Układ Otwarty Układ Otwarty
457
BLOG

Prof. Marek Cichocki: Czy zmieni się układ sił w Europie?

Układ Otwarty Układ Otwarty UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
- Problemem jest oczekiwanie od Unii Europejskiej czegoś, do czego nigdy nie została stworzona. Unia Europejska nie była stworzona do tego, żeby odpowiadać na tego typu kryzysy, ani żeby obejmować jakieś geopolityczne przywództwo. To jest po prostu niemożliwe – mówi Marek Cichocki, profesor Collegium Civitas.

Skąd biorą się te błędne oczekiwania? Zdaniem Marka Chochockiego niewłaściwe oczekiwania przyczyniają się do rosnącego rozczarowania i spadku zaufania. Kiedy oczekujemy czegoś od Unii Europejskiej, czego potem okazuje się, że nie jest w stanie nam dostarczyć, zaczynamy tracić zaufanie do instytucji europejskich. - Z tego powstaje błędny krąg, w którym pewne oczekiwania są umieszczane w Unii Europejskiej w sposób nierealistyczny i nieadekwatny, co prowadzi do niemożności ich spełnienia – uważa.

- Moim zdaniem problem wynika z abdykacji państw członkowskich i braku odpowiedzialności za pewne sytuacje kryzysowe, takie jak migracja czy pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa wokół Europy. Musimy sobie uświadomić, że Unia Europejska jest głównie projektem dotyczącym wspólnego rynku. To jest sedno integracji europejskiej, o którego osiągnięcie od samego początku chodziło w Unii Europejskiej. Pewne próby stworzenia czegoś więcej, na przykład Europejska Unia Obronna czy Europejska Unia Polityczna w latach 50. upadły. Moim zdaniem one upadły nieprzypadkowo – twierdzi prof. Cichocki.

- Należy pamiętać o tym, czym jest Unia Europejska i czym nie jest. Niektóre państwa członkowskie mają tendencję do ukrywania się za Unią Europejską, delegowania odpowiedzialności na nią, jednocześnie realizując swoje własne interesy przy użyciu UE jako narzędzia do prowadzenia swojej polityki – podkreśla.

- Unia Europejska stała się strukturą centralnie zarządzaną przez biurokracje. Ten proces centralizacji Unii Europejskiej przyspieszył szczególnie w ostatnich 15-20 latach. Obserwujemy wzrost centralizmu biurokratycznego, którego oczekiwania są napędzane ideą, że Unia może rozwiązać każdy kryzys – stwierdza.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka