Tezeusz Tezeusz
137
BLOG

Człowiek drogą do Boga. Zaproszenie

Tezeusz Tezeusz Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Czas Adwentu – czas oczekiwania na ponowne przeżycie tajemnicy Wcielenia, na spotkanie z Synem Bożym, który stał się człowiekiem. Jednym z nas. Kimś podobnym do mnie, do ciebie, do znajomego z sąsiedztwa, do listonosza, do szefa twojej firmy albo do księdza proboszcza – do tych, których lubimy albo na wszelki wypadek omijamy dużym łukiem. Właśnie, nasze kontakty z innymi ludźmi nie zawsze układają się najlepiej i mówiąc szczerze, częściej chyba bywa to pasmo porażek niż sukcesów. A jakie są nasze relacje z Bogiem?

 

Tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych Tezeusza ma przypominać, że nasza osobista więź z Bogiem nie jest abstrakcyjną filozoficzną konstrukcją czy jakimś sterylnym wytworem naszej wyobraźni, lecz kształtuje się i odzwierciedla w naszych rzeczywistych kontaktach z innym człowiekiem. To one są sprawdzianem naszych deklaracji i bolesną niekiedy granicą poetyckich uniesień. Lecz dzięki drugiemu człowiekowi możemy również odkryć nieprzeczuwane wcześniej bogactwo naszej wrażliwości, zdolności do poświęceń i do przebaczania, cierpliwości, hojności, wielkoduszności…

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – powiada Jezus. Co zatem uczyniliśmy? I co możemy czynić, abyśmy poprzez bliskość innego człowieka mogli coraz bardziej zbliżać się do Boga? Proponujemy zastanowić się nad tym bardzo konkretnie. Rozejrzyjmy się wokoło! Dla jednych z nas będzie to okazja do rachunku sumienia, do rozliczenia z własnym poczuciem samotności i niespełnienia. Inni zechcą podzielić się doświadczeniem spotkania z Bogiem poprzez macierzyństwo, ojcostwo czy pracę dla tych, którzy w ich otoczeniu potrzebują opieki i wsparcia. Chcemy też podjąć refleksję nad tym, jakie zadania dla nas, chrześcijan wynikają z takich problemów jak pogłębiające się rozwarstwienie polskiego społeczeństwa i coraz powszechniejsze ubóstwo, nierówne szanse edukacyjne młodzieży, marginalizacja osób starszych i niepełnosprawnych, rozpad więzi międzyludzkich itp.

Już po raz drugi rekolekcje Tezeusza określamy przymiotnikiem „ekumeniczne”. Zapraszamy do udziału zarówno autorów rekolekcyjnych rozważań jak i komentatorów lub po prostu czytelników z różnych chrześcijańskich Kościołów. Wszystkich nas jako chrześcijan łączy Jezusowe przykazanie miłości i wszyscy pragniemy, aby mimo łączącego się z tym trudu pozostało ono najważniejszym wyzwaniem na szlaku naszego życia. Wszyscy – może szczególnie w okresie Adwentu – odczuwamy tęsknotę za Nieskończoną Miłością, której skończony odblask Bóg pozwala nam odnajdywać w drugim człowieku.

Autorzy rozważań:

Paweł Bartosik (EKR)

Inka Bestry (KRK)

Beata Bogdanowicz (KRK)

Wojciech Czyszczoń (KE)

Jolanta Elkan-Wykurz (KRK)

Małgorzata Frankiewicz (KRK)

Patryk Jakubowski

Wojciech Jałoszyński (KRK)

Zofia Jaros (KRK)

Anna Jóźwik (KRK)

Kazimierz Juszczak (KZ)

Barbara Kapturkiewicz (KRK)

Maria Kudroń (KRK)

Łukasz Laxy (KE)

Łukasz Liniewicz (PWE)

Dorota Łodziak (RKK)

Andrzej Miszk (KRK)

Agata Niedźwiecka (KRK)

Agnieszka Nowak (KRK)

Michał Piątek (KRK)

Dariusz Piórkowski SJ (KRK)

Tomasz Ponikło (KRK)

Ks. Tomasz Puchalski (RKK)

Przemysław Radzyński (KRK)

Daniel Skórski

Wiktor Sybilski (RKK)

Krzysztof Tłoczek

Ks. Adam Winski (KRK)

Tomasz Żmuda (KRK)

 

EKR – Ewangeliczny Kościół Reformowany

KE – Kościół Ewangelicko-Augsburski

KRK – Kościół Rzymskokatolicki

KZ – Kościół Zielonoświątkowy

PWE - Polska Wspólnota Episkopalna

RKK – Reformowany Kościół Katolicki

 

www.tezeusz.pl

Tezeusz
O mnie Tezeusz

Blog portalu Tezeusz; pod redakcją Michała Piątka Tezeusz jest portalem dla osób zainteresowanych problematyką religijną, kulturalną i społeczną. Zwracamy się jednak szczególnie ku katolikom i innym chrześcijanom, którzy pragną pogłębiania swej wiary, by móc pełniej żyć Ewangelią i owocniej świadczyć o Chrystusie w dzisiejszym pluralistycznym świecie. Wierzymy bowiem, że Jezus Chrystus jest źródłem sensu życia i zbawienia, a Kościół katolicki wspólnotą wiernych, powołaną do dawania świadectwa Bożej i ludzkiej miłości. Promujemy katolicyzm czerpiący z bogatej tradycji Kościoła, zdolny do twórczej obecności we wszystkich dziedzinach życia osobistego i publicznego oraz nie lękający się wyzwań współczesności.  Z "Misji" Tezeusza.  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo