Korespondent Timesa ze służbą 1905
Korespondent Timesa ze służbą 1905
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
428
BLOG

Fotografie starych Chin cz.2

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 8

Myślę, że tych kilka zdjęć może- ale nie musi- skłonić do refleksji wszystkich. Do refleksji nad upływem czasu i do refleksji nad zmienianiem sie Chin. Proszę zauważyć, że kiedyś to głównie cudzoziemcy fotografowali się- ew. w otoczeniu chińskiej służby.   Bo też kiedyś chińczycy służyli cudzoziemcom głównie jako pomoc. W ICH życiu. I tak juz zostało. To cudzoziemcy w Chinach "powinni" być tymi lepszymi. No cóż. Czasy się zmieniły. Cudzoziemcy są traktowani tak jak na to zasługują lub- o zgrozo- gorzej niż Chińczycy. 

Z tych kilku zdjęć wyziera mizeria Chin owego czasu. I buta wielkiich. Jak choćby piechota morska w konsulacie w Tianjin. Bo proszę nie zapominac, że schyłek XIX w i pierwsza połowa XX wieku to okres dla Chin zły, straszny i katastrofalny. Tego może nie wszyscy dostrzegą, może  nie zobaczą tego na tych zdjęciach, ale ja to czuję. I chyba czuje to każdy kto choćby trochę zna ten okres zapadania się tego państwa. Swoistej implozji (podobie jak - niestety- dzieje sie to w tej chwili w Polsce).  Której kulminacje przypadły na powstanie marionetkowego państwa Mandżukao, a póżniej agresję japońską na cały kraj.

Chwilę uwagi chciałbym poświecić  zdjęciu ukazującemu przenoszenie grobów w Tianjin. Otóż przy tak ogromnej populacji, umieralności oraz kultywowowniem pamięci o przodkach, cmentarze a właściwie miejsca pochówku ciągnęły się "po horyzont". Setki tysięcy małych kopczyków. A pośród nich ...uprawiano np. dynie lub szerzej dyniowate. No cóż, pragmatyzm. Wtedy głód był rzeczą powszechną. Więc gdziekolwiek sie dało uprawiać cokolwiek, to się uprawiało. Nota bene tymi cmentarzami zajmowały się, pielegnowały groby i uprawiały cokolwiek wśród  nich- całe rody. Profesor Gawlikowski studiując w Pekinie w latach 50-tych obserwował to zjawisko tak diamtralnie różne od europejskich  zwyczajów. Potem w czasie Rewolucji Kulturalnej władza nakazała zniszczyć i to...Straszne, ale prawdziwe. Owe cmentarze zrównano z ziemią, a ludzie sie nimi opiekujący?  Można się niestety tylko domyśleć. w najlepszym przypadku wywózka.

A więc oglądając te zdjęcia pomyślmy czasami o tym, dlaczego spora część Chińczyków tak bardzo potrzebuje silnego państwa i tak bardzo kocha to swoje państwo. Bedąc nacjonalistami.

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Pekin 1900
Pekin 1900 Przenoszenie grobów w Tianjin 1895 Przygotowywanie towaru Tianjin 1930 Robotnicy kontraktowi 1930 Scena uliczna Tianjin 1900 Sortowanie wełny 2 Tianjin 1900 Sortowanie wełny Tianjin 1900 Sortowanie wełny Tianjin 1900 Sortowanie wełny Tianjin 1900 4 Szef, Tianjin 1900 Targ kozich skór 1930 Urzędnicy Kompanii Tianjin 1902 US Marines w konsulacie USA Tianjin 1900 Wózek z towarem ciągnięty przez kulisa 1900 Yuan Shikai, Tianjin 1900

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Kultura