Blog
wróg ludu
Tomasz Sakiewicz
Tomasz Sakiewicz redaktor naczelny Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie
286 obserwujących 608 notek 1500848 odsłon
Tomasz Sakiewicz, 6 grudnia 2016 r.

Zobowiązanie

Minęło 190 lat, od kiedy ukazał się pierwszy numer „Gazety Polskiej”. Nie przypisujemy sobie całej tej tradycji, gdyż reaktywowana „Gazeta Polska” ukazuje się niecałe 24 lata. Byłem w grupie jej założycieli, dwójka moich zastępców – Kasia Gójska-Hejke i Piotr Lisiewicz – dołączyła niedługo później. Mimo że w czasie tych 190 lat jesteśmy tylko cząstką historii, szanujemy i kultywujemy tradycje wspaniałego tytułu.

Co wiemy o prawie dwóch wiekach „GP”? Od początku towarzyszyła jej myśl romantyczna, później w kategoriach politycznych nazwana niepodległościową. Oczywiście fakt, że „GP” wydawano w warunkach carskiej cenzury, narzucał silne ograniczenia. Kiedy udało się je zrzucić, podczas powstania listopadowego, na półtora roku „Gazeta Polska” stała się duchowym przywódcą polskiego zrywu. Na tamtej gazecie wielkie piętno odcisnął Maurycy Mochnacki.

Zapłaciła za swoją postawę dużą cenę. Po upadku powstania zakazano używania nazwy „Gazeta Polska” i wychodziła jako „Gazeta Codzienna”. Ale i wtedy odgrywała kulturotwórczą rolę, chroniąc Polaków przed rusyfikacją i dając szersze spojrzenie na świat. Może pewną pamiątką tamtej walki jest to, że tytuł naszego dziennika to „Gazeta Polska Codziennie”. Nazwę „Gazeta Polska” przywrócił jej wieloletni redaktor i chyba najpłodniejszy polski pisarz Józef Ignacy Kraszewski. Paradoksalnie okres po powstaniu styczniowym przyniósł gazecie największy rozgłos dzięki współpracy z gigantem polskiego pióra, jakim był Henryk Sienkiewicz. To właśnie tutaj opublikował nagrodzoną literackim Noblem powieść „Quo Vadis”.

„Gazetę Polską” próbowali też wydawać narodowcy, ukazywała się na Kresach, ale jej prawdziwa reaktywacja, po upadku w pierwszej dekadzie XX wieku, nastąpiła pod koniec lat 20. zeszłego stulecia. Stała się najważniejszym pismem obozu piłsudczykowskiego. Przyjdzie czas, że poświęcimy więcej miejsca na publikacje tego z okresu. Dzisiaj warto wspomnieć, że Ignacy Matuszewski, którego prochy wracają po latach do kraju i będą uroczyście chowane, jak przystało na narodowego bohatera, był wieloletnim redaktorem „GP”.

Co wynika z tej wspaniałej tradycji? „Gazeta Polska” to pismo niepodległościowe, zaangażowane w sprawy kraju. Tworząc polską kulturę, nie zapominało o walce, również zbrojnej, o niepodległość, a kiedy mogło, wspierało ją za całych sił. Prezentowało mądre rozumienie patriotyzmu – spadkobiercy całej Rzeczypospolitej wielu narodów. Polskość to głębia uczuć i rozumu.

Biorąc to pismo do ręki, spójrzmy na naszą wielką historię, której „Gazeta Polska” była twórcą i kronikarzem jednocześnie. I proszę mi wybaczyć tę odrobinę dumy, bo nie ma takiego tytułu, choć wielu zapewne ma zasługi większe, ale dumne logo Pan Bóg podarował nam. W chwili próby mogliśmy skorzystać z jego siły i pomóc Polsce. To nie tylko duma, lecz także zobowiązanie, bardzo mocne zobowiązanie do służby naszemu narodowi.


Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr 49/2016 z dn. 07.12.2016

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl ur.31.12.1967. w latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekujacym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym kosnpiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujacych się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. wspólzałozyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @MIKKER Wypisuje Pan kompletne bzdury. Żaden Solorz niczego nam w programie nie zarzuca. A...
  • @PYZOL Nie wiem do Kogo Pani zwracała się z pytaniem o problemy techniczne. Generalnie staramy...
  • @Ufka Niestety nie było nawet cienia szansy. Próby załatwienia spotkania przez osoby zaufane...

Tematy w dziale