23 obserwujących
320 notek
317k odsłon
  1245   0

Księgarnia atrakcją turystyczną

Azjaci mimo  dostępu do najnowszych czytników e-booków, smartfonów i tabletów, znajdują przyjemność w czytaniu książek papierowych. Często oglądamy zdjęcia Japończyków jadących metrem i zatopionych w tekście książki, czy na ulicach Manili wiele księgarń. Również Chińczycy cenią książki papierowe, lubią bywać w księgarniach, czytelniach i bibliotekach.

Dlatego w Państwie Środka powstają kolejne księgarnie, które również są czytelniami oraz miejscem spotkań miłośników książek przy herbacie lub kawie. W dzielnicy Yang Jia Ping (杨家坪) miasta Chongqing (重庆), dystrykcie Xuhui (徐汇), na trzecim i czwartym piętrze Zhongdi Plaza sieć domów książki Zhongshuge (钟 书 阁) oddała do użytku nieszablonową księgarnię z intrygującymi sekcjami o przypadkowej geometrii i lustrzanych sufitach.

image

Nowatorska księgarnia ma swoje sklepy na terenie całych Chin – Shanghai, Hangzhou, Yangzhou, Chengdu, Suzhoi, Wuxi, Xi’an, Guiyang i obecnie oddana w Chongqing. W poprzednich zadziwiły: tunel z epoki kosmosu, królicza dziura z „Alicji w krainie czarów” czy wnętrze kosmicznego statku.
Domy książki Zhongshuge są magicznym miejscem oferującym edukację, relaks, spokój i przestrzeń do kontaktu z przyjaciółmi, umożliwiając odpoczynek.

image

Sala w Chongqing jest drabiniasta, w której labirynt klatek schodowych pełni rolę półek na książki, a lustrzany sufit podwaja wielkość pomieszczenia, tworząc wizualizacje form przestrzennych koncepcji Eschera, udając niekończącą się ścianę książek i schodów.


Stylowe z ciemnego drewna, z przytulnymi krzywiznami ciche czytelnie umożliwiają zaznajomienie się z zawartością książki.
Dla tych co lubią prywatność są wyściełane „jaskinie”, które sprzyjają chwili samotności i schronieniu przed tłumem. Miejsca te równie służą spotkaniom z przyjaciółmi o podobnych zainteresowaniach i miłym spędzeniu czasu.
image

Na 4. piętrze znajduje się strefa rekreacyjne, gdzie goście mogą napić się herbaty i kawy, poczytać książkę lub porozmawiać.
Z obszarem rekreacji połączono obszerną czytelnię, gdzie odwiedzający znajdą wiele ciekawych informacji, poszerzą swoje horyzonty i wzbogacą swój świat duchowy. To nie tylko miejsce do czytania książek, również zrozumienia swego życia i otoczenia.

Czytanie jest nawykiem nabywanym w młodości. Dlatego część przeznaczona dla dzieci ma żywe kolory i przyciągające wzrok półki w kształcie gór, z rysunkami krajobrazu Chongqing.

image

Architektem tego miejsca jest Li Xiang X + Living. Autorzy koncepcji wystroju tak opisują swoje dzieło „Drzewa oferują tlen niezbędny do życia. Miejsce to przekazuje ideę, że ludzie potrzebują wiedzy, podobnie jak tlenu. Słowo pisane stanowi istotną część społeczeństwa i transfer wiedzy między pokoleniami”.

Oryginalny wygląd księgarni został doceniony wyróżnionym zdjęciem w konkursie fotograficznym 2019 National Geographic Travel Photo Contest.

 Księgarnia przyciąga wielu odwiedzających oraz turystów. W ciągu pierwszych dwóch tygodni 200 tys. osób odwiedziło to miejsce, co spowodowało ograniczenie osób wpuszczanych.

Źródło: : https://mustsharenews.com/zhongshuge-bookstore-china/, https://dornob.com/zhongshuge-chongqing-the-bookstore-that-never-ends/, https://shanghai.ist/2019/02/01/this-new-bookstore-in-chongqing-might-be-chinas-coolest-one-yet/
....................

Polecam Chronologiczny spis notek oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości