6 obserwujących
85 notek
101k odsłon
1547 odsłon

Program 500+. Polska ma olbrzymi atut w porównaniu do krajów zachodniej Europy

Wykop Skomentuj38

Kontynuując wcześniejsze notki:
http://wieslawg.salon24.pl/773860,program-500-czy-to-europejski-obciach

http://wieslawg.salon24.pl/774043,program-500-czy-to-europejski-obciach-c-d-1

która jest moją polemiką w sprawie artykułu Sergiusza Prokurata, prezesa think tanku SCCD:

Ekonomista: Program 500 plus to powód do wstydu. Przerażające, że popiera go większość Polaków
http://forsal.pl/artykuly/937843,prokurat-program-500-plus-to-powod-do-wstydu-przerazajace-ze-popiera-go-80-proc-polakow.html

zdecydowałem się  przedstawić szerzej ten problem z uwzględnieniem polityki prorodzinnej w państwach najbardziej rozwiniętych.


PROBLEM UBÓSTWA

Polska wśród krajów UE-28 należy do państw o wysokiej wartości wskaźnika zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem spolecznym (25,8%) i jest wyższy aniżeli dla całej UE.

image

image image

image

Te różnice w postrzeganiu przyczyn ubóstwa nie powinny jednak dziwić.

Dominująca teoria problemu ubóstwa w Polsce a ubóstwo pracujących:

• Bezrobocie (lub w niektórych przypadkach niechęć do pracy) jest podstawową przyczyną ubóstwa

• Jakie stąd wyciąga się wnioski?
   1. Wystarczy skutecznie walczyć z bezrobociem, aby zlikwidować ubóstwo
   2. Miejsca pracy tworzą pracodawcy, więc trzeba im stworzyć jak najlepsze warunki do działalności
   3. Jeżeli nadal są bezrobotni, to dlatego, że nie podejmują pracy ze względu na wysokie i łatwo dostępne świadczenia pieniężne
   4. Ograniczanie świadczeń zachęci ich do pracy, a jednocześnie zmniejszy też koszty pracy zniechęcające pracodawców do tworzenia miejsc pracy

• Ubóstwo pracujących podważa tę teorię, skoro pracujący są ubodzy to zatrudnienie nie wystarcza, aby wyjść z ubóstwa.

Poniższy wykres obrazuje, że ubóstwo dotyka przede wszystkim rodziny z 2 lub większą ilości dzieci.


image

KLUCZOWY CZYNNIK DZIETNOŚCI

image

A następnie (za panem Michałem Stopką) odwrócimy skalę z wykresem bezrobocia do góry nogami (prawa skala) otrzymamy bardzo ciekawą i dającą do myślenia zależność:

image

Jak widać powyżej, to poziom bezrobocia w Polsce w dużej mierze historycznie odpowiadał za trend na liczbie urodzeń za ostatnie 15 lat… Jak bezrobocie spadało, rodziło się więcej dzieci. Jak bezrobocie rosło, rodziło się mniej dzieci.


image

Co ciekawego widać na powyższym wykresie? Zachowanie wskaźnika urodzeń w ciągu ostatnich 15 lat było opóźnione względem dynamiki PKB o jeden rok…

Innymi słowy gdy dynamika PKB była dobra w danym roku, w kolejnym roku rodziło się więcej dzieci niż w bieżącym roku. Jeżeli natomiast dynamika PKB była słabsza w danym roku, w kolejnym roku rodziło się mniej dzieci niż w bieżącym roku…

Kluczowe jest niskie bezrobocie i dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. To od tego zależy jak będzie wyglądała liczba urodzeń w Polsce w kolejnych latach!

  • Spadające bezrobocie generalnie powodowało wzrost urodzeń, a rosnące bezrobocie powodowało spadek liczby urodzeń
  • Z kolei jak mocna jest dynamika PKB skutkuje o ile procent spada lub rośnie liczba urodzeń w kolejnym roku   

Konkrety:

"Rekordowy spadek bezrobocia, wzrost liczby miejsc pracy, coraz więcej osób aktywnych zawodowo i podwyższenie wynagrodzeń - tak, według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zmienił się rynek pracy w ciągu ostatniego roku."

"Jak podano, na koniec marca liczba osób bezrobotnych wyniosła 1,32 mln i była w stosunku do lutego niższa o 59,2 tys. osób (spadek o 4,3 proc.). Zmniejszenie liczby bezrobotnych w marcu 2017 roku w stosunku do lutego zaobserwowano we wszystkich województwach - najsilniej w pomorskim i świętokrzyskim."

"Widzę możliwość, że PKB wzrośnie w tym roku więcej niż 3,6 proc. - mówi w rozmowie z PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Nie wyklucza, że również deficyt finansów będzie w tym roku „znacząco niższy” niż planowane 2,9 proc. Wicepremier powiedział PAP, że rząd podtrzymuje prognozy, że PKB wzrośnie w tym roku o 3,6 proc. „Choć widzę możliwość, że ten poziom zostanie przekroczony” - zaznaczył.

"Polska gospodarka od lat nie była na tak perspektywicznej fali wznoszącej. Dynamika produkcji przemysłowej jest najwyższa od 6 lat."


UBÓSTWO A ZDOLNOŚĆ DO PRACY

Zakres i poziom zaspokajanych potrzeb według standardu minimum socjalnego winny zapewniać warunki, by na każdym z etapów rozwoju człowieka umożliwić mu reprodukcję sił życiowych, posiadanie i wychowanie potomstwa oraz utrzymanie więzi społecznych (por. Deniszczuk 1977).

image

image

Minimum socjalne to wskaźnik społeczny mierzący koszty utrzymania gospodarstw domowych. Zakres i poziom zaspokajanych potrzeb według tego modelu winny zapewniać takie warunki życiowe, by na każdym z etapów rozwoju człowieka umożliwić reprodukcję jego sił życiowych, posiadanie i wychowanie potomstwa oraz utrzymanie więzi społecznych tzn. do przetrwania biologicznego ale także: do wykonywania pracy (transport lokalny i łączność), kształcenia (oświata i wychowanie dzieci), utrzymywania więzi rodzinnych i kontaktów towarzyskich oraz skromnego uczestnictwa w kulturze.

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo