122 obserwujących
600 notek
705k odsłon
507 odsłon

Kącik kulinarny. Modne dania: klopsy po waszyngtońsku, czyli geopolityka i Jacek Bartosiak

Wykop Skomentuj9

[Podziękowania dla właścicieli portalu S24 i administracji. Jestem niezwykle wdzięczny za ojcowskie czuwanie nad tym, bym ciągle doskonalił swoje teksty i nie popadał w samozachwyt z powodu otagowania i eksponowania moich tekstów na SG.   Dzięki czemu wiem, że zawsze jakiś element w nich jest może niedopracowany. Motywuje to mnie do ciągłej pracy nad formą oraz do pogłębiania treści. Bez czułego oka paternalizmu Państwa Janke i ich Adminów - byłoby to niemożliwe. Przypomina mi to czasy mecenatu renesansowego. Do wielkich wzorców Państwo nawiązują. Serdeczne dzięki]

image

image

Ilustracja. "Polski adwokat i prawnik" pan Jacek Bartosiak (cyt. za Wikipedia).

Geopolityka ma twarz Mosbacher, okulary Targalskiego i tembr głosu Bartosiaka

Wszyscy edukują się w geopolityce.

Czym jest to zjawisko, bo nie nauka przecież?

Trwa fascynacja narodu geopolityką. Jacek Bartosiak podbija prawicę i wyborców PIS-u. Ludzie zachwycają się błyszczącymi mapami w kolorze. Niektórzy piszą do autora kupując egzemplarz z autografem.

Czym jest ta "nauka"? A przede wszystkim kto ją stworzył, kto rozpowszechnia i w czyim interesie - czy ktoś naśladując "geopolityków" i przestawiając ich wzorem w głowie kilka pionków mocarstw światowych zastanowił się nad tymi pytaniami?

Czy geopolityka to nie jest po prostu duch... Zbigniewa Brzezińskiego, którego pojmowanie polskich spraw sprowadzało się do tego, by lansować... Wałęsę, bo w mózgu Zbiga Bolek był gwarancją "przewidywalności" sytuacji w Polsce i spokoju - przed śmiercią mówił o tym wielokrotnie. Polska ma być dyspozycyjna po prostu bez zadawania pytań.

Geopolityka to poltergeist Brzezińskiego. Poltergeist (z niem. „hałaśliwy duch”, od poltern – łomotać, trzaskać i Geist – duch) – termin z zakresu tzw. zjawisk paranormalnych, zespół zjawisk polegających na rzekomym generowaniu różnego rodzaju dźwięków – od trzasków i gwizdów do szurania itp., najczęściej niewiadomego pochodzenia (bez możliwości wskazania źródła dźwięku) oraz innych efektów, wśród których można jakoby obserwować samoczynne przesuwanie się lub pojawianie przedmiotów, spadanie, podnoszenie się itp. Zjawiska te mogą występować oddzielnie lub łącznie.

Określa się je czasem dodatkowymi nazwami: aport, asport i innymi. Poltergeisty i ich zachowania można rzekomo zaobserwować między innymi w starych domach, na strychach i w piwnicach. Zamieszkiwać mają często szuflady i półki, a czasem dziury za regałami.

Książki o geopolityce a zwłaszcza tomiszcze Bartosiaka zamieszkują u Polaków nie dziury za regałami, lecz regały eksponowane.

Kiedy już się naczytamy grubych tomów o geopolityce, to w mózgu zaczyna nam coś trzeszczeć, szurać, gwizdać. Samoczynnie zaczynają się przesuwać nasze marzenia o silnej Polsce - przesuwają się w kierunku przepaści, zatrzymują nad jej brzegiem.

Geopolityka uświadamia nam, że nawet pionkiem nie jesteśmy w światowej grze - bo pionki (w sensie figury szachowe) to USA, Chiny, Rosja i podobne spychacze. Geopolityka chce uczyć Polaków, że pokibicować mogą.

Geopolityka zrodziła się z myśli imperialnej. Kjellen widział cel państw w przewodzeniu innym. O ile u niego było to jeszcze przewodzenie tylko, to potem - czyli we właściwej geopolityce - mamy już geopolitykę jako koncepcję panowania Niemiec nad Europą (Ratzel, Haushofer - idee Haushofera wpływały na politykę III Rzeszy, mimo jego zaprzeczeń), lub globalnej dominacji USA (Mahan). Pośród geopolityków najmniej uwarunkowaną interesami jednego państwa teorię geopolityki stworzył Mackinder. Na jego analizach oparto doktrynę powstrzymywania Związku Radzieckiego w Eurazji (containment). Geopolityka jest podstawą kształcenia oficerów i dyplomatów.

Nie ma jednej geopolityki, gdyż jest to koncepcja zdobycia władzy nad określonym terytorium przez określone siły (imperia, państwa) - to po pierwsze. A nawet jeśli przyjmiemy model globalnej dominacji geostrategicznej USA - to w jego obrębie możliwe są niewspółgrające koncepcje. Spykman swoją terią Rimlandu zwalczał teorię Heartlandu Mackindera.

Stworzyli swoją geopolitykę Rosjanie (Siewierski). Pojawił się oczywiście reprezentant narodu wybranego Saul Cohen, który m.in. zajął się kwestią "Geopolityki zagadnienia granic państwa Izrael".

Swoją geopolitykę stworzył Aleksander Dugin w wersji bardzo niebezpiecznej dla Polski a w zasadzie anihilującej Polskę.

Geopolityka to spojrzenie żądne nieograniczonej władzy rzucane z bardzo wysokiej wieży na układ sił na świecie w jego powiązaniu z geografią. W zasadzie geopolityczne teorie nie determinują szczegółowo sytuacji w krajach mniejszych, nie będących głównymi graczami, a leżących w kluczowych "miejscach map sztabowych", o ile nie zakładają ich aneksji, jak np. teorie Dugina i Cohena.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale