Opera Kunqu powstała podczas panowania dynastii Ming (1368-1644) w Kunshan w prowincji Zhejiang. W przeszłości Kunqu tylko wykonywane tylko dla rodzin królewskich czy też bogatych odbiorców.
Opera Kunqu ma historię znacznie dłuższą od Opery Pekińskiej.
Jej muzyka jest znacznie bardziej miękkia niż muzyka Opery Pekińskiej, a instrumenty stosowane są bardzo różne. Np. flet jest stosowany jako główny instrument towarzyszący zamiast instrumentów smyczkowych.
Dialog jest bardziej poetycki i wyrafinowany. Większość librett w Kunqu jest romantyczna.
Role wojskowe lub akcje akrobatyczne rzadko pojawiają się w operze Kunqu .
Wielu sławnych wykonawców Opery Pekińskiej jest również wielkimi wykonawcami Opery Kunqu .
W dniu 18 maja 2001 roku, Oprea Kunqu została ogłoszona przez UNESCO arcydziełem ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości.
Ten zaszczyt to kolejny powód dla którego Opera Kungu przyciąga uwagę świata.
Teatr Operowy Kunqu w Zhejiang którego występ utrwlono na zdjęciach, został założony w 1955 roku. Został on stworzony w oparciu o zespół ludowy "GouFeng Sukun Troupe Opera", który był i jest tworzony przez artystów ludowych, takich jak Zhou Chuanying, Wang Chuansong i Zhu Gouliang itp.
Ze względu na poziom jego sztuki i ciekawe pomysły realizacyjne, zdobył uznanie i pochwały od wysokiej rangi urzędników państwa i partii. Primer Zhou Enlai chwalił ten teatr i uważał jego przedstawienie "Orchidea" za kwiat w ogrodzie sztuki.
Od tamtej pory powstał w Zhejiang szereg zespołów operowych Kunqu, który jak by nie było jest kolebką Opery Kunqu .
Opera Kunqu weszła więc w nowy okres rozkwitu.
Dziennikarze z ponad 50 mediów z kraju i zagranicy oraz fotografów z całych Chin, zebrało się w okolicach rzeki Nanxi w malowniczych miejscach powiatu Yongjia, aby prowadzić dwudniowe warsztaty fotograficzne z udziałem teatru Opery Kunqu..
Zdjęcia od 1 do 8 są tego efektem.
Źródło; Dziennik Ludowy
Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura