To było niezwykłe miasto.
W owczesnym czasie wyróżniało się ono wśród innych starożytnych miast ze względu na trzy specyficvzne cechy.
Po pierwsze, miało tylko dwa miejskie bramy, na południu i wschodzie. Brama południowa była bramą główną i zniknęła dawno temu. Bramę wschodnią wycięto od strony urwiska i do dziś pozostały tylko resztki.
Po drugie, miasto stało na klifie, który ma swoje strome zbocza z trzech stron, więc mury powszechnie obserwowane w innych starożytnych miast nie były potrzebne i nigdy nie zostały zbudowane.
Po trzecie, wszystkie budynki zostały wykopane w ziemi i np. drewno było rzadko używane.
A niedawno to starożytne chińska miasto znaleziono, a właściwie odgrzebano je w Dolinie Yarnaz , 10 km na zachód od miasta Turpan w Autonomicznym Regionie Xinjiang Uygur.
Jiaohe było stolicą Państwa Cheshi. Stare przysłowie okolicznych ludów mówi: Mądrość jest tam gdzie łączą sie dwie rzeki. Jiaohe w języku chińskim oznacza miejsce gdzie łączą się dwie rzeki. Bo też włąśnie klif na którym posadowino to niezwykłe miasto wznosił się w miejscem gdzie zbiegały sie dwie rzeki.
Resztki architektoniczne które dziś można podziwiać powstały podczas panowania dynastii Tang.
Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura