Układ Otwarty Układ Otwarty
121
BLOG

Jak wygląda świat cyberprzestępców?

Układ Otwarty Układ Otwarty Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
- Być może podczas stosowania Pegasusa zabrakło dyscypliny intelektualnej, ale to nie oznacza, że służby nie powinny korzystać z takich narzędzi – mówi Krzysztof Dyki, prezes ComCERT.

- Być może kogoś poniosła fantazja i zła wola. Pegasus jest narzędziem, które kusi, ponieważ w tradycyjnych środkach kontroli operacyjnej wymagana jest zgoda sądowa, dokumentacja i są dowody, również po stronie operatora telekomunikacyjnego, gdyż wpływają niejawne wnioski o zastosowanie kontroli operacyjnej telefonu – twierdzi.

- Sędziowie nie widzą, co dokładnie akceptują, ponieważ we wniosku nie jest ujawniona konkretna technika operacyjna. Jedynie informuje się ich, że dana osoba będzie poddana podsłuchowi za pomocą kontroli operacyjnej. Wnioski są pisane w taki sposób, że sędzia nie ma pełnej wiedzy na temat narzędzi, które zostaną użyte. Będę bronić sędziów w tej kwestii. Jako były pracownik służb powinienem bronić funkcjonariuszy, ale tutaj bronię sędziów. Sędzia ocenia wartość procesową wniosku oraz argumentacje, przy czym szczegóły dotyczące środków, jakie zostaną zastosowane, nie są ujawnione. To jest problem, że sędzia nie jest świadomy dokładnych metod działania – podkreśla szef ComCERT.

- W normalnej kontroli operacyjnej na smartfonie pozostają ślady w postaci dokumentacji prokuratury, sądów i operatorów telekomunikacyjnych, którzy przetwarzają dane i przekierowują połączenia czy wiadomości. Jednak przy użyciu Pegasusa nie ma potrzeby pytać o zgodę czy informować kogokolwiek. Wystarczy wpisać numer telefonu, a następuje infekcja bez zgody i wiedzy osób trzecich. Ponadto nie pozostają żadne dowody, co czyni to narzędzie bardzo kuszącym. Stąd możliwe nadużycia, które mogły mieć miejsce – wyjaśnia.

- Nie ma wystarczających liderów ani autorytetów w służbach. Potrzebny jest ktoś, kto wreszcie ureguluje tę sytuację i zapewni transparentność, ale także skuteczne środki do walki z przestępczością, bo jeżeli ich nie będzie to przestępcy otwierają szampana – dodaje Krzysztof Dyki.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie