Układ Otwarty Układ Otwarty
132
BLOG

Grupa Wagnera i armia białoruska prowokują na granicy z Polską. Co chcą osiągnąć?

Układ Otwarty Układ Otwarty Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
- Jeżeli obcy statek powietrzny znajdzie się w naszej przestrzeni powietrznej podrywana jest para myśliwców. Pierwszym krokiem jest nawiązanie kontaktu z załogą obcego statku powietrznego i wydanie polecenia natychmiastowego opuszczenia terytorium Polski. Jeśli to polecenie zostanie zignorowane, podejmowane są dalsze działania, które zależą od oceny stopnia zagrożenia, jaki ten statek powietrzny generuje - wyjaśnia Anna Maria Dyner, PISM.

- Jeżeli istnieje pewność, że obcy statek powietrzny ma agresywne zamiary wobec naszego kraju, wówczas możliwe jest podjęcie decyzji o zestrzeleniu go w celu obrony. Jednakże, jeśli nie ma pełnej pewności co do intencji obcego statku, należy podejść do sytuacji ostrożnie. W takiej sytuacji, podejmujemy próbę zmuszenia go do wylądowania na wskazanym wcześniej miejscu. Decyzje te nie powinny być podejmowane automatycznie, ponieważ mają one poważne konsekwencje prawne, międzynarodowe i polityczne - mówi.

- Natomiast Polska może na stałe uruchomić parę myśliwców, która będzie mogła bardzo szybko reagować i włączyć systemy namierzania. Dzięki temu w każdej chwili będzie mogła zestrzelić obcy statek powietrzny - uważa ekspertka PISM.

Anna Maria Dyner podkreśla, że w przeszłości zdarzały się wielokrotnie przypadki naruszeń przestrzeni powietrznej zarówno z naszej strony, jak i ze strony Białorusi. Większość z tych incydentów była niezamierzona. Jednak, jej zdaniem, sytuacja w Białowieży wydaje się być celową prowokacją, mającą na celu sprawdzenie naszej reakcji. Według niej to wymusza zmianę myślenia o ochronie granicy i dostosowanie odpowiednich środków na ten cel.

- Wyposażenie naszych żołnierzy na granicy w zestawy takie jak Igła, czy Piorun byłoby sygnałem politycznym w stronę Białorusi - jeśli naruszenia będą kontynuowane to może zostać wydane przyzwolenie na ich użycie. Wtedy ryzyko po tamtej stronie gwałtownie rośnie - ocenia.

Jakimi możliwościami dysponuje Polska? Kto broni granicy? Jak Polska powinna reagować na przygraniczne prowokacje? Jak powinien wyglądać system obrony granicy? Czy białoruski śmigłowiec powinien zostać zestrzelony? Czy żołnierze NATO powinni zaangażować się w obronę polskiej granicy? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka