Zdj 1
Zdj 1
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
675
BLOG

Luksusowe wyroby ze złota dynastii Qing+ video.

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 7

Dynastia Qing (1644-1911). Dynastia bardzo różnorodnie obdarzona wielkimi postaciami. Małymi niestety też. Dynastia mandzurska- co w oczach wielu Hanów dyskwalifikuje ją na wstępie.

Szczegółowe omówienie tej dynastii, jej osiągnięć i upadku, co w konsekwencji  pociągnęło za sobą degrengoladę Chin i okupację japońską- to temat który będzie dokładniej omówiony w przyszłości w serii "Chiny. Dynastie."

Nie rozumiem skąd wzięły się te precjoza pokazane na wystawie z której pochodzą te zdjęcia. Każdy kto zna historię od momentu upadku dynastii Qing do rozpoczęcia okupacji japońskiej (to oczywiście ogromne uproszczenie) wie, że również panująca wówczas "demokracja" w zachodnim stylu, przyniosła Chinom owego czasu tyle nieszczęść i była dla Nich tak wielką zawiertuchą, że ten właśnie fakt wpływa do dziś na fatalne postrzeganie pojęcia "demokracja" w chińskich elitach. I dlatego fizyczne dotrwanie do naszych czasów tych precjozów graniczy z cudem. Chyba, że znajdują sie one tak jak mnóstwo innych  chińskich skarbów w Briitish Museum czy w jakimkolwiek innym dużym muzeum zachodniej Europy.

I jeszcze jedno. Te zdjęcia są fatalnej jakości. Nieostre, robione przez amatora. Szkoda.

Żródło zdjęć: Dziennik Ludowy

Ponizej prezntuję film produkcji CCTV- chińskiej telewizji, o dynastii Qing. Niestety w angielskiej wersji językowej.

 

Zobacz galerię zdjęć:

Zdj 2
Zdj 2 Zdj 3 Zdj 4 Zdj 5 Zdj 6 Zdj 7 Zdj 8 Zdj 9 Zdj 10 Zdj 11 Zdj 12 Zdj 13 Zdj 14 Zdj 15 Zdj 16 Zdj 17 Zdj 18 Zdj 19 Zdj 20 Zdj 22 Zdj 23 Zdj 24 Zdj 25 Zdj 26 Zdj 27 Zdj 28 Naszyjnik cesarza Yongzhenga

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Kultura