Media donoszą o dramatycznym wystąpieniu premiera Tuvalu pana Enele Sopoaga, który zaapelował do Unii Europejskiej o zredukowanie szkodliwych emisji, tak aby globalne ocieplenie nie przekroczyło 1,5 0C. W przeciwnym bowiem przypadku jego kraj pogrąży się w odmętach (Oceanu Spokojnego). Ratując Tuvalu, ratujemy świat.
Nie ulega wątpliwości, że UE po takim oświadczeniu każe obniżyć ocieplenie nawet do 1 0C. Stosownej dyrektywy KE spodziewamy się niebawem. Mało znaczącym wydaje się fakt, że pan Sopoaga jest absolwentem Oxfordu, a dramatyczne oświadczenia wygłasza zawodowo od wielu lat.
W ostatnich miesiącach rekordy popularności bije coś, co nazywane jest powszechnie „Grexit”. Słówko to staje się nawet bardziej popularne od słówka „matrix”. Niezależnie od tego, co ono oznacza, budzić powinno poważne zaniepokojenie braci Wachowskich.
Jak donosi PAP Kanclerz Angela Merkel poparła przyjęcie Albanii do Unii Europejskiej, wyraziła też zdziwienie, że aż 12 tysięcy Albańczyków ubiega się o azyl w Niemczech, podczas gdy ich kraj ma przecież status kandydata do UE.
Europa cierpi na niedobór wyznawców Islamu i z tego punktu widzenia inkorporowanie Albanii do EU powinno odbyć się w trybie ekstraordynaryjnym. Trzeba też niezwłocznie wdrożyć program przedakcesyjny, wyjaśniający Albańczykom wyższość statusu kandydata nad statusem azylanta (sympozja, konferencje, szkolenia, festiwale). Jakieś 50 milionów euro powinno starczyć.
Spodziewany od dawna krach na chińskiej giełdzie, zupełnie niespodziewanie spowodował spadki akcji sięgające 3 bilionów dolarów, a połowa przedsiębiorstw zawiesiła notowania.
Niektórzy analitycy twierdzą, że krach jest skutkiem groźby wprowadzenia podatku bankowego w Polsce. Od wielu lat rządzący nad Wisłą PiS, teraz zabrał się za politykę globalną.
Likwidacja stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RP może przyczynić się do znacznego wzrostu bezrobocia. Nie wiemy czy kandydatka na premiera posłanka Beata Szydło wzięła pod uwagę ewentualne dramatyczne konsekwencje swojego pomysłu.
Pełnomocnik nie jest jednoosobowy, posiada Biuro Pełnomocnika, Radę Koordynacyjną, osiem Zespołów Roboczych do Spraw i na dokładkę Grupy Zadaniowe. Wszyscy na bruk?W tym kontekście decyzja o likwidacji wymaga powtórnego, głębokiego przemyślenia.
Ostatnio zapanowała światowa moda na budowanie murów granicznych. Najnowszą inicjatywą w tym zakresie jest mur między Tunezją, a Libią. Wcześniej budowę muru rozpoczęła Kenia. Wskazujemy tu tylko osiągnięcia afrykańskie.
Murowane granice wymyślili Chińczycy, my zaś mamy nieco inne doświadczenia. Już od wieków robimy za przedmurze, obrotowe zresztą – jak twierdził Antoni Słonimski.
Inne tematy w dziale Polityka