zdj.7
zdj.7
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
1084
BLOG

Drewniana pagoda w Yingxian

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 10

 

Drewniana pagoda w Yingxian jest uważana w Chinach – i nie bez kozery- za budowlę porównywalną do takich wież jak wieża Eiffla w Paryżu czy krzywa wieża w Pizie.
 
Powiedziałbym więcej- wymienione europejskie budowle powstały setki lat po tej pagodzie, stoją na ustabilizowanych terenach nie podlegających wstrząsom sejsmicznym i nijak się mają do tej drewnianej tysiącletniej konstrukcji. Ale niektórzy Chińczycy mają kompleks niższości w stosunku do białych i stąd te porównania.
 
Pogodę zbudowano jak już napisałem w Yingxian w mieście Suzhou w prowincji Shanxi w północnych Chinach. Budowla ta jest największą i najstarszą buddyjską pagodą w Chinach całkowicie zbudowaną z drewna.
Jest również zwana pagodą Sakyamuni świątyni buddyjskiej Fagong.
 
Pagoda ta została zbudowana w 1056r. n.e. w czasie panowania dynastii Liao(916-1125). Jest zbudowana na cztero metrowej grubości fundamencie o wysokości całkowitej 67,31m i średnicy u podstawy 30,72m.
Jeśli patrzy się na nią z zewnątrz to ma pięć pięter i sześć okapów. W rzeczywistości każde piętro ma jeszcze jedną podłogę wewnętrzną ,co w sumie daje dziewięć pięter.
 
Wielopoziomowa struktura tej świątyni uczyniła ją niezwykle stabilną, odporną na wstrząsy sejsmiczne co upodabnia ją do bezpiecznych budynków budowanych współcześnie na terenach zagrożonych wstrząsami. Ponadto konstrukcja drewniana jest bardzo miękka i co za tym idzie odporna na skręcanie pochodzące z zewnątrz. Również konstrukcja wielowarstwowa zapewnia jej niezwykłą stabilność.
 
Ta pagoda zajmuje szczególną pozycję zarówno architektonicznie jak i patrząc się na nią jak na dzieło sztuki- wśród wszystkich chińskich pagód.
 
Nie pierwszy to raz – i nie ostatni- spotykamy się w Chinach z geniuszem- tym razem budowlanym- praprzodków współczesnych Chińczyków, którzy mając tak wspaniałe wzorce z przeszłości realizują całkiem współcześnie niezwykłe przedsięwzięcia.
 
 
Źródło: Dziennik Ludowy

Zobacz galerię zdjęć:

zdj.23
zdj.23 zdj.4 zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.5 zdj.6 zdj.8 zdj.9 zdj.10 zdj.11 zdj.12 zdj.13 zdj.14 zdj.15 zdj.16 zdj.17 zdj.18 zdj.19 zdj.20 zdj.21 zdj.22 zdj.24 zdj.25 zdj.26 zdj.27 zdj.28

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Kultura