Blog
- Tonik
Tonick
Tonick ekolog i politykier
11 obserwujących 322 notki 234551 odsłon
Tonick, 3 kwietnia 2017 r.

Emerytury a Robotyzacja.

200 10 1 A A A

Dział: Gospodarka, Temat: Innowacje   Od pewnego czasy w Polsce pojawiają się artykuły sugerujące że wprowadzenie na polski rynek firm z nowoczesną technologią może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników.

   To przekonanie z gruntu fałszywe jeśli się wie że Polska na rynku pracy nie jest jakąś wyspą, czy odosobnionym zamkniętym kraikiem. W czasie gdy w Polsce bezrobocie znacząco zmalało, większym lękiem napawa pozostanie przy realnie marnych preensjach niż sprowadzenie do Polski firm opartych na nowoczesnej technologii. Rzecz w tym że takie firmy bez powodu do Polski przenieść się nie chcą. Co mogło by je do tego skłonić? Wysokie podatki z których dopłaca się do składek ZUS (także zagranicznych korporacji raczej taką zachętą nie są bo praca w tych firmach jest jedynie marginalnym kosztem mimo wyraźnie wyższych pensji pracowników niż w firmach o małej koncentracji prac wykonywanych przez automaty)

   Trzeba pamiętać Ze składkami ZUS jest jeszcze gorzej. Firmy zewnętrzne w Polsce płacą świadomie zaniżane składki na ZUS. Państwo dopłacając "dotacje z podatków" do emerytur okrada polskich płatników podatków a dokłada do zagranicznych nie płacących podatków w Polsce.
Wyjścia są 3.
1) Podniesienie VAT w sposób który pozwoli sfinansować emerytury (zależne od wypracowywanych zarobków i płaconych podatków) co spowoduje odejście od chęci niezatrudniania pracowników, oraz zniesie dyskryminację polegająca na dopłacaniu z polskich podatków do emerytur pracowników zagranicznych korporacji.
2 Urealnienie składek na ZUS, przez ich podniesienie, przy jednoczesnym obniżeniu podatków, co spowodowało by zaprzestanie dyskryminacji polskich pracodawców na rzecz zagranicznych korporacji, ale zwiększyło by niechęć zatrudniania pracowników w pracach prostych dających małe zyski, za to zwiększyło by zainteresowanie zatrudnienia Polaków w pracach wysokowydajnych zautomatyzowanych, gdzie koszty pracy są jedynie dodatkiem do kosztów drogiej automatyzacji, bo prace takie w Polsce a zwłaszcza ich efekty były by obłożone stosunkowo niewielkim podatkiem, który można by znacząco obniżyć podnosząc składki ZUS (np ZUS w górę o 10% a całkowite zaprzestanie poboru podatków od firm i znaczące zmniejszenie podatku dochodowego. (np o około 10%) To realnie dla firm z wysoką technologią pozwoliło by bardzo znacząco (około 5-10%) obniżyć koszty działania, oraz spowodowało napływ takich firm dla Polski. A z nimi wyższej technologii i znacznie lepszych zarobków. Wypchnęło by jednocześnie z Polski proste prac e polegające na montowaniu ręcznym, czy składaniu urządzeń. (postulaty rządu)
3 Obłożenie podatkiem "na socjał" firm z wysoką technologią, co musi spowodować doprowadzenie do zacofania przemysłu, opłacalności jedynie prostych prac montażowych i robót transportowych (budowlanych) oraz przegnanie kosztami z Polski firm o nowoczesnych technologiach.

# Emerytury, roboty, automatyzacja, podatki;

Opublikowano: 03.04.2017 14:10.
Autor: Tonick
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dlatego właśnie ruscy szpiedzy usiłują doprowadzić do federalizacji w UE. Rosjanie jako...
  • To dobrze gdyby dostał. Powinni mu to zapłacić z własnych kieszeni Niemcy którzy mu te...
  • Duża część tych przedwojennych zbiorników wodnych to były np młyny wodne. Młyny zostały...

Tematy w dziale Gospodarka