0 obserwujących
38 notek
17k odsłon
  278   0

Spotkanie z posłem WojtkowskimDr Marek Wojtkowski, poseł na Sejm RP. Za: wloclawskie24.pl


W 2012 postanowiliśmy wprowadzić do kalendarza stałe spotkania z ludźmi mającymi wpływ na kształt życia publicznego w mieście lub kraju, posiadającymi kompetentne i wiarygodne informacje: posłami, senatorami, szefami wiodących instytucji.

Jako pierwsze zorganizowaliśmy spotkanie z posłem dr Markiem Wojtkowskim z Platformy Obywatelskiej.

Dr Marek Wojtkowski – podstawowe informacje

Poseł z ramienia PO od 2007. Wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy na Wydziale Humanistycznym /historia/. Doktorat w  Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Nauk Historycznych. Obecnie przygotowuje habilitację z historii parlamentaryzmu polskiego na temat mniejszości narodowych w Sejmie II Rzeczypospolitej. W Sejmie m.in. wiceprzewodniczący Zespołu ds. Wolnego Rynku i jeden z pomysłodawców powstania tego Zespołu, pracuje też w Komisji Gospodarki. Poza pracą sejmową i naukową dużo czyta, słucha muzyki, uprawia sport: gra w piłkę nożną,  jeździ na nartach i rowerze, uprawia pływanie. 

strona sejmowa:
http://www.sejm.gov.pl/poslowie/posel6/424.htm


Problemy Włocławka

Po pierwszej części spotkania – rundzie pytań skierowanej do posła w imieniu członków WFR przez przewodniczącą Alę – obejmującej interesującą opowieść posła o swojej drodze naukowej i drodze do polityki a także swoich hobby, pracy w sejmie (komisjach i zespołach) dr Wojtkowski przedstawił kilka głównych tez odnoszących się do kwestii rozwojowych miasta:


A/ Włocławska Strefa Ekonomiczna

Dr Wojtkowski przedstawił tutaj swoje działania mające na celu powstanie WSE: miała ona objąć 300-400 ha i miała być podstrefą Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Niestety prawie gotowy projekt w roku 2010 - nie wszedł do realizacji. Obecna wersja WSE przewiduje zaledwie 40 ha.

Projekt, którego zwolennikiem jest dr Wojtkowski związany jest z

B/ otwarciem na przedsiębiorczość i na firmy z zewnątrz Włocławka,
C/ tworzeniem miejsc prac, oraz
D/ prawidłowo ustawionymi priorytetami rozwoju miasta: „żeby żyło się lepiej muszą być miejsca pracy”.

Należy koniecznie dodać, że miasto ma od wielu lat poziom bezrobocia rejestrowanego na poziomie 20%.   
 

W kolejnej rundzie pytań i dyskusji omawiano

E/ brak miejsc pracy związany z emigracją młodzieży z miasta. Włocławek „powoli zmienia się w obszar hiper i supermarketów i sklepów z tanią odzieżą” jak to obrazowo określił jeden z członków WFR.

W tym i poprzednim punkcie – Włocławskiej Strefy Ekonomicznej – poseł otrzymał poparcie Forum dla wszelkich działań na rzecz ograniczenia bezrobocia w mieście i polityki tworzenia miejsc pracy. Miasto musi uzyskać możliwości rozwoju.

F/ brak rad osiedlowych. Tutaj przedstawiliśmy posłowi wnioski z naszych studiów i analiz miast w Polsce: wynika z nich, że nie ma miast które miałyby dobre wyniki i nie miały rad osiedlowych. Sam fakt braku rad osiedlowych jest irracjonalny – jest wbrew podmiotowości obywateli, regułom demokracji i idei społeczeństwa obywatelskiego.

G/ odblokowanie miasta od anachronicznych w erze informatyki blokad miasta przejazdami kolejowymi.

W punktach F i G poseł obiecał wesprzeć wnioski Forum ws. utworzenia rad osiedlowych i odblokowania ulic. Rozważano również zapis ustawowy obligatoryjności powstawania rad jako jednostek pomocniczych samorządu. Obecne regulacje przewidują jedynie możliwość.

H/ problemy spółdzielczości mieszkaniowej. Włocławscy działacze spółdzielczy przedstawili posłowi aktualne niedogodności dla mieszkańców wynikające z obowiązujących przepisów i przekazali na jego ręce projekt nowelizacji ustawy.

I/ drugi stopień na Wiśle w Nieszawie

Dr Wojtkowski przedstawił swoje zabiegi o budowę II stopnia na Wiśle. Z punktu widzenia miasta stopień ten – położony w odległości 20 km od Włocławka – jest bardzo ważny, wzmacnia bezpieczeństwo mieszkańców i stabilność włocławskiej tamy. 

Kwestie ogólne


Poseł Wojtkowski przedstawił swoją działalność w komisjach, zespołach i niektóre ustawy: o szkolnictwie wyższym (5 dużych aktów prawnych),  o deregulacji (możliwość otworzenia rynku pracy dla 100.000 osób), liberalizacja w dostępie do szkolnictwa (m.in. ulgi w dojazdach dla studentów ).

Spotkanie było rzeczowe i merytoryczne. Głównym jego celem było wypracowanie skutecznych kierunków dla rozwoju miasta.

info o spotkaniu w portalu q4.pl i galeria - zdjęcia Mirosław Lewandowski, WFR:

http://q4.pl/?id=17&news=145043

info o spotkaniu w wek.pl:
http://www.wek.pl/nowosci,wloclawek,2,1,wloclawek_spotkanie_posla_wojtko,69069.html
 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale