Cesarz Qin Shi Huang
Cesarz Qin Shi Huang
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
1085
BLOG

Chiny. Dynastie: Dynastia Qin

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9



W roku 221 p.n.e., rozpoczęła sprawowanie władzy dynastia Qin - pierwsza dynastia w historii Chin ze scentralizowaną władzą. Choć dynastia Qin panowła najkrócej z największych chińskich dynastii - ponieważ ogranicza się do jednego cesarza- to stanowi niezwykle ważny punkt przejściowy pomiędzy słabym stanem  władzy feudalno- niewolniczej epoki panowania dynastii Zhou, a scentralizowanymi, w pełni feudalnymi  Chinami władzy cesarza. Wykorzystując dotychczasowe doświadczenia z systemu rządów poprzedniej dynastii,cesarz  wprowadził ten sam, legislacyjny ustrój na terenie całego kraju. Scentralizował władzę, przesiedlając dawną arystokrację do stolicy (dzisiejszy Xian Yuang), z dala od ich dawnych ziem, uniemożliwiając im jakąkolwiek rewoltę.

W ciągu poprzedzających tę datę  prawie 10 lat, król królestwa Qin -Yinzheng pokonał kolejno resztę królestw - Han, Wei, Yan, Chu i Qi. Wykonał to gigantyczne zadanie ponieważ natychmiast zabijał tych wszystkich którzy w jakiś sposób byli mu nieposłuszni. Ponadto miał dużo broni wykonanej z żelaza (był to początek ery żelaza) w porównaniu z przeciwnikami. Doprowadził tym samym do zjednoczenia wszystkich  chińskich ziem. Został pierwszym chińskim  cesarzem nazwanym  Shi Huangdi.

Był człowiekiem niesłychanie okrutnym- nawet jak na owe czasy. nakazał spalić wszystkie księgi, zostawiając po jednym egzemplarzu każdej, ale co istotniejsze pogrzebał żywcem kilkuset uczonych , którzy w jakikolwiek sposób sprzeciwiali się jego zamysłom. W ten sposób zginęła ogromna część traktatów wielu szkół nauczania filozofii z poprzedniego okresu jak również samych uczonych.

Zjednoczenie Chin przez królestwo Qin, ma niezwykle ważne znaczenie w historii państwa  chińskiego. W tym właśnie okresie, znacznie rozszerzone zostały obszary zarządzane przez cesarza. Na północy odrzucił plemiona nomadów poza łuk Huang He i zarządził budowę umocnień (wałów) będących protoplastami  Wielkiego Muru- Hang Cheng 长城, a na południu dołączył do Chin obecną prowincję Hunan oraz Guandong, a także obecną część środkowego Wietnamu.
 
A oto w skrócie reformy cesarza  Shi Huangdi które złożyły się na potęgę Chin owego czasu:

- Wprowadził nowe podziały administracyjne. Kraj podzielił na 36 regionów, a te z kolei na powiaty. Wszyscy urzędnicy centralni i lokalni zarządcy byli wybierani osobiście przez cesarza. Taka forma administracji nie uległa większej zmianie w ciągu kolejnych 2000 lat.
- Ujednolicił i usystematyzował znaki chińskie. Przed zjednoczeniem każde królestwo miało różne znaki co znakomicie utrudniało komunikację pisaną.
-  Wprowadził standardowe jednostki miar, bowiem wcześniej każde królestwo korzystało z własnych, co utrudniało rozwój gospodarki.
- Ujednolicił pieniądz (wprowadził okrągłe monety z kwadratowym otworem)  i prawa. Z jednej strony stworzył korzystne warunki dla rozwoju gospodarki poszczególnych regionów kraju, a z drugiej, w ogromnym stopniu wzmocnił władzę centralą.
- Znormalizował szerokość osi kół wozu. Wydaje się to być dla współczesnych mało znaczącym faktem, ale wówczas był to zabieg rewolucyjny, który pozwolił na jeżdżenie po całym państwie wozami o takim samym rozstawie kół (istniały koleiny, które w przypadku różnych rozstawów kół w wozach, utrudniały lub uniemożliwiały poruszanie się po kraju).
- Rozpoczął łączenie w jeden mur obronny wiele istniejących murów różnych królestw i w ten sposób zapoczątkował istnienie  Wielkiego Muru  (obronnego), który ciągnął się  na północy wzdłuż granic z plemionami koczowniczymi.


Do naszych czasów, oprócz sposobu prowadzenia spraw państwowych, dotrwał- w prawie niezmienionym stanie-  grobowiec, który cesarz budował wiele lat. W grobowcu tym   którym postawił pięć  terrakotowych armii, które miały strzec jego grobu po śmierci. Obecnie jego grobowiec w pobliżu Xi'an jest wielkim dziedzictwem kultury chińskiej.

Cesarz Shi Huangdi po raz pierwszy zjednoczył Chiny, stłumił separatyzmy lokalnych królestw i zakończył  nieustanne wojny domowe. Założył potężne, wielonarodowościowe cesarstwo feudalne, które otworzyło nową kartę w historii Chin.
Zmarł w 210 r. pne. Niedługo później bo w 206 r. pne. dokończyła żywota ta krótko istniejąca, ale w historii Chin niezwykle ważna -dynastia Qin. I rozpoczęła swoje długie istnienie wielka dynastia Han.

Żródła: CRI, eXploracje.com, Ohio.com, Wikipedia,chinaknowlage.de

Zobacz galerię zdjęć:

Armia terrakotowa
Armia terrakotowa Zniszczony przodek Wielkiego Muru w Hebei. Chiny za czasów dynastii Qin. Mapa ekspansji dynastii Qin Twarz terrakotowego żołnierza Zunifikowane pismo dynastii Qin.

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Kultura