15 obserwujących
98 notek
50k odsłon
  1075   2

Marnowanie pieniędzy na pałac


Jeżeli przymus podatków jest uzasadniany koniecznością bezpieczeństwa i funkcjonowania społeczeństwa, to do czego konieczne jest istnienie prestiżowego pałacu? Zabierzemy ci pieniądze bo chcemy zbudować symbol, wyżyć się estetycznie? Kasa w błoto na niepraktyczną budowlę za 2 mld 453 mln 230 tys. zł.

„Tym, którzy głosowali przeciwko odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, ślę przesłanie. Nigdy nie powinniście się znaleźć w polityce, ponieważ nie rozumiecie siły symboli, ani znaczenia takich gestów, projektów. Jesteście całkowicie nieprzydanymi dla polskiej racji stanu!” – były poseł Tomasz Jaskóła

Gliński mówił w wywiadzie dla Do Rzeczy, że umieszczą tam jakieś urzędy, muzeum Szopena, przestrzenie kulturalne i rozrywkowe – Urzędnicy nie muszą pracować w neoklasycystycznym pałacu w najbardziej atrakcyjnej lokalizacji w mieście. Powinien im wystarczyć praktyczny, pozbawiony dekoracji budynek z w miarę dobrym dojazdem. Architektura funkcjonalna ponad ozdobnikowym rozbestwieniem. Muzeów jest do zarzygania, są praktycznie bezużyteczne, a poza tym, to nie jest coś czym powinno zajmować się państwo.

Na SOR-ach można czekać kilka godzin ze złamaniem otwartym (średni czas czekania to 2 godzin i 43 minut ), na karetki czeka się po 40 minut, albo i więcej, Komunikacja publiczna to syf, autobusy spóźniają się, albo nie przyjeżdżają, pociągi stają na środku trasy godzinami w słońcu, spóźniają się, dość często nie przyjeżdżają w ogóle i czeka się kilka godzin na następny, inflacja ma swój własny program kosmiczny, demograficznie mamy wymieranie (częściowo z powodów ekonomicznych), z infrastrukturą to zależy - nadal nie dokończono obwodnicy wschodniej Warszawy, która urywa się na wysokości Ząbek i codziennie setki kierowców tracą tam kilkadziesiąt minut stojąc w kolejce.  Ale nie, lepiej zbudujmy sobie pałac, albo dwa.

Jedyną specjalną funkcją pałaców, uzasadniającą ich wyższe koszty jest prestiżowość. Dobre państwo powinno budować swój prestiż na skutecznym funkcjonowaniu swoich instytucji i spełnianiu celów do których zostało powołane, a nie na bezużytecznych budynkach i ozdobach. Jeżeli jakaś grupa ludzi ma takie marzenie, żeby odbudować te pałace, to może spróbować zrobić zbiórkę patriotyczną, ale zabieranie na ten cel pieniędzy od nas wszystkich jest jakimś nieporozumieniem.

image

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura