pingyao_city_wall2
pingyao_city_wall2
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
309
BLOG

Pingyao

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 4

 

Pingyao jest niewielkim miasteczkiem, znajdującym się w północnej części Chin w prowincji Shanxi. Słynie ze swojego starego miasta otoczonego wysokimi murami,nota bene świetnie zachowanymi. Najstarsza ich część pochodzi z XIV wieku.
 
Pingyao znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Jesienią można ogladać w Pingyao przepiękne wyroby lakierowane na dorocznych targach Lacquer China Expo.
 
Pingyao wraz ze swoimi słynnymi wyrobami lakierowanymi jest jednym z czterech ważnych chińskich ośrodków zajmujących się lakiernictwem przedmiotów zarówno użytkowych jak i ozdobnych.
 
Z mojego wczesnego dzieciństwa zapamiętałem chińskie lakierowane puzderka znajdujące się w moim rodzinnym domu, a podobne do tych na fotografiach. Wówczas  wszelka „chińszczyzna” była w Polsce- w każdym razie na Śląsku- bardzo popularna. Były to czasy gdy np. robiliśmy lampiony i zastępowały nam one latarki.
 
Źródło: Xinhua

Zobacz galerię zdjęć:

pingyao_city_wall1
pingyao_city_wall1 Pingyao 1 Pingyao 2 Pingyao 3 Pingyao 4 Pingyao 5 Pingyao 6 Pingyao 7 Pingyao 8 Pingyao 9 Pingyao 10 Pingyao 11 Pingyao 12 Pingyao 13 Pingyao 14 Pingyao 15 Pingyao 16 Pingyao 17 Pingyao 17 Pingyao 19 Pingyao 20 Pingyao 21 Pingyao 22 Pingyao 23 Pingyao 24 Pingyao 25 Pingyao 26 Pingyao 28 Pingyao 29 Pingyao 30

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura