Układ Otwarty Układ Otwarty
144
BLOG

Tomasz Wróblewski: Dlaczego Europa jest mniej innowacyjna od USA?

Układ Otwarty Układ Otwarty Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych firm na świecie jest tylko jedna firma z Europy - jest nią Siemens, zajmując 10 pozycję. Natomiast w pięćdziesiątce znajduje się zaledwie 5 firm z UE. - Ta ilość regulacji, przeregulowań i przepisów powinna zacząć nas najbardziej niepokoić - mówi Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

Igor Janke uważa, że Unia Europejska wydawała się dysponować wszystkimi dostępnymi narzędziami, które mogłyby wspomóc rozwijanie innowacyjności.

- Jestem członkiem Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli, a naszym cotygodniowym zadaniem jest wydawanie opinii na temat pomysłów Komisji Europejskiej, zanim staną się dyrektywami i trafią do Parlamentu Europejskiego. Ostatnio, w małej grupie pięciu państw, zajmowaliśmy się zmianami w prawie morskim. Wcześniej zapoznałem się z raportami dotyczącymi tego, jak Europa traci na znaczeniu w tych rankingach, podczas gdy przewozy morskie na świecie rosną, a Unia Europejska traci na konkurencyjności. Podczas naszych obrad zwrócono uwagę, że nasze prawo morskie nie uwzględnia pewnych istotnych aspektów europejskich, takich jak kwestie związane z LGBTQ, równość społeczną, rygorystyczne przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony klimatu oraz ochrony biosfery. Zszokowało mnie to, ponieważ jest to dziedzina, w której greckie statki mogą nawet jutro zmienić banderę na filipińską. Patrzymy, jak nasze statki przepływają przez nasze porty z naszymi towarami pod flagami filipińskimi, czy japońskimi - opowiada.

- Potrzeba wyrażania wysokich standardów i przekonywania o naszej przewadze w myśleniu o społeczeństwie oraz wartościach przekłada się na coraz liczniejsze i bardziej uciążliwe regulacje biznesowe. To właśnie dlatego wiele przedsiębiorstw, niezbyt długo zastanawiając się, zaczyna przenosić swoje siedziby do Stanów Zjednoczonych - wyjaśnia Tomasz Wróblewski.

- UE ma tak naprawdę już jeden towar do sprzedaży - pół miliarda zamożnych ludzi. Nie ma takiego skupiska zamożnych ludzi na żadnym innym kontynencie, do których Komisja Europejska sprzedaje dostęp wprowadzając regulacje. Jednakże, kiedy na horyzoncie pojawia się Korea Południowa z wyjątkowo wysokiej jakości produktami kosmetycznymi, przewyższającymi jakością wiele europejskich, Unia Europejska reaguje wprowadzając zakaz importu niektórych składników - mówi gość Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie