Błogosławieństwo Panczenlamy dla buddystów
Błogosławieństwo Panczenlamy dla buddystów
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
645
BLOG

Tradycyjne tybetańskie święto Shoton

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 4

 

Zdjęcia pochodzą z 17 sierpnia 2012 i pokazują strażników i  mnichów podczas rozwijania obrazu przedstawiającego Buddę podczas ceremonii Drupeng w klasztorze w Lhasie, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego Chin . Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń podczas święta Shoton w Lhasie, Rozkładanie obrazu Buddy przyciąga tysiące buddystów i turystów.

Święto Shoton jest jednym z największych świąt w Tybecie. W języku tybetańskim Shoton czyli mieć jogurt lub spożywać jedzenie. Myślę, że prapoczątki tego święta mają miejsce w czasach, gdy jedzenie, codzienne jedzenie nie było wcale oczywistością.

Począwszy od połowy wieku XI w.  to "święto jogurtu" było pierwotnie świętem całkowicie religijnym. W tym czasie ludzie poświęcali jogurt w klasztorach. Od końca XVII wieku, Shoton stał ważnym świętem rozbudowanych ceremonii religijnych popartych rozrywką.

Od czasu gdy rząd w Lhasie został gospodarzem tych uroczystości, zmienił się charakter słynnej celebracji łącząc tradycję i współczesność.

Chociaż święto Shoton odbywa się pod koniec czerwca lub na początku lipca wg. kalendarza tybetańskiego, wybrane tybetańskie zespoły muzyczne i teatralne z różnych stron Tybetu przygotowują się na ten wielki dzień miesiąc wcześnie. Około 15 czerwca, zbierają się w Lhasi: zespoły jazdy oraz inne uczestnicząc w święcie   zespoły, a następnie zostają poddane kontroli. Uroczyste otwarcie odbywa się 29-go tybetańskiego czerwca. Norbulingka w zachodnim skraju Lhasie jest centralnym miejscem obchodów, tam gdzie kiedyś była letnia rezydencja Dalajlamy. W tych najbardziej hałąśliwych dniach Lhasy, zgiełk jest całkowicie przeniesiony do zielonego lasu wokół Norbulingka.

Jako początek święta przyjęło się uważać rozwinięcie obrazu Buddy (thangka). Ceremonia ta ma miejsce u stóp klasztoru Drepung i jest  niezwykła. 500-metrów kwadratowych obrazu ( na 598 metrach kwadratowych stoku) ukazuje się stopniowo, gdy obraz jest rozwijany na wzgórzu z tyłu klasztoru. Rozpoczyna się to w momencie, gdy tylko pierwsze promienie porannego słońca pokażą się na dużym thangka o ósmej. Ceremonia nazywa się "Budda w słońcu".

 

Photo: Xinhua

Zobacz galerię zdjęć:

Mnisi
Mnisi Rozkładanie obrazu Buddy Pokazy w Lhassie 2 Rozkładanie obrazu Buddy Pokazy w Lhassie 6 Rozkładanie obrazu Buddy 3 Rozkładanie obrazu Buddy 4 Rozkładanie obrazu Buddy 5 Shoton 1 Shoton 2 Shoton 9 Pokazy w Lhassie 3 Pokazy w Lhassie Pokazy w Lhassie 5 Shoton 3 Shoton 4 Shoton 5 Shoton 6 Shoton 7 Shoton 8 Shoton 10 Wyścigi  konne w Lhassie

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura