zdj. 1
zdj. 1
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
557
BLOG

Odchodzący świat starej chińskiej architektury cz.1

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 8

Chińska architektura nawiązuje do stylu architektury, która obowiązywał  w Azji Wschodniej przez ostatnie  wielu wieków. Strukturalne zasady chińskiej architektury pozostały niezmienione, główne zmiany to  tylko detale dekoracyjne.
Od czasów dynastii Tang (618-907), chińska architektura ma znaczny wpływ na style architektoniczne obowiązujące w  Korei, Wietnamie i Japonii.

Powyższe zdjęcia  dają pobieżny obraz  tradycyjnej chińskiej architektury, przed wprowadzeniem zachodnich metod budowlanych w XX wieku.  Od XX wieku, wykształceni na zachodnich wzorcach  chińscy architekci, próbowali łączyć tradycyjne chińskie projekty w nowoczesnej architekturze, lecz niestety z bardzo ograniczonym efektem. Ponadto nacisk na rozwój miast w całych współczesnych Chinach wymaga znacznej szybkości budowy i wysokich budynków, co oznacza, że ​​w wielkich miastach popyt na tradycyjne chińskie budynki, które są zwykle niższe niż 3 kondygnacje, zmniejszył się radykalnie na korzyść nowoczesnej architektury .
Jednak tradycyjna chińska architektura a  w tym głównie jej materiały pomocnicze jak stolarka budowlana, cegła i kamienień są nadal stosowane do budowy  w rozległym obszarze wiejskim w Chinach.
Jako że jest to chyba jednak umierający świat, należałoby z pietyzmem podchodzić przynajmniej  do jego dużych zwartych fragmentów. Oczywiści jeśli nie da się ratować całej starej substancji architektonicznej. Boję się, że będzie miała niedługo miejsce sytuacja, gdy będzie można powiedzieć że „mądry Chińczyk po szkodzie”.  Bo już w największych aglomeracjach miejskich olbrzymie powierzchnie starych hutongów zostały zlikwidowane, a na ich miejscu pojawiają się jak grzyby po deszczu gmachy kolosalnych wieżowców. Bez smaku, bez ducha- czysta żywa nicość.

 Na całe szczęście, tak jak w Polsce istnieje kraj poza Warszawą- choć niektórzy twierdzą, że to niemożliwe- tak w Chinach istnieje kraj poza Wschodnim Wybrzeżem i wielkimi miastami w centrum. I tam właśnie, na tych wielkich połaciach kraju nie skażonych nowoczesnością, istnieje jakaś szansa na zachowanie starej architektury, a co ważniejsze na uratowanie starych technik budowlanych.


Dlatego też, aby przybliżyć polskiemu czytelnikowi ten odchodzący obraz starej  chińskiej architektury dużej i małej, postaram się w kilku odsłonach pokazać fotografie niezliczonych jeszcze przykładów tego starego, niszczejącego  piękna.

Źródło: Dziennik Ludowy

Zobacz galerię zdjęć:

zdj. 2
zdj. 2 zdj. 3 zdj. 4 zdj. 5 zdj. 6 zdj. 7 zdj. 8 zdj. 9 zdj. 10 zdj. 11 zdj. 12 zdj. 13 zdj. 14 zdj. 15 zdj. 16 zdj. 17 zdj. 18 zdj. 19 zdj. 2 zdj. 21 zdj. 22 zdj. 23 zdj. 24 zdj. 25 zdj. 25 zdj. 27 zdj. 28 zdj. 29

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Kultura