Uczestnicy Konferencji Bliskowschodniej w Warszawie | Źródło: PolandMFA https://flic.kr/p/2eJNTZk
Uczestnicy Konferencji Bliskowschodniej w Warszawie | Źródło: PolandMFA https://flic.kr/p/2eJNTZk
valsidlav valsidlav
1178
BLOG

Bliskowschodnie Reperkusje Konferencji Bliskowschodniej w Warszawie

valsidlav valsidlav Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

W dniach 14-15 lutego 2019 odbyła się w Warszawie konferencja pod nazwą “Ministerial to Promote a Future of Peace and Security in the Middle East” (Spotkanie Ministerialne w Sprawie Budowania Pokoju i Bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie) organizowana przez Stany Zjednoczone i Polskę mająca na celu rozpatrzenie sytuacji Iranu, postrzeganego przez USA za zagrożenie. Poza tym miały być także poruszane tematy konfliktów palestyńsko-izraelskiego, syryjskiego i jemeńskiego.

image
Mike Pompeo, Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, na Konferencji w Warszawie, 14 lutego 2019 | Źródło: PolandMFA https://flic.kr/p/2496tvP

Na konferencji byli obecni ministrowie spraw zagranicznych oraz przedstawiciele 62 państw, między innymi:

  • Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki
  • Mike Pompeo, Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
  • Benjamin Netanjahu, premier Państwa Izrael
  • Jeremy Hunt, Minister Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
  • Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich
  • Adel bin Ahmed Al-Jubeir, Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej
  • Khalid bin Ahmed Al Khalifa, Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Bahrajnu
  • Ayman Safadi, Minister Spraw Zagranicznych Haszymidzkiego Królestwa Jordanii
  • Yusuf bin Alawi bin Abdullah, Minister Spraw Zagranicznych Sułtanatu Omanu
  • Khaled al-Yamani, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Jemenu
  • Karin Kneissl, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Austrii
  • Kang Kyung-wha, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Korei
  • Ekaterina Zachariewa, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Bułgarii
  • Ernesto Araújo, Minister Spraw Zagranicznych Federacyjnej Republiki Brazylii
  • Niels Annen, wiceszef MSZ Republiki Federalnej Niemiec


Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Heiko Maas, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, Jean-Yves Le Drian, czy Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Federica Mogherini, nie pojawili się na konferencji.


Z udziału w konferencji zrezygnował Nasser Bourita, Minister Spraw Zagranicznych Maroka, który postanowił w tym czasie urządzić własną konferencję z Josepem Borrellem, szefem hiszpańskiego MSZ. Do Warszawy został wysłany natomiast Mohcine Jazouli, Minister Współpracy Afrykańskiej, by przysłuchiwać się rozmowom.

image
Spotkanie przedstawicieli Stanów Zjednoczonych Ameryki, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Arabii Saudyjskiej i Republiki Jemenu na temat sytuacji w Jemenie podczas konferencji w Warszawie 13 lutego 2019 | Źródło: Jeremy Hunt https://twitter.com/Jeremy_Hunt/status/1095719955105042435

Jak informuje polskie MSZ w “Oświadczeniu współprzewodniczących po spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”, uczestnicy spotkania dyskutowali o tym, w jaki sposób terroryzm, proliferacja broni oraz eskalacja konfliktów na Bliskim Wschodzie stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie i na całym świecie. W ciągu najbliższych tygodni mają zostać podane informacje na temat powołanych na konferencji międzynarodowych grup roboczych, których zadaniem będzie opracowywanie konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem. Wymienionych jest siedem zagadnień:

  1. Przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu
  2. Proliferacja pocisków balistycznych 
  3. Bezpieczeństwo morskie i lotnicze
  4. Cyberbezpieczeństwo
  5. Bezpieczeństwo energetyczne
  6. Kwestie humanitarne i związane z uchodźcami
  7. Bezprawnie zatrzymania i prawa człowieka

image
Hasan Rowhani, prezydent Islamskiej Republiki Iranu, Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, Recep Erdoğa, prezydent Republiki Turcji na spotkaniu w Soczi 14 lutego 2019 | Źródło: http://en.kremlin.ru/events/president/news/59830/photos

Równocześnie, dnia 14 lutego, w Soczi doszło do rozmów między Władimirem Putinem, prezydentem Federacji Rosyjskiej, Recepem Erdoğanem, prezydentem Republiki Turcji oraz Hasanem Rowhanim, prezydentem Islamskiej Republiki Iranu. Jest to już czwarte spotkanie w tym gronie, zapoczątkowane szczytem w Soczi 22 listopada 2017 roku (polecam analizę OSW na jego temat https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2017-11-29/spotkanie-w-soczi-iluzja-konca-konfliktu-w-syrii; kolejne spotkania miały miejsce 30 stycznia 2018 w Soczi https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2018-01-31/kongres-syryjski-w-soczi-skape-rezultaty-rosyjskiej-inicjatywy, 27 października 2018 w Stambule https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2018-10-30/stambulski-szczyt-w-sprawie-syrii-iluzja-porozumienia). Tasnim News Agency, prywatna agencja prasowa z Iranu “broniąca Islamskiej Rewolucji przed nieprzychylną kampanią medialną” (https://www.tasnimnews.com/en/about), informuje: Unlike Warsaw Conference, Sochi Summit Focuses on Peace (W przeciwieństwie do Konferencji Warszawskiej, Szczyt w Soczi skupia się na [zapewnieniu] pokoju). Tasnim powołuje się na tweeta użytkownika Sanaei, który miał napisać: the American versions of such conferences, like the one happening in Warsaw, have led to nothing except instability and spread of terrorism in the region (amerykańskie wersje takich konferencji, jak ta, która ma teraz miejsce w Warszawie, nie doprowadziły do niczego innego, jak braku stabilności i rozprzestrzeniania się terroryzmu w regionie). Informacja Polskiej Agencji Prasowej dotycząca szczytu w Soczi podaje, że Rosja, Turcja i Iran są zgodne, że wycofanie się z Syrii wojsk amerykańskich będzie miało pozytywne skutki (https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C405043%2Crosja-turcja-i-iran-oceniaja-ze-wyjscie-sil-usa-z-syrii-bedzie-pozytywne). Dnia 14 lutego, po rozmowach z głowami państw Turcji i Iranu, Putin miał odnieść się do kroków, których podjęcie zostało uzgodnione na konferencji i powiedzieć, że wraz z Erdoganem i Rowhanim zgodzili się, że należy wesprzeć jak najszybsze zainicjowanie działalności komisji konstytucyjnej w Syrii.


Dnia 13 lutego 2019 roku, w przeddzień rozpoczęcia się konferencji bliskowschodniej w Warszawie, w Iranie, przy granicy z Afganistanem i Pakistanem doszło do samobójczego zamachu bombowego na autobus przewożący funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (jedna z dwóch gałęzi sił zbrojnych Iranu, której celem jest strzeżenie Rewolucji Islamskiej - zwalczanie ruchów przeciwnych aktualnemu ustrojowi państwa). Do ataku przyznało się Dżaisz al-Adl (ar. Armia Sprawiedliwości; salaficka organizacja terrorystyczna bazująca w rejonie, w którym nastąpił atak). W związku z tym Mohammad Dżawad Zarif, Minister Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu, napisał na swoim twitterze:

Is it no coincidence that Iran is hit by terror on the very day that #WarsawCircus begins? Especially when cohorts of same terrorists cheer it from Warsaw streets & support it with twitter bots? US seems to always make the same wrong choices, but expect different results.

(https://twitter.com/JZarif/status/1095731320880271363; Czy to nie przypadek, że terror uderza w Iran dokładnie w dniu, w którym zaczyna się #WarszawskiCyrk? Szczególnie gdy kohorty tychże terrorystów wiwatują z tego powodu na warszawskich ulicach i wspierają twitterowymi botami? Stany Zjednoczone wydają się zawsze popełniać błędne decyzje i oczekiwać odmiennych rezultatów.)


Middle East Monitor (zlokalizowana w Londynie organizacja non-profit monitorująca media w temacie bliskowschodnim, skupiająca się jednak dość mocno na konflikcie Palestyńsko-Izraelskim; uznana przez BBC za medium wspierające Hamas https://www.bbc.com/news/uk-13969105) opublikował dnia 13 lutego artykuł Oraiba Al-Rantawi, zatytułowany America’s Warsaw Conference on the Middle East will not resolve any crises (Amerykańska Konferencja w Warszawie poświęcona Bliskiemu Wschodowi nie rozwiąże żadnych kryzysów). Autor, skupia się głównie na “braku zażenowania” państw arabskich uczestniczących w konferencji. Dostrzega ich interesy związane z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, jednak zauważa, że mimo wszystko kraje te mają odmienny pogląd na Iran. Sugeruje również, że spotkania Netanjahu z przedstawicielami państw arabskich, które uczestniczyły w szczycie w Warszawie są mu potrzebne wyłącznie do kampanii wyborczej. W innym artykule opublikowanym przez Middle East Monitor, a zatytułowanym Hamas: Warsaw conference participants are ‘traitors’ (Hamas: Uczestnicy konferencji warszawskiej są “zdrajcami”), przywołano wypowiedź Yahya Musa, nazwanego przywódcą Hamasu w Strefie Gazy, dla Al-Wattan Voice, elektronicznej gazety palestyńskiej, który miał powiedzieć:

Everything which comes to us from the US aims to liquidate the Palestinian cause, stirs clashes in the region and serves the Zionist and American agendas, [...] Anyone attending the Warsaw conference is keeping up with the Zionist and American agendas. Thus, he is stabbing the Palestinian cause in the back. They should be treated by the Palestinians as traitors.

(Wszystko, co przychodzi do nas z Ameryki ma na celu usunięcie “sprawy palestyńskiej”, wprowadza konflikt w regionie i służy syjonistycznej i amerykańskiej agendzie [...] Każdy biorący udział w konferencji w Warszawie podąża za syjonistyczną i amerykańską agendą. Tym samym wbija nóż w plecy “sprawie palestyńskiej”. Powinni oni być traktowani przez Palestyńczyków jako zdrajcy)

image
Członek Rady Hamasu, Yahya Musa | Źródło https://twitter.com/palinfoar/status/1039136544056061952

Sayyed Abdul Malik Al-Houthi, lider jemeńskiej rewolucji, zwołuje ludzi do wzięcia udziału w masowych protestach, które mają mieć miejsce w najbliższą niedzielę [17 lutego 2019], a których celem ma być potępienie zdrajców, którzy podporządkowali się Izraelowi i Stanom Zjednoczonym w związku z konferencją w Warszawie, a także pokazanie oporu przeciwko agresji ze strony Arabii Saudyjskiej i USA. W piątek, 15 lutego, Sayyed Abdulmalik miał skomentować konferencję bliskowschodnią w Warszawie, mówiąc “ta konferencja jest niczym innym jak ukazaniem wielu kroków przedsięwziętych przeciwko naszemu Narodowi Islamskiemu. Tym, co odróżnia ją od jej poprzedników to pokazanie publicznie tego, co do tej pory odbywało się w tajnych pomieszczeniach”. Wcześniej tego dnia Mohammad Ali Al-Houthi, przewodniczący Radzie Rewolucyjnej (przejściowa władza w Jemenie pod panowaniem Huti, której celem jest utworzenie parlamentu), wezwał do masowych protestów nie akceptujących “Amerykańsko-Izraelskiej konferencji w Warszawie”. Oznajmił, że uczestnictwo w nich będzie formą potwierdzenia wierności “sprawie palestyńskiej”.

image
Demonstracje w Jemenie 17 lutego 2019 w Al-Hudajdzie oraz Sanie | Źródło: https://web.facebook.com/tvalsahat/videos/147677166179638/

PODSUMOWANIE

Konferencja “Ministerial to Promote a Future of Peace and Security in the Middle East”, która odbyła się w Warszawie samą swoją obecnością wprowadziła zamęt w polityce międzynarodowej, szczególnie w rejonie Bliskiego Wschodu. Polska nie powinna jednak odczuć jej negatywnych skutków, gdyż wyraźnie widoczny był w niej udział Stanów Zjednoczonych i Izraela. Są to państwa, które jak widać doskonale przyswoiły sobie myśl, by “wojny prowadzić na obcym terenie”. Moim zdaniem nie uchroni ich to jednak od konfrontacji z niezadowolonymi podmiotami, chcącymi wyrazić swój gniew. Mimo szczytnych celów, jakie, jak mniemam, przyświecały temu szczytowi, traci on jednak wizerunkowo na rzecz spotkania, które odbyło się w Soczi, ze względu na konkretność zaplanowanych działań będących zwieńczeniem rozmów.


BIBLIOGRAFIA:

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-summit/us-meeting-on-middle-east-brings-together-israel-gulf-arab-states-idUSKCN1Q22E2

https://www.moroccoworldnews.com/2019/02/265898/nasser-bourita-morocco-warsaw-mideast-conference/

https://www.middleeastmonitor.com/20190216-israel-pms-office-leaks-saudi-ministers-anti-iran-speech/

https://www.state.gov/p/nea/c81323.htm

https://www.washingtonexaminer.com/policy/defense-national-security/netanyahu-holding-rare-public-meetings-with-arab-leaders-at-warsaw-summit

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/oswiadczenie-wspolprzewodniczacych-po-spotkaniu-ministerialnym-poswieconym-budowaniu-pokoju-i-bezpieczenstwa-na-bliskim-wschodzie

https://www.tasnimnews.com/en/news/2019/02/14/1947054/unlike-warsaw-conference-sochi-summit-focuses-on-peace-iran

https://www.pch24.pl/wielkie-spotkanie-w-soczi--putin--erdogan--rouhani-porozmawiaja-o-sytuacji-na-bliskim-wschodzie,66114,i.html

https://pl.sputniknews.com/swiat/201902149827758-Sputnik-soczi-rozmowy-putin-erdogan-rouhani-syria/

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C405043%2Crosja-turcja-i-iran-oceniaja-ze-wyjscie-sil-usa-z-syrii-bedzie-pozytywne

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/iran-prezydent-rowhani-za-zamach-wini-usa-i-izrael,909896.html

https://www.defence24.pl/atak-terrorystyczny-w-iranie-zgineli-straznicy-rewolucji

https://www.middleeastmonitor.com/20190213-americas-warsaw-conference-on-the-middle-east-will-not-resolve-any-crises/

https://www.middleeastmonitor.com/20190212-hamas-warsaw-conference-participants-are-traitors/

http://yemenonline.info/politics/1785


valsidlav
O mnie valsidlav

KORESPONDENT WARSZAWSKI I ZAGRANICZNY | Zainteresowany bezpieczeństwem międzynarodowym, Bliskim Wschodem, krajami arabskimi (szczególnie Jemenem) i matematyką. Lubię merytoryczną krytykę. Uwaga: moje wypowiedzi nie zawsze pokrywają się z moimi poglądami. | Warsaw is my country.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka