Układ Otwarty Układ Otwarty
156
BLOG

Marcin Giełzak: Robotnicy i pracownicy fizyczni porzucili lewicę na rzecz Le Pen

Układ Otwarty Układ Otwarty Francja Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
- Jeśli Marine Le Pen i Jordan Bardella mają głowę na karku oraz jakikolwiek instynkt samozachowawczy, powinni kontynuować proces oddalania się od Rosji. Powinni również wykonać każdy możliwy gest, który byłby przynajmniej symbolicznie proukraiński i antyrosyjski – mówi Marcin Giełzak, autor książki pt. „Wieczna lewica”.

Według Giełzaka nazywanie ich prorosyjskimi jest najmocniejszą kartą, którą w tym momencie ma obóz prezydencki i wszyscy przeciwnicy Zjednoczenia Narodowego.

- To prawda, że historycznie ta partia była więcej niż życzliwa i wykazywała się wielkim zrozumieniem względem rosyjskich postulatów, co także wynikało z jej antyamerykańskiego i de facto antyunijnego stanowiska. Gdyby Front Narodowy mógł ustawić politykę według własnych zasad, prawdopodobnie wyprowadziłby Francję przynajmniej ze struktur zorganizowanego i ujednoliconego dowodzenia NATO. Można by to szybko uzasadnić tym, że dokładnie to samo zrobił generał de Gaulle w 1966 roku. Chodziłoby o to, żeby nikt, kto nie jest Francuzem, nie mógł wydawać rozkazów francuskim żołnierzom oraz żeby obce wojska nie stacjonowały na terytorium Francji.

- Francja nie wyjdzie z NATO, to jest po prostu niepraktyczne. Obecnie Francja ma znaczącą obecność wojskową w Estonii i Rumunii w ramach NATO. Podczas operacji Pustynna Burza Francuzi byli drugim co do wielkości kontyngentem po Amerykanach, walczącym przeciwko Irakowi, jednak nie podlegali jednolitemu dowodzeniu. Najpierw wydawano rozkazy wszystkim żołnierzom, a następnie Francuzi powtarzali te same rozkazy u siebie. Takie działanie nie ma sensu poza kwestiami czysto ideowymi i wizerunkowymi.

- To samo dotyczy Unii Europejskiej. Wiemy, że są jej przeciwnikami i wielokrotnie to podkreślali. Jednak są świadomi, że Francuzi nie chcą opuszczać Unii ani rezygnować z euro.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka