7 obserwujących
142 notki
143k odsłony
218 odsłon

Unia poliglotów. Z wyjątkami

Wykop Skomentuj12

Oficjalny Portal Unii Europejskiej

Co UE robi dla swoich obywateli:

Od 1957 r. Unia Europejska działa na rzecz pokoju i dobrobytu, przynosząc korzyści wszystkim swoim obywatelom. Pomaga chronić nasze podstawowe prawa polityczne, społeczne i gospodarcze.

Choć być może nie widzimy w tych działaniach nic nadzwyczajnego, to ułatwiają one nasze codzienne życie.

UE chroni wszystkie mniejszości i słabsze grupy społeczne, a także staje w obronie prześladowanych i opowiada się za równym traktowaniem wszystkich osób, niezależnie od narodowości, płci, grupy językowej, kultury, zawodu, niepełnosprawności czy orientacji seksualnej.

W UE obowiązują 24 języki urzędowe: bułgarski, chorwacki, czeski, duński, niderlandzki, angielski, estoński, fiński, francuski, niemiecki, grecki, węgierski, irlandzki, włoski, łotewski, litewski, maltański, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, hiszpański, szwedzki.

Cel polityki wielojęzyczności: porozumiewanie się z obywatelami w ich języku ojczystym, ochrona różnorodności językowej w Europie, promowanie nauki języków obcych w Europie. Jest to polityka o wyjątkowym charakterze, która nie ma sobie równych ani w wielojęzycznych państwach, ani nawet w organizacjach międzynarodowych.


Praktyka

     Większość (ale nie wszystkie, nie wiem kto decyduje o hierarchii) ważniejszch dokumentów związanych z działalnością UE (akty prawne, raporty z posiedzeń komisji, podkomisji, i podpodkomisji, zamiawiane ekspertyzy itp.) dostępnych jest we wszystkich oficjalnych językach UE. Ale już na przykład dane Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny) opracowane są... tylko w trzech językach, pewnie nawet nie trzeba mówić w jakich. 

Wnioski

     1. Wszyscy mieszkańcy Unii powinni doskonale znać jeden z trzech języków. Znać na poziomie native, bo bez tej umiejętności na przykład wyszukanie szczegółowych, specyficznych danych w bazie Eurostatu bywa kłopotliwe. Znać muszą wszyscy, oczywiście poza współczesnymi książętami Europy, zwanymi europosłami. Im nawet "dzień dobry" przetłumaczy przyjemny głos w słuchawce. 

     2. Skoro tacy jesteśmy wszyscy równi w tej naszej wspólnocie, to na jakiej zasadzie zostały wybrane trzy języki, którymi obsługiwany jest Eurostat (z pewnością jest dużo więcej takich przypadków)? Było jakieś głoswanie? Ustawa? Rezolucja?


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo