Szturm na gmach telewizji publicznej, Budapeszt 2006, zdjęcia 1-66
Szturm na gmach telewizji publicznej, Budapeszt 2006, zdjęcia 1-66
wawel wawel
805
BLOG

ALBO-ALBO. WYBIERAJ POLAKU... GALERIA ZDJĘĆ węgierskich.

wawel wawel Polityka Obserwuj notkę 3

 

 

 

 

NIM WRZUCISZ DO URNY SWÓJ GŁOS – POMYŚL...

 

WYBORY KTÓRE ZMIENIŁY WĘGRY - ROK 2010 

"W kwietniu 2010 roku w wyborach parlamentu węgierskiego (...)Węgrzy poprzez udział w wyborach, zmienili całkowicie skład Parlamentu oskarżanego o roztrwonienie przez 20 lat przewagi posiadanej na starcie przez Węgry, które były najbliższe Zachodowi i najbardziej dynamiczne gospodarczo ze wszystkich krajów byłego bloku wschodniego. Przepędzono z sal sejmowych sterowane przez ostatnie 20 lat z zagranicy marionetki i kukły."

 

"W 386-osobowym parlamencie po 20 latach zniknęły całkowicie dwie liberalne formacje - Węgierskie Forum Demokratyczne oraz Wolni Demokraci, którym jednak udało się przekazać wszystkie banki i większość kapitału węgierskiego w obce ręce. Przestali się liczyć socjaliści, którzy otrzymali zaledwie 59 miejsc w parlamencie. Pojawił się natomiast nowy ruch młodych ludzi „O lepsze Węgry” – Jobbik (47 mandatów), który krytykował za akceptację Traktatu Lizbońskiego obecnie rządzącą partię FIDESZ (263 mandaty), ale obecnie chwali obecny rząd za realizowanie wcześniej „przywłaszczonego” ich programu (opodatkowanie banków, sektorów energetycznych, telekomunikacyjnych, firm ubezpieczeniowych, marketów znaczne wsparcie państwa dla firm rodzinnych, tworzenie nowych miejsc pracy."

...A WCZEŚNIEJ BYŁO TAK - ROK 2007...

 

"Doc.dr Krisztina Morvai uważa, że przykład Węgier może być przestrogą dla innych krajów, gdyż pokazuje, do czego może dojść, gdy postkomuniści dwa razy z rzędu wygrają wybory. Tracą wtedy wszelkie hamulce i zrywają z pozorami praworządności, traktując państwo jak swój folwark."

 

"- Od powstania 1956 r. nie było takiej brutalności władz wobec społeczeństwa – mówi K.Morvai. – Między ludzi wkrada się strach. Znów jak za czasów komunistycznych posługują się półsłówkami, aluzjami, niedopowiedzeniami.(...) - Mieszanka starej lewicy z nową dała dziwny efekt – mówi K.Morvai. – To połączenie młodzieżówki komunistycznej z dzikim XIX-wiecznym kapitalizmem oraz z obyczajowym libertynizmem.(...) - Daleko nam do standardów demokracji zachodnich, w których publiczne kłamstwo oraz zgoda na nieuzasadnione użycie siły dyskwalifikują polityka – ubolewa Zsuzsa Halasz, rzecznik prasowy partii chadeckiej."

"Rząd oskarża opozycję o zamiar wywołania zamieszek 15 marca – w dniu węgierskiego Święta Niepodległości. Opozycja obawia się prowokacji władz. Od upadku komunizmu nastroje Węgrów nie były tak złe jak teraz. Czekają ich bolesne reformy

Programy informacyjne węgierskiej telewizji publicznej przypominają peerelowski „Dziennik telewizyjny”. Żadnej krytyki władz, żadnych niewygodnych pytań do ministrów, tylko doniesienia o wielkich sukcesach i ambitnych planach (...). Ta propaganda sukcesu kłóci się jednak z faktami: kiedy w 2002 r. prawicowy premier Viktor Orban oddawał władzę, Węgry były gospodarczym liderem Europy Środkowej, dziś natomiast wloką się w ogonie wyścigu ekonomicznego.

Od upadku komunizmu nie było tak złych nastrojów. Według Instytutu Gallupa aż 87 proc. Węgrów uważa, że sytuacja ekonomiczna kraju jest zła, a 60 proc. sądzi, iż w najbliższym czasie jeszcze się pogorszy.

Większość mediów zarówno państwowych, jak i komercyjnych (gdzie dominują sympatycy opcji lewicowo-liberalnej) o kłopoty obwinia jednak nie rząd, lecz prawicową opozycję, która przedstawiana jest jako awanturnicza i nieodpowiedzialna. Dziennikarze powtarzają argumentację premiera Gyurcsanya, który mówił: – Węgry nie rozwijają się, ponieważ opozycja nie chce współpracować. Największą przeszkodą dla nas jest zła atmosfera, która nie pozwala się zająć problemami kraju.

Władza oszukuje, a potem bije.

Od dłuższego czasu wrogiem numer jeden mediów pozostaje Viktor Orban, lider Fideszu, oskarżany o zapędy dyktatorskie lub chęć przejęcia władzy siłą. Ale w ostatnich tygodniach najbardziej krytykowaną osobą w kraju stała się Krisztina Morvai, do tej pory nieznana szerzej profesor prawa karnego na uniwersytecie w Budapeszcie.

23 października zeszłego roku, w dniu święta narodowego upamiętniającego powstanie 1956 r., Morvai z dwójką dzieci wzięła udział w patriotycznej manifestacji. Była świadkiem brutalnej rozprawy sił porządkowych z tłumem. Widziała funkcjonariuszy bijących gumowymi pałami bezbronne osoby, w tym kobiety i starców. Ona sama wraz z dziećmi została wepchnięta do jakiejś klatki schodowej, gdzie spędziła całą noc. Nazajutrz premier Gyurcsany oświadczył, że policjanci zachowali się wzorowo i jest z nich zadowolony.

Po tym doświadczeniu Krisztina Morvai, która wcześniej nie zajmowała się polityką, postanowiła stanąć na czele pozarządowej instytucji: Obywatelskiego Komitetu Prawników. Jego celem było wyjaśnienie kwestii odpowiedzialności za użycie przemocy podczas zajść ulicznych w Budapeszcie 19 – 20 września i 23 października 2006 r.

Iskrą, która wywołała wtedy wybuch niezadowolenia, było ujawnienie przez węgierskie radio przemówienia premiera Gyurcsanya na zamkniętym posiedzeniu Partii Socjalistycznej. Szef rządu przyznał, że lewica celowo mówiła nieprawdę o rzeczywistym stanie państwa, byle wygrać wybory. „Kłamaliśmy przezostatnie półtora roku. (…) Kłamaliśmy w dzień i w nocy. (…) Nie mieliśmy wyboru, bo spieprzyliśmy gospodarkę, i to nie tylko trochę, ale bardzo. (…) Nie znajdziecie ani jednego znaczącego posunięcia, z którego moglibyśmy być dumni” – mówił Gyurcsany, który aż trzy razy nazwał Węgry „tym kurewskim krajem”.

Kiedy przed wyborami w kwietniu 2006 r. Fidesz alarmował, iż gospodarka znajduje się w kryzysie, minister Janos Koka protestował: „Ten mistrz populizmu Orban nie wstydzi się nawet rozpowszechniać kłamstw o stanie kraju, byle tylko się dorwać do władzy”. Gyurcsany zapewniał zaś, że gospodarka „aż dudni”, a „panońska puma jest mocna i szykuje się do skoku”.

Okazało się, że władza oszukiwała nie tylko obywateli, lecz także Komisję Europejską i zagranicznych inwestorów.

Ujawnienie mowy premiera wywołało uliczne demonstracje, rozpędzone brutalnie przez policję. – Najpierw socjaliści pokazali, że zdobyli władzę dzięki kłamstwu, potem pokazali, że utrzymują ją dzięki przemocy – mówi kalwiński pastor Zoltan Balog, szef parlamentarnej Komisji Praw Człowieka.

Krisztina Morvai wyjechała na zaproszenie Europejskiej Partii Ludowej do Brukseli, by opowiedzieć eurodeputowanym o jesiennych zajściach. Gazeta „Nepszava” porównała ją do Judasza, który sprzedaje i szkaluje własny kraj za granicą. Lewica rozpoczęła na uniwersytecie zbieranie podpisów pod petycją o wyrzucenie jej z uczelni.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NIEKONTROLOWANA, NIEKOMPETENTNA I ZDEPRAWOWANA WŁADZA(PO, PSL) NAJPIERW OSZUKUJE, POTEM - Z JEDYNEJ SIŁY MOGĄCEJ ROZPOCZĄĆ NAPRAWĘ PAŃSTWA - TWORZY SZTUCZNEGO WROGA(PIS), NA KTÓREGO ZRZUCA WSZYSTKIE SWOJE NIEPOWODZENIA I ZANIECHANIA, NASTĘPNIE REPRESJONUJE A NA KONIEC...BIJE.  PO DRODZE ZAŚ NISZCZY MORALNOŚĆ, PAŃSTWO I PERSPEKTYWY ŻYCIOWE JEGO OBYWATELI.

 

TE WYBORY SĄ NASZĄ OSTATNIĄ NADZIEJĄ...

 

(prof.Csaba G.Kiss powiedział o mającym dziś pełnię władzy na Węgrzech rządzie Fideszu: „Ten rząd jest naszą ostatnią nadzieją”).

 


------------------------

 

Cytaty i źródła zdjęć:

1.Morvai Krisztina: AZ ALKOTMÁNYOS JOGOK VÉDELMÉBEN

2. Fragmenty wpisu blogera o niku polak-wegier 09.09.10, 22:40

3.http://hvg.hu/gallery/3ad69fe4-4b97-4bc4-a833-fccae4abaf05  

4.http://www.origo.hu/itthon/20060919osszes.html  

5.http://wn.com/Category:Riots_in_Hungary

Zobacz galerię zdjęć:

pomnik radzieckich żołnierzy wyzwolicieli, zdjęcia 1-5 demonstracje pod Parlamentem, zdjęcia 1-19
wawel
O mnie wawel

OD NIEDAWNA PISZĘ TEŻ NA DRUGIM BLOGU JAKO    W A W E L  2 4 https://www.salon24.pl/u/wawel24/ Uszanować chciałbym Niebo, Ziemi czołem się pokłonić, ale człowiek jam niewdzięczny, że niedoskonały... =================================================== Nagroda Roczna „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki ♛2012 - (kategoria: poetycki eksperyment roku 2012) ♛2013 - (kategoria: poezja, esej, tłumaczenie) za rozpętanie dyskusji wokół poezji Emily Dickinson i wkład do teorii tłumaczeń ED na język polski ========================== ❀ TEMATYCZNA LISTA NOTEK ❀ F I L O Z O F I A ✹ AGONIA LOGOSU H I S T O R I A 1.Ludobójstwo. Odsłona pierwsza. Precedens i wzór. 2. Hołodomor. Ludobójstwo. Odsłona druga. Nowe metody. 3.10.04.2011 WARSZAWA, KRAKÓW –- PAMIĘĆ I OBURZENIE======= ================ P O E Z J A 1. SZYMBORSKA czyli BIESIADNY SEN MOTYLA 2. Dziękomium strof Strofa (titulogram) 3.Limeryk 4.TRZEJ MĘDRCOWIE a koń każdego w innym kolorze... 5.CO SIĘ DZIEJE H U M O R -S A T Y R A -G R O T E S K A -K A B A R E T 1.KSIĘGA POWIEDZEŃ III RP czyli ZABIĆ ŚMIECHEM 2.KABARET TIMUR PRZEDSTAWIA czyli Witam telefrajerów... 3.III RP czyli Zmierzch Różowego Cesarstwa 4. Biłgoraj na tarasie - SZTUKA PRZETRWANIA DLA ELYT Z AWANSU 5.MANIFEST KBW czyli Kuczyński, Bratkowski, Wołek 6.SONATA NIESIOŁOWSKA a la Tarantella czyli KOLAPS STEFANA 7.Transatlantyckie - orędzie Bronisława Komorowskiego W Ę G R Y 1.WĘGRY, TELEWIZJA, KIBICE 2.GALERIA ZDJĘĆ węgierskich 3.ORBAN I CZERWONY PRĘGIERZ M U Z Y K A 1.D E V I C S 2.DEVICS - druga część muzycznej podróży... 3.HUGO RACE and The True Spirit 4.SALTILLO - to nie z importu lek, SALTILLO - nie nazwa to rośliny 5.HALOU - muzyka jak wytrawny szampan 6.ARVO PÄRT - Muzyka ciszy i pamięci 7. ♪ VICTIMAE PASCHALI LAUDES ♬

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka