Dziś 24 maja na placu katedralnym w Poznaniu odbyła się uroczystość beatyfikacyjna ks. Stanisława Streicha - zamordowanego w 1938 roku kapłana, który oddał życie za wiarę podczas sprawowania Mszy świętej. Aktu ogłoszenia nowego błogosławionego Kościoła katolickiego dokonał legat papieski kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Zginął podczas Mszy św. na oczach dzieci
Ks. Stanisław Streich został zastrzelony 27 lutego 1938 roku w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu pod Poznaniem. Podczas niedzielnej Mszy świętej dla dzieci zamachowiec, komunistyczny bojówkarz Wawrzyniec Nowak, oddał w jego kierunku cztery strzały. Jedna z kul trafiła kapłana w twarz, druga w Ewangeliarz, który miał w ręku, a kolejne w plecy. Jak donosiła prasa, sprawca krzyknął w momencie zamachu: "Niech żyje komunizm! Zrobiłem to dla was! Wynoście się z kościoła!".
Nowak należał do Wydziału Wojskowego Komunistycznej Partii Polski i uważał Kościół za wroga postępu. Ks. Streich wcześniej otrzymywał anonimy, w których grożono mu śmiercią za budowę świątyni.
W czasie uroczystości beatyfikacyjnej, która odbyła się na Ostrowie Tumskim - metropolita poznański abp Zbigniew Zieliński zwrócił się z oficjalną prośbą do legata papieskiego o ogłoszenie ks. Streicha błogosławionym. Odczytano papieski list apostolski z 13 maja 2025 r., w którym Leon XIV stwierdził o nim: "Nieustraszony pasterz, wierny świadek Ewangelii aż do przelania krwi, będzie odtąd nazywany błogosławionym, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 27 lutego każdego roku".
- Dziś możemy powiedzieć, że błogosławiony Stanisław Streich nadal przemawia – już nie z ambony kościoła, w którym został barbarzyńsko zamordowany, ale z ambony swojego ofiarowanego życia - wspomniał kardynał Marcello Semeraro w homilii.
Relikwie i wizerunek błogosławionego
Po ogłoszeniu beatyfikacji odsłonięto wizerunek nowego błogosławionego. Relikwie umieszczono w specjalnym relikwiarzu w kształcie księgi Ewangelii, w którą uderzyła jedna z kul. Tekst otwartej księgi zawiera fragmenty czytań z dnia męczeńskiej śmierci kapłana.
W sobotniej uroczystości w Poznaniu uczestniczyli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz tysiące wiernych z całej Polski. Portret ks. Streicha autorstwa Andrzeja Karpińskiego zostanie zawieszony przy jego sarkofagu w kościele w Luboniu.
Proboszcz, społecznik, duszpasterz robotników
Stanisław Streich urodził się w 1902 roku w Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1925 roku, a w 1935 roku został proboszczem nowo powstałej parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Od początku był znany z aktywności społecznej, wspierania ubogich, organizowania katechez i tworzenia wspólnoty parafialnej.
Jako duszpasterz robotników spotkał się z wrogością ze strony komunistycznych środowisk, które oskarżały Kościół o ucisk klasy pracującej. Pomimo gróźb nie zaprzestał pracy duszpasterskiej.
Męczennik za wiarę
Choć pierwsze starania o beatyfikację rozpoczęto już w 1938 r., zostały one przerwane przez wojnę i lata komunizmu. Proces beatyfikacyjny formalnie rozpoczął się 28 października 2017 r. W maju 2024 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie ks. Streicha, stwierdzając, że został on zabity z nienawiści do wiary.
Fot. Porter Stanisława Streicha w czasie mszy beatyfikacyjnej/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo