wen fang si bao wen fang si bao
1263
BLOG

Księgarnia atrakcją turystyczną

wen fang si bao wen fang si bao Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

Azjaci mimo  dostępu do najnowszych czytników e-booków, smartfonów i tabletów, znajdują przyjemność w czytaniu książek papierowych. Często oglądamy zdjęcia Japończyków jadących metrem i zatopionych w tekście książki, czy na ulicach Manili wiele księgarń. Również Chińczycy cenią książki papierowe, lubią bywać w księgarniach, czytelniach i bibliotekach.

Dlatego w Państwie Środka powstają kolejne księgarnie, które również są czytelniami oraz miejscem spotkań miłośników książek przy herbacie lub kawie. W dzielnicy Yang Jia Ping (杨家坪) miasta Chongqing (重庆), dystrykcie Xuhui (徐汇), na trzecim i czwartym piętrze Zhongdi Plaza sieć domów książki Zhongshuge (钟 书 阁) oddała do użytku nieszablonową księgarnię z intrygującymi sekcjami o przypadkowej geometrii i lustrzanych sufitach.

image

Nowatorska księgarnia ma swoje sklepy na terenie całych Chin – Shanghai, Hangzhou, Yangzhou, Chengdu, Suzhoi, Wuxi, Xi’an, Guiyang i obecnie oddana w Chongqing. W poprzednich zadziwiły: tunel z epoki kosmosu, królicza dziura z „Alicji w krainie czarów” czy wnętrze kosmicznego statku.
Domy książki Zhongshuge są magicznym miejscem oferującym edukację, relaks, spokój i przestrzeń do kontaktu z przyjaciółmi, umożliwiając odpoczynek.

image

Sala w Chongqing jest drabiniasta, w której labirynt klatek schodowych pełni rolę półek na książki, a lustrzany sufit podwaja wielkość pomieszczenia, tworząc wizualizacje form przestrzennych koncepcji Eschera, udając niekończącą się ścianę książek i schodów.


Stylowe z ciemnego drewna, z przytulnymi krzywiznami ciche czytelnie umożliwiają zaznajomienie się z zawartością książki.
Dla tych co lubią prywatność są wyściełane „jaskinie”, które sprzyjają chwili samotności i schronieniu przed tłumem. Miejsca te równie służą spotkaniom z przyjaciółmi o podobnych zainteresowaniach i miłym spędzeniu czasu.
image

Na 4. piętrze znajduje się strefa rekreacyjne, gdzie goście mogą napić się herbaty i kawy, poczytać książkę lub porozmawiać.
Z obszarem rekreacji połączono obszerną czytelnię, gdzie odwiedzający znajdą wiele ciekawych informacji, poszerzą swoje horyzonty i wzbogacą swój świat duchowy. To nie tylko miejsce do czytania książek, również zrozumienia swego życia i otoczenia.

Czytanie jest nawykiem nabywanym w młodości. Dlatego część przeznaczona dla dzieci ma żywe kolory i przyciągające wzrok półki w kształcie gór, z rysunkami krajobrazu Chongqing.

image

Architektem tego miejsca jest Li Xiang X + Living. Autorzy koncepcji wystroju tak opisują swoje dzieło „Drzewa oferują tlen niezbędny do życia. Miejsce to przekazuje ideę, że ludzie potrzebują wiedzy, podobnie jak tlenu. Słowo pisane stanowi istotną część społeczeństwa i transfer wiedzy między pokoleniami”.

Oryginalny wygląd księgarni został doceniony wyróżnionym zdjęciem w konkursie fotograficznym 2019 National Geographic Travel Photo Contest.

 Księgarnia przyciąga wielu odwiedzających oraz turystów. W ciągu pierwszych dwóch tygodni 200 tys. osób odwiedziło to miejsce, co spowodowało ograniczenie osób wpuszczanych.

Źródło: : https://mustsharenews.com/zhongshuge-bookstore-china/, https://dornob.com/zhongshuge-chongqing-the-bookstore-that-never-ends/, https://shanghai.ist/2019/02/01/this-new-bookstore-in-chongqing-might-be-chinas-coolest-one-yet/
....................

Polecam Chronologiczny spis notek oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości