Żaden organ administracji nie może zadłużać się u kogoś innego niż mieszkańcy. Nikomu, poza obywatelami nie wolno finansować deficytu budżetowego, zatem ewentualne obligacje organów administracji nie mogą być oprocentowane, a kupować je mogą tylko obywatele danych gminy, starostwa, kraju czy państwa. W momencie utraty lub rezygnacji z obywatelstwa trzeba przedstawić do wykupu posiadane obligacje gminy (starostwa, kraju czy państwa). Obligacje przedstawione do wykupu przez osobę nie będącą obywatelem są nieważne. Niemniej sądowy wyrok pozbawienia praw obywatelskich nie jest równoznaczny z utratą obywatelstwa.
Pomysł z życiem na kredyt jest bardzo miły dla tych którzy go wprowadzają. Gorzej z tymi, którzy płacą za to rachunek.
Władza wykonawcza nie jest powołana po to, żeby uszczęśliwiać wyborców kosztem ich dzieci, tylko by sprawnie zarządzać dobrem wspólnym jakim jest gmina, starostwo, kraj i państwo.
Zawsze są dwie możliwości doraźnego zwiększenia wpływów do budżetu: zwiększenie obciążeń podatkowych lub pożyczenie pieniędzy. Oba są fatalne. Niemniej, jeśli mieszkańcy danej jednstki terytorialnej widzą potrzebę sfinansowania jakiegoś przedsięwzięcia i są gotowi przeznaczyć na to swoje nadwyżki finansowe, to jest to ich sprawa i temu służy możliwość zapożyczania się u rządzonych.