zdj1.
zdj1.
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
2225
BLOG

Naród Qiang- chyba najstarszy naród świata

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Rozmaitości Obserwuj notkę 11

 

Naród Qiang należy do najstarszych narodów świata. Zarówno naród Hanów jak i Tybetańczyków bierze swój początek właśnie z narodu Qiang. To być może szokujące- ale taka jest prawda.
 
 
Naród Qiang stanowi obecnie w Chinach mniejszość etniczną. Zamieszkuje tereny znajdujace się w powiecie Aba, w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej znajdującej się w prowincji Sichuan w południowo- zachodnich Chinach. Ale to Maowen Qiung jest powiatem autonomicznym w którym głównie mieszka naród Quing. Naród ten istnieje ponad 3000 lat i ten fakt jest potwierdzony na kościach wróźebnych z tamtego okresu. Według spisu ludności w 2000 roku, Qiang ma populację 306,072 osób.
 
Jak się łatwo domyślić, naród ten ma swój niepowtarzalny jeżyk i kulturę. Ludzie są uniwersalni. Tworzą opowieści ludowe wyrażające się przez muzykę. Ubierają się pięknie.
 
Mieszkańcy tego obszaru mieszkają w domach z granitu, budynkach o wysokości od 10 do 30 m. Składają się one z reguły z 2 lub 3 kondygnacji. Łatwo więc obliczyć, że jedna kondygnacja może mieć i 10 m. Proszę sobie wyobrazić mieszkanie o tej wysokości. Zresztą na zdjęciach to widać. Imponujące.

Przyglądnijcie się Państwo uważnie zdjęciom, pokazującym prawdziwe, realne miejsce życia tej jednej z najstarszych zbiorowości świata.


Żródła: Dziennik Ludowy (Renmin Ribao)

Zobacz galerię zdjęć:

zdj2
zdj2 zdj.3 zdj.4 zdj.5 zdj.6 zdj.7 zdj.8 zdj.9 zdj.10 zdj.11 zdj.12 zdj.13 zdj.14 zdj.15 zdj.16 zdj.17 zdj.18 zdj.19 zdj.20 zdj.21 zdj.22 zdj.23 zdj.24 zdj.25 zdj.26 zdj.27 zdj.28 zdj.29 zdj.30 zdj.31 zdj.32 zdj.33

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Rozmaitości