Diversey Diversey
173
BLOG

Irański skrót informacji

Diversey Diversey Polityka Obserwuj notkę 0

 


  

Apel KSD do mediów w sprawie Islamskiej Republiki Iranu.

 

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy apeluje do ludzi mediów w Polsce o niepopieranie ewentualnego ataku na Iran. W ciągu ostatnich tygodni Stowarzyszenie z niepokojem obserwuje stronniczość w przekazywaniu informacji o rozważanym przez Izrael i Stany Zjednoczone zbrojnym uderzeniu w Islamską Republikę Iranu.

(...) 

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy pragnie przy okazji przypomnieć, że w przyszłym roku minie 70 lat od ewakuacji z ZSRR Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To wtedy dziesiątki tysięcy Polaków znalazło schronienie w dawnej Persji – obecnym Iranie. Dzięki pomocy narodu perskiego wielu naszych rodaków przetrwało okrutne czasy II wojny światowej. Jeśli my, Polacy, coś możemy uczynić dla narodu, który kilkadziesiąt lat temu okazał nam pomoc, to przynajmniej nie usprawiedliwiajmy agresji na Iran.

 



 

Bomba zabija irańskiego naukowca.

 

Ofiara to Mostafa Ahmadi Roshan, inżynier chemiczny, absolwent prestiżowego teherańskiego Uniwersytetu Technologii Szarif. Pracował w instalacji atomowej Iranu w Natanz. Świadkowie zeznali policji, że widzieli, jak motocyklista przyczepia coś (ładunek) do karoserii jednego z samochodów zaparkowanego obok uniwersytetu Allameh Tabatabei, w stolicy.

Zamordowany naukowiec jest już czwartym w ciągu ostatnich 2 lat. Wszyscy pozostali zginęli w ten sam sposób – przez eksplozję tzw. bomby samochodowej. W 2010 roku zdetonowane zostały ładunki wybuchowe w samochodach należących do profesora Mahida Szahrariego i Ferejduna Abbasiego. Profesor Szahrari zginął na miejscu, zaś doktorowi Abbasiemu udało się przeżyć; on i jego żona z niewielkimi obrażeniami trafili do szpitala. W grudniu tego samego roku Irańskie Ministerstwo Wywiadu wydało oświadczenie, w którym wskazało jako odpowiedzialnych za tę zbrodnię, trzy służby: MI6, CIA i Mossad.

 


 

Sikorski apeluje do Iranu o zgodę na monitoring programu nuklearnego.

 

Polska niezmiennie wzywa Iran do poddania swojego programu nuklearnego pod monitoring międzynarodowy - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem dyplomacji Izraela Awigdorem Liebermanem.

Ministrowie omówili sytuację w regionie Bliskiego Wschodu, zwłaszcza kwestię Iranu, jego programu nuklearnego oraz wynikających m.in. z tego napięć w regionie Zatoki Perskiej. Sikorski mówił, że należy zniechęcać Iran "perswazją, ale i pod naciskiem, by zaprzestał prób uzyskania broni atomowej".
 

W podobnym tonie wypowiadał się Lieberman. Oskarżał Iran o groźby, zaangażowanie w działania terrorystyczne w krajach Ameryki Południowej, w rogu Afryki i na Bliskim Wschodzie, wspieranie syryjskiego reżimu Baszara el-Asada, a także zaangażowanie w działanie grup terrorystycznych na terenie Izraela.

 


 
 

Inspekcja MAEA w Iranie.

 

Władze Iranu potwierdziły wcześniejsze doniesienia, że zgodziły się na wizytę ekipy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak poinformował w sobotę irański MSZ, eksperci mają przyjechać do Iranu 28 stycznia i dokonać inspekcji kompleksu nuklearnego Fordo.

- Inspektorzy MAEA przyjadą do Iranu i powinni pozostać w naszym przez miesiąc - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast. Podkreślił jednak, że w sporze o wzbogacanie uranu Teheran nie zmieni swego stanowiska. - Iran zachowa swoje prawa do własnego programu jądrowego i nie będzie w tej kwestii czynił żadnych ustępstw - stwierdził rzecznik.

 


 

Irańska sprawiedliwość.

 

Dwanaście wyroków śmierci na przemytnikach narkotyków, porywaczach, gwałcicielach i mordercach wykonano w niedzielę w Iranie.
 

Siedmiu przemytników narkotyków stracono w więzieniu w prowincji Fars. Pozostałych powieszono publicznie, żeby „odstraszyć potencjalnych przestępców” – poinformowała irańska agencja Mehr.


 

Diversey
O mnie Diversey

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka