127 obserwujących
810 notek
863k odsłony
  454   0

Czubki na gwieździe Dawida, czyli powiększajcie co się da - wzywają porządni obywatele                                                                    Dedykowane "prawicowym" mediom, "prawicowemu" rządowi i "porządnym" obywatelomStałem na zasypanym śniegiem przystanku. Myślałem o pięknie naszego kraju ogarniętego zmianami, o ludziach tak posłusznych wezwaniom rządu, odpowiedzialnych, że w tym posłuszeństwie jak bogowie greccy promienieli (a może rzymscy, zresztą wiecie przecież o co chodzi...). Wiedziałem, że gdy odezwie się zew walki z tymi, którzy opóźniają nasz wspólny marsz – to wtedy pójdą nas tłumy. Najpierw głosować, potem wyrażać poparcie. A na koniec, nie daj Boże, może i czegoś więcej zachce nasza partia. Nie będziemy mogli odmówić. Rozmyślania przerwały mi odgłosy ze skweru. Średniej wielkości tłum z wieloma transparentami, mimo śliskich dróg i pewnego chłodu co jakiś czas zgodnym chórem coś namiętnie, nie, źle powiedziałem, nie namiętnie, lecz patriotycznie i rozważnie – wykrzykiwał. Miałem zawiązaną czapkę z uszami, uszatkę, nie słyszałem więc. Zobaczyłem tylko duży napis: Piela z kraju niech wy... piela! Tylko Dawid i jego orzeł – nam, w dobrych zmianach szczerze pomoże! Leć, Dawida gwiazdko, leć i prowadź nas - w wymarzony wspólnej historii czas!

Wzruszyłem się, bom człowiek żywy, religijny – nie to, żebym się chwalił. Nie, wiem, że tak jest, żona mi kiedyś to w moje urodziny powiedziała. Już nigdy nie powtórzyła, ale ja zapamiętałem. Żona wszystkiego nie wie, choć mądra kobieta. Nie wie, że więcej od niej kocham naszą organizację, nasz kraj. Gdy widzę takie pochody, słyszę towarzyszy śpiewających, wachlujących flagą z prawa na lewo, śpiewających choć niektórzy ni za kopiejkę głosu nie mają, ale walczą, nie poddają się. I ja ich kocham za ten heroizm. Wiec partyjny to dla mnie jak sakrament, chrzest z małżeństwem. Taki już jestem. Jak to mówią – swój człowiek. Cieszę się, że obywatele idą w pochodzie. Ale wiem, że walka będzie długa. Tyle odchyleń dokoła. A to narodniki, a to rolniki, czy inne paskudniki. Intelektuały nosa zadzierające. Nie można tak by razem, ponad podziałami? Wprost do nieba! Ech, rozmarzyłem się. Nie, odpowiadają. Nie można, mówią twardo, uparcie. Jakiś diabeł im nie daje, stają w poprzek Odchylają nas. Ale do czasu. Nie zatrzymają rosnącej jedności. Jedność jest jak kula śnieżna, jak matka, jak ocean. Co ja mówię „ocean”, glob!

Wiele prowokacji jednak nas czeka, czai się za każdym progiem. Na przykład prognozy pogody. Zgroza człowieka bierze jak nasza władza igra bezpieczeństwem naszego kraju i jego sojuszy. Co jakiś czas, tej zimy na szczęście dość rzadko, sypią się na ekranie podczas prognoz płatki śniegu. Płatki jak płatki, zwykła zimą rzecz, porządnemu obywatelowi nic do tego, że się sypią. Pewnie całe to ich sypanie nie jest ot takie sobie, przypadkowe, nieplanowe, niecelowe. Co to, to nie. Obywatel uczciwy wie, że wszystko co się zdarza, dzieje się po coś i że ktoś to zarządził. Ktoś z góry. Im uczciwszy obywatel, tym mniej docieka, kto konkretnie zarządził. Jest, więc ma być. I dobrze, że jest – ot i cała myśl prawego obywatela. Więcej nie trzeba, więcej by było niegrzecznie i nie daj Boże, wścibsko. A wścibskość, jak niektórzy mówią, może budzić pokusę wywrotowości. A po co nam wywrotowość, ja się pytam? Od wywrotowości każde państwo się może wywrócić. A tego nam najmniej trzeba odkąd stanęliśmy na nogi. Rozgadałem się trochę. Moja obywatelska wina.

Wracam wiec do tych czających się za rogiem, progiem i stogiem – prowokacji, czyli do tych płatków śniegu, co to lecą i nie nam, zwykłym, szarym obywatelom wścibiać nosa czemu lecą. Jednak jedno powinno nam nie dawać spać – ich kształt, ich forma. Jak powiedzieli już nasi przywódcy, dowódcy dobrej zmiany – nie sama ewolucja i zmiana jest najważniejsza, ważna jest też jej forma. Zwykły obywatel w swym skromnym, że tak powiem bytowaniu ziemskim nie ma zbyt wielu okazji, by zajmować się jakąś jedną formą, czy drugą – i nawet nie tęskni za tym. To dla niego zbytek. Taki obywatel chodzi do pracy, odbiera 1/3 tego, co wypracował, dziękuje za mądrość tym, co zabierają mu 2/3 i wiedzą, co z tymi 2/3 zrobić i zgłasza się po 500+. Wszystko co ponad – ode złego jest. Jakieś tam formy, istoty, substancje to zbytki wyzyskiwaczy i próżniaków. Ale tu musimy zrobić wyjątek i – dla dobra i bezpieczeństwa ojczyzny – zainteresować się formą płatków śnieżnych. Tak, tak, nie przesłyszeli się państwo.

Gdy ja tak włączam TV na te prognozy, niektóre nagrywam sobie i patrzę jak te płatki lecą, sypią się – tyle razy dziennie, to ciarki mnie przechodzą, lewa ręka mi drży, pot występuje na czoło. Gdybym był takim zwykłym marginesem społecznym, warchołem – może bym się czarcim uśmiechem uśmiechał, bo tacy, to cieszą się z tragedii. Ale ja prawie płaczę, tak, to nie przesada. Płakać gotów żem, bo te płatki... przypominają, ach jak przypominają – sześciokątną gwiazdę Dawida, święty, błogosławiony, od przodków odziedziczony symbol naszych najwierniejeszych, najoddańszych, najukochańszych przyjaciół. I one – o zgrozo! O hańbo nieroztropności! – lecą na dół, a każdy myślący obywatel bardzo słusznie lecenie na dół skojarzy z... upadkiem. Można by telewizor ustawić do góry nogami, by ograniczyć tę profanację. Wniebowstępowałyby wtedy. Na początku tak robiłem i dzięki temu mogłem zasnąć z oczyma suchymi, dzięki temu nie wypłakałem oczu. Ale teraz już postawiłem telewizor normalnie. Takie stawianie go na głowie, byłoby stawianiem na głowie prawdy i odpowiedzialności za kraj. Ja nie z tych, co do tego się rwą. Nie zamykam oczu, nie poddaję się. Tak, drodzy państwo, drodzy bracia Karnowscy i ty, Jacku Łęski herbu Kurski – to upadek, który może być policzony na wasze konto. Was ukarzą, zawieszą, podwieszą, wam utną, podetną lub natną. I będziecie zdziwieni. Dlatego działajcie, wypatrujcie, powiększajcie. W lunety, mikroskopy, lornety i lupy inwestujcie. Powiększaj każdym instrumentem, powiększaj dzień i noc. Powiększaj, aby tobie nie powiększono.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale