W Paryżu rozpoczął się właśnie szczyt klimatyczny.
To czego większość nie widzi w skrócie.
1. Mamy gwałtowne przyspieszenie "ocieplenia" Ziemi - ostatnie kilka lat najcieplejszymi w całym okresie pomiaru.
http://wyborcza.pl/1,75400,18823832,ziemia-miala-najcieplejsze-w-dziejach-wakacje-za-rok-powtorka.html
2. Mamy gwałtowny spadek zalesienia planety w okresie ostatnich 100 lat - liczne kraje odwróciły niekorzystny trend niemniej są takie które dramatycznie przyspieszyły w ostatnich latach z wycinką drzew na swoim terytorium. Część z tych krajów zastąpiła lasy tropikalne plantacjami. Wycinka i wypalanie lasów w wielu obszarach planety zemści się już w najbliższych latach większą siłą wiatrów, gwałtowniejszą erozją czy potężniejszymi huraganami, cylkonami i tajfunami. Przoduje jak widać Indonezja.
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wycinka-lasow-najlepiej-widac-ja-z-orbity,105732,1,0.html
3. Obszary wiecznej zmarzliny zaczynają topnieć i stanowić tereny nie do przebycie - gigantyczne ilości zwierząt nie radzą sobie z "błotem" powstałym z wiecznej zmarzliny. Dla wielu z nich takie warunki życia doprowadzą do wyginięcia ich populacji - redukcja nawet o 90 do 100 %.
http://krolowa-superstar.blog.pl/2015/01/14/metan-ucieka-z-wiecznej-zmarzliny-na-morzu-syberii/
4. Ebola wybija populacje ssaków w Afryce. Brak badań nad spadkiem liczebności zwierząt nie prowadzi do wniosku o braku skutków tej - "pandemii" wśród zwierząt.
https://exignorant.wordpress.com/2014/09/25/epidemia-wirusa-ebola/
5. Rosną maksymalne temperatury letnie w obszarze równikowym - obecne 53 stopnie celsjusza w Arabii Saudyjskiej to dopiero początek okresu wartości maksymalnych.
http://wyborcza.pl/1,75400,19099407,zatoka-perska-w-tym-stuleciu-moze-stac-sie-zbyt-upalna-do-zycia.html
6. Ginie w zastraszającym tempie rafa koralowa. Koralowce latami prowadziły do wytrącania z wody morskiej węglanów wapnia. Byt całego ekosystemu usuwania CO2 z wody morskiej jest obecnie wysoce zagrożony. Jeśli proces ten zostanie istotnie zaburzony można oczekiwać masowego wymierania zwierząt morskich.
Mała grupa ludzi próbuje temu zapobiec- http://www2.hawaii.edu/~rgates/Gates_Lab_Website/Gates_Lab.htmlpytanie tylko czy zdążą i czy zdołają osiągnąc swój efekt przy tak słabym finansowaniu tego programu badawczego.
7. Zmiany globalnych układów barycznych przyniosą w jednych miejscach dotkliwe zmiany ekologiczne a w innch potęgować będą zjawiska cykliczne - sztorny, huragany, susze.
http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/92/wzrost-mocy-huraganow
8. W wyniku licznych pożarów, epidemi oraz działalności człowieka w tym monokultur rolniczych spada bioróżnorodność planety. Wraz z tym tracimy bezpowrotnie szanse na nowe technologie, lekarstwa oraz dalszy rozwój cywilizacji.
Przykład Polski.
http://www4.rp.pl/artykul/621329-Wywolalismy-szoste-wielkie-wymieranie.html
9. Systemy chłonięcia wody opadowej w obszarz równika poszły z dymem, lasy ograniczające rozwój silnych wiatrów również.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19131771,indonezja-tak-wyglada-pieklo-chciwosc-korporacji-i-korupcja.html#MT
10. Spada gwałtownie zasób słodkiej wody która z czasem okaże się towarem luksusowym. Wpływ topnienia wód na lodowcach i samego obiegu tychże wód w okresie zimowym i letnim nie jest tu bez znaczenia.
http://www.climate.org/topics/sea-level/index-polish.html
Ciekawe co na to Polska reprezentacja na szczycie klimatycznym. Czy walka o Polski Węgiel oraz ziemię dla rolników będzie miała sens. Co z rysiami, setkami zagrożonych gatunków ryb słodkowodnych, wysychającymi potokami i rzekami.
Inne tematy w dziale Gospodarka