatrzymuję się w rekolekcyjnych rozważaniach przy tym fragmencie Pisma. Wcześniej inspirowała mnie postać Judasza, żal i przerażenie Piotra po tym, jak trzy razy zaparł się Nauczyciela. Tym razem myślę o samej Wieczerzy i ostateczności opisanych w niej gestów, słów, czynów. Śmierć oczekiwana lub nagła jest taką ostatecznością - zrównującą nas w prawach.
W rocznicę katastrofy Smoleńskiej dla internetowej tv.niezależna nagrywałam wywiady z byłymi pracownikami kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego, którzy 12 kwietnia rozpoczęli wyprawę rowerową do Krakowa, aby 18 kwietnia złożyć kwiaty na Wawelu na grobie pary prezydenckiej.
Witali ich VIP-owie, dziennikarze i proboszcz katedry wawelskiej. Sarkofag pokryty kwiatami, błyski fleszy - to wszystko, oprócz wszelkich innych kontekstów, było wyrazem szacunku dla tych, którzy tragicznie zginęli. Spotkanie w czasie uroczystości na Wawelu dały nam wzruszenie związane z mocą wspólnej modlitwy. Po wyjściu z podziemi katedry uczestnicy rowerowego maratonu otrzymali spontaniczne brawa. Jechali ponad 400 km szlakiem miejsc, które odwiedzali kiedyś z nieżyjącym Prezydentem. Są świadkami historii, byli na miejscu wydarzeń, których opis znajdzie się w uczniowskich podręcznikach. Ludzie, z którymi się spotykali, zadawali trudne pytania. Przywracające traumę obrazów zbyt strasznych, by mogły być publicznie opisywane.
Katastrofa, wypadek, nagła choroba mogą nas spotkać w każdej chwili - to oczywiste. Być może dzisiaj zasiadamy do naszej ostatniej wieczerzy. Wieczorne pożegnanie z Bogiem - "twarzą w twarz" - daje wyciszenie i szansę na przemyślenie wydarzeń dnia, tygodnia, roku. Co po nas pozostanie?
„Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz" - powiedział Jezus do Szymona Piotra.
Ci , którzy zginęli rok temu, poszli już za Panem. Jaka była ich ostatnia wieczerza? Jaka będzie nasza ostatnia?
Rozważanie rekolekcyjne na Wielki Wtorek
Polecamy także:
Blog portalu Tezeusz; pod redakcją Michała Piątka
Tezeusz jest portalem dla osób zainteresowanych problematyką religijną, kulturalną i społeczną. Zwracamy się jednak szczególnie ku katolikom i innym chrześcijanom, którzy pragną pogłębiania swej wiary, by móc pełniej żyć Ewangelią i owocniej świadczyć o Chrystusie w dzisiejszym pluralistycznym świecie.
Wierzymy bowiem, że Jezus Chrystus jest źródłem sensu życia i zbawienia, a Kościół katolicki wspólnotą wiernych, powołaną do dawania świadectwa Bożej i ludzkiej miłości. Promujemy katolicyzm czerpiący z bogatej tradycji Kościoła, zdolny do twórczej obecności we wszystkich dziedzinach życia osobistego i publicznego oraz nie lękający się wyzwań współczesności.
Z "Misji" Tezeusza.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości