Tezeusz Tezeusz
400
BLOG

Przemysław Radzyński: Rydzyk, Dziwisz – dwa bratanki

Tezeusz Tezeusz Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Natanek, Rydzyk, Boniecki, Dziwisz. Co łączy tych panów? Wszyscy są kapłanami. Cieszą się popularnością w mediach. I prawdopodobnie za żadnego z nich się nie modlisz…

Ks. Piotr Natanek. Suspendowany (zawieszony w czynnościach kapłańskich) ksiądz archidiecezji krakowskiej. Wypowiedział posłuszeństwo swojemu biskupowi. Nagrania jego kazań biją rekordy popularności w Internecie. Wiele doczekało się przeróbek. Niektóre jego sformułowania funkcjonują już nawet w języku jako skrzydlate słowa.

O. Tadeusz Rydzyk. Redemptorysta. Założyciel i szef „imperium” medialnego nazywanego jego imieniem. Oskarżany o antysemityzm. W powszechnym przekazie uważany za twórcę i patrona tzw. „Kościoła toruńskiego”. Utożsamiany ze środowiskiem PiS-u, ciemnogrod em i moherowymi beretami. Bohater licznych dowcipów.

Ks. Adam Boniecki. Marianin. Wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego. Przeciwstawiany często o. Rydzykowi. W ostatnim czasie generał jego zakonu zakazał mu występowania w mediach innych niż TP. Decyzja ta była spowodowana wypowiedziami ks. Bonieckiego na temat obecności krzyża w Sejmie i Nergala w programie TVP. W Internecie pojawiły się listy protestacyjne kierowane do władz zakonu a TP dołożył do papierowego wydania wlepkę: „Ksiądz Boniecki ma głos (w moim domu)”.

Kard. Stanisław Dziwisz. Były sekretarz bł. Jana Pawła II. Metropolita krakowski. Przez media uznany za orędownika tzw. „Kościoła łagiewnickiego”. Kojarzony z Platformą Obywatelską. Do swoich diecezjan skierował list na Adwent, w którym zwrócił uwagę m.in. na miłosierdzie wyrażane słowem. Z krótkiego fragmentu dotyczącego przekleństw i wulgaryzmów media zrobiły pośmiewisko. List jeszcze nie został odczytany w kościołach a hierarchę zaczęto już nazywać: „Kardynał «motyla noga» Dziwisz”…

To tylko cztery nazwiska. A przecież są tysiące mniej znanych duchownych – proboszczów, wikarych, katechetów, na których narzekamy, z których się śmiejemy, których łatwo publicznie popieramy. Ale czy jako członkowie Kościoła modlimy się za nich?

 

Artykuł przygotowany do grudniowego wydania "Trybów. Katolickiego miesięcznika studenckiego". Nie został opublikowany.

www.tezeusz.pl

Tezeusz
O mnie Tezeusz

Blog portalu Tezeusz; pod redakcją Michała Piątka Tezeusz jest portalem dla osób zainteresowanych problematyką religijną, kulturalną i społeczną. Zwracamy się jednak szczególnie ku katolikom i innym chrześcijanom, którzy pragną pogłębiania swej wiary, by móc pełniej żyć Ewangelią i owocniej świadczyć o Chrystusie w dzisiejszym pluralistycznym świecie. Wierzymy bowiem, że Jezus Chrystus jest źródłem sensu życia i zbawienia, a Kościół katolicki wspólnotą wiernych, powołaną do dawania świadectwa Bożej i ludzkiej miłości. Promujemy katolicyzm czerpiący z bogatej tradycji Kościoła, zdolny do twórczej obecności we wszystkich dziedzinach życia osobistego i publicznego oraz nie lękający się wyzwań współczesności.  Z "Misji" Tezeusza.  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Rozmaitości