Caozhou Mudan Yuan 01
Caozhou Mudan Yuan 01
wen fang si bao wen fang si bao
869
BLOG

Festiwal peonii

wen fang si bao wen fang si bao Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

 

 

Peonia suffruticosa, również nazywana chińską piwonią drzewną, jest krzewem o wysokości 1,5 do 3,0 m. Dziko rośnie w górach Qinling, w północnej części prowincji Shanxi i posiada do pięciu płatków.

Mudan to uszlachetniona peonia, która w różnych kolorach pojawiła się w Chinach w VIII wieku. Jako roślina uprawna obecnie występuje w około 600 odmianach i bezspornie pochodzi z Chin (polecam poprzednią notkę).

Najprawdopodobniej historia uprawy krzewu peonii rozpoczęła się w starożytnym Caozhou (dzisiejsze Heze prowincji Shandong) za dynastii Sui, natomiast za dynastii Tang były już powszechnie hodowane i podziwiane w Luoyang i Chang’an. Charakteryzowały się 24 i więcej płatkami, i były znane w wielu odmianach. Roślina jest długowieczna, zdrewniałe jej pędy pozwalają przetrwać zimę, a kwiaty o wielkości od 15 do 30 cm kwitną późną wiosną, do początków maja, dlatego Chińczycy mówią, że przedłuża wiosnę.

W mieście Heze w 1982 r., w miejscu dawnych peoniowych ogrodów dynastii Ming i Qing, odtworzono park poświęcony hodowli peonii, Caozhou Mudan Yuan( 牡丹园). Miejsce to w okresie kwitnienia królewskich kwiatów, tj. od kwietnia do maja przyciąga turystów i miłośników kwiatów, nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Ośrodek badawczy przy tej placówce wielokrotnie zdobywał nagrody na międzynarodowych targach kwiatowych.

Miasto Luoyang w prowincji Henan to również znane centrum uprawy peonii, hodowane tu odmiany uważane są, nie tylko w kraju, za jedne z najlepszych i najpiękniejszych. Dlatego dziesiątki wystaw i pokazów peonii odbywa się co roku właśnie w tym mieście, polecam ilustrujący tę imprezę poniższy film.

Kolejnym miastem, które stało się znane dzięki peonii to Taiyuan w prowincji Shanxi, wraz z kompleksem świątynnym Twin Pagody (Shūangtǎsì,双塔寺),znany również jako Yongzuo Temple (Yǒngzuò Sì,永祚寺),z dwoma wspaniałymi pagodami zbudowanymi za dynastii Ming, w okresie panowania cesarza Wan Li (1572 – 1620). Był używany, jako sale egzaminacyjne do cesarskiej cywilnej służby urzędniczej.

Kiedy zbudowano kompleks świątynny, drzewa peoniowe posadzono na głównym dziedzińcu pomiędzy dwoma pagodami. Jedno z przetrwałych do dziś i nadal intensywnie kwitnący oraz pachnący jest Zi Xia Xian (紫霞仙), co można tłumaczyć, jako Promienne Purpurowe Chmury Nieśmiertelnych lub Blask Wróżek. Mimo ogromnych zniszczeń zabudowań podczas wojny z Japonią oraz wojny wewnętrznej, o dziwo, większość krzewów peonii przetrwało i nadal intensywnie kwitnie. Wspaniały kompleks odbudowano i nadal można podziwiać mające już dziś ponad 400 lat peonie. Co roku przyciągają od końca kwietnia do maja rzesze wielbicieli tych wspaniałych kwiatów na Festiwal, gdzie można obserwować przy pracy kaligrafów i malarzy.

 

 

Źródło materiału dot. Caozhou Mudan Yuan,

Taiyuan

 

 

Notki powiązane:

Kalendarz kwiatowy

Symbolika peonii

Bai Mudan

Literatura

Zobacz galerię zdjęć:

Caozhou Mudan Yuan 02
Caozhou Mudan Yuan 02 Peoniowy ogród w Luoyang Scena z festiwalu w Luoyang Twing Pagoda w Taiyuan Dziedziniec z peoniami w Twing Pagoda w Taiyuan Krzew peonii posadzony 400 lat temu w Twing Pagoda w Taiyuan Zi Xia Xian Uprawa peonii obok pola rzepaku

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości