Układ Otwarty Układ Otwarty
233
BLOG

Krzysztof Wojczal: Czy Unia powinna się zaangażować w ochronę polskiej granicy?

Układ Otwarty Układ Otwarty UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
- Prawdopodobnie wśród migrantów znajdują się osoby współpracujące z rosyjskimi lub białoruskimi służbami, których celem jest celowe przekroczenie granicy i udanie się dalej na Zachód albo przeprowadzenie działań dywersyjnych na terytorium Polski. Mogą również doprowadzać do ataków na polskich żołnierzy przy granicy – mówi Krzysztof Wojczal.

- Było naprawdę dużo czasu na przygotowanie się do zaostrzającego się ryzyka na polskiej granicy, co jest zarzutem zarówno wobec poprzedniego, jak i obecnego rządu. Chociaż powstał płot i inwestujemy w systemy ochrony, to wciąż tej długiej granicy muszą pilnować ludzie, których brakuje w służbach i Straży Granicznej. Lepszym rozwiązaniem byłoby pozyskanie pomocy z zagranicy, zwłaszcza że mamy dług wdzięczności wobec Węgrów. Pomogliśmy im w czasie kryzysu migracyjnego w 2016 roku, kiedy migranci przekraczali ich granice.

- Oczywiście, że nastawienie obecnych władz wobec Wiktora Orbana różni się od nastawienia poprzednich władz. W tej sytuacji widziałbym dyplomatyczne rozwiązanie, na przykład poprzez publiczny apel, że Polska przyjmie pomoc od państw lub instytucji związanych z Unią Europejską, które chciałyby jej udzielić.

- Uważam, że byłoby to interesujące doświadczenie, gdyby węgierska straż graniczna w swoich mundurach pilnowała polsko-białoruskiej granicy. Wiktor Orban jest poniekąd sojusznikiem Łukaszenki i Putina, więc mogłoby to stanowić dodatkową ochronę dla naszych żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, ponieważ być może węgierska straż graniczna nie byłaby celem aktów agresji.

- Te osoby mogłyby po prostu nadzorować granicę, ponieważ brakuje nam ludzi. Wystarczyłoby, żeby informowali o próbach jej przekroczenia, a my moglibyśmy reagować własnymi siłami. W związku z tym, oprócz Unii Europejskiej, warto rozważyć także zawarcie umów bilateralnych.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka