Tezeusz Tezeusz
215
BLOG

Maria Kudroń: Ile razy mam przebaczać?

Tezeusz Tezeusz Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Pytanie Piotra - ile razy mam przebaczać, Panie? Zdarza się, że nie mamy już siły wybaczać. Czujemy się skrzywdzeni, wykorzystani. Dlaczego mamy znowu wybaczyć?

Przypowieść prezentuje historię człowieka, który doznał od dłużnika łaski ale sam nie wybaczał. Spotkała go za to symboliczna kara. Dłużnik, który mu darował należność, dowiedział się o jego postępkach i ukarał go.

"Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu" - mówi Nauczyciel.

Bóg stworzył człowieka, ale człowiek jak naczynie sam wypełnia się miłością lub nienawiścią. Każde z tych uczuć inaczej kształtuje wnętrze naczynia. Nienawiść zżera i koroduje duszę, a wybaczenie z miłości do bliźniego daje spokój i oczyszczenie. Wie o tym najlepiej ten, kto sam nienawidził szczerze i gorąco, a potem pozbył się tego uczucia. Jezus kolejny raz chce nas nauczyć trudnej sztuki wybaczania. Człowiek, który prosi o przebaczenie, jest w trudnej sytuacji. Samo dojście do tego, że się popełniło błąd jest nauką.

Nauczyciel chce, aby nam wybaczano i abyśmy sami wybaczali.

Człowiek podąża w stronę daru miłości i miłosierdzia, jak tłumy na łagiewnickie wzgórze, gdzie stoi Świątynia Bożego Miłosierdzia. Z roku na rok, w dzień Święta coraz liczniej przybywają pielgrzymi z całego świata. Media transmitują mszę, gdyż jeszcze więcej ludzi chce chociaż przez ekran uczestniczyć w Święcie Miłosierdzia. Bóg nam wybacza i my wybaczamy.

Tak trudno wybaczyć, a jednak tyle razy chcemy, by inni nam wybaczali. Każde nasze przyznanie się do błędu, każda prośba o nasze wybaczenie może uczyć nas miłosierdzia wobec innych. Każde wybaczenie komuś daje nowe życie części naszej duszy. Najsroższą karą dla tego, który nie umie wybaczyć, jest nienawiść, jaką w sobie nosi.

 
Rozważanie na XXIV Niedzielę Zwykłą, rok A1
 
Tezeusz
O mnie Tezeusz

Blog portalu Tezeusz; pod redakcją Michała Piątka Tezeusz jest portalem dla osób zainteresowanych problematyką religijną, kulturalną i społeczną. Zwracamy się jednak szczególnie ku katolikom i innym chrześcijanom, którzy pragną pogłębiania swej wiary, by móc pełniej żyć Ewangelią i owocniej świadczyć o Chrystusie w dzisiejszym pluralistycznym świecie. Wierzymy bowiem, że Jezus Chrystus jest źródłem sensu życia i zbawienia, a Kościół katolicki wspólnotą wiernych, powołaną do dawania świadectwa Bożej i ludzkiej miłości. Promujemy katolicyzm czerpiący z bogatej tradycji Kościoła, zdolny do twórczej obecności we wszystkich dziedzinach życia osobistego i publicznego oraz nie lękający się wyzwań współczesności.  Z "Misji" Tezeusza.  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości