Układ Otwarty Układ Otwarty
150
BLOG

Jakub Dymek i Marcin Giełzak o lewicy, imigracji, gospodarce i polityce

Układ Otwarty Układ Otwarty Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
- W Polsce, rzeczywisty obraz migracji jest kształtowany przez rynek. Obserwujemy tutaj zjawisko, które badacze określają mianem "prywatyzacji migracji" na ogromną skalę. Choć możemy sobie teoretycznie wyobrażać, jak powinien wyglądać dla nas idealny system migracyjny - na wzór kanadyjski, australijski czy duński - to w praktyce polityka migracyjna Polski jest obecnie sterowana przez wpływowe lobby rolnicze, sadownicze i przemysłowe. To właśnie do tych interesów politycy dostosowują kształtowanie polityki migracyjnej - podkreśla Jakub Dymek, współautor podcastu "Dwie Lewe Ręce".

- Musimy odnaleźć model, który będzie korzystny dla całego państwa. Fakt, że różne lobby prowadzą swoje działania, to naturalna rzecz. Każdy dąży do obrony swoich interesów, a gdy firmy potrzebują pracowników, których nie znajdą w kraju, sięgają po zasoby za wschodnią granicą czy w innych regionach. To przyczynia się do rozwoju firm, wzrostu gospodarczego, oraz sprawia, że stajemy się coraz bardziej zamożnym krajem. Jednak to nie zmienia faktu, że musimy stworzyć spójną politykę migracyjną. Igor Janke zaznacza, że wkrótce możemy stanąć przed poważnymi problemami, co podkreśla wagę właściwego podejścia do kwestii migracji.

- Prywatyzacja migracji objawia się tym, że korzyści z imigracji do Polski trafiają do firm, które w ten sposób uzyskują dostęp do taniego i dyspozycyjnego pracownika, a obciążenia z tego tytułu ponoszą wszyscy. Skutki tej praktyki widoczne są m.in. w presji na rynek mieszkaniowy, systemie edukacji, systemie ochrony zdrowia. Dodatkowo, rosną obawy związane z nieprawdziwymi przekonaniami, jakoby Ukraińcy mieli preferencyjny dostęp do różnych korzyści, takich jak system emerytalny. Te obawy generują dodatkowe koszty lub zakłócają spójność społeczną – mówi Jakub Dymek.

- Istnieją jednak rzeczywiste koszty związane z faktem, że polski system, zwłaszcza usług publicznych, będzie musiał ponieść nieproporcjonalnie większe obciążenia związane z integracją i obsługą imigrantów w Polsce, których firmy, korzystające z siły tych pracowników zagranicznych nie chcą ponieść – podkreśla.

Czy lewicowiec pójdzie na wojnę? Co się dzieje z lewicą w USA? Czy lewica niszczy samą siebie? Jakie błędy popełniono w Szwecji względem migrantów? Jak wygląda polityka migracyjna w Polsce? Co powinniśmy zmienić? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka